چطور متوجه افت سرعت پردازش آیفون شویم؟

رسانه کلیک - کاربران سیستم عامل iOS اخیرا با مشکلاتی نظیر عملکرد ضعیف باتری و افت سرعت پردازش آیفون مواجه شده اند. اما خبر خوش این است که برای شناسایی و رفع آن‌ها راه های مختلفی وجود دارد.

چطور متوجه افت سرعت پردازش آیفون شویم؟

شرکت اپل چند روز پیش اعلام نمود سرعت عملکرد گوشی‌های قدیمی که از iOS جدید استفاده می‌کنند را عمداً پایین آورده تا باتری لیتیم یونی آن‌ها آسیبی نبیند.

به عقیده برخی افراد، اپل با محدود کردن سرعت پردازش، قصد دارد کاربران را وادار به خرید محصولات جدیدتر و گران‌تر کند؛ اما معلوم شد این اقدام صرفاً جهت محافظت از باتری و جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی دستگاه صورت گرفته است.

بعضی کاربران این ادعای به ظاهر منطقی را بی‌ارزش می‌دانند، زیرا عملکرد گوشی آن‌ها همچنان ضعیف است و نسخه جدید iOS نیز در حال حاضر نقص‌های بسیاری دارد. اما کاربران چگونه باید متوجه محدودیت سرعت پردازشگر شوند؟ و آیا راهی برای حل این مشکل وجود دارد؟ در ادامه سعی داریم به طور مختصر به بررسی این پرسش‌ها بپردازیم.

علت افت سرعت پردازش آیفون چیست؟

با اینکه بحث ما بیشتر راجع به گوشی‌های آیفون است، اما کاربران شرکت‌های دیگر نیز از کیفیت کم باتری‌های لیتیم یونی به ستوه آمده‌اند. این باتری‌ها گرچه دارای طراحی فشرده و قابلیت شارژ سریع هستند اما در مقابل ذات آسیب‌پذیر و بی‌ثباتی دارند. استفاده از باتری‌های دیگر نیز مشکلاتی را برای شرکت‌های سازنده به وجود می‌آورد. از آنجایی‌که در آینده نزدیک شاهد تغییرات چندانی در فناوری ساخت باتری‌ها نخواهیم بود؛ برای همین باتری‌های لیتیم یونی فعلاً بهترین گزینه موجود هستند.

طبق برآوردهای شرکت اپل، باتری آیفون حداقل 500 بار قابل شارژ است. بنابراین گوشی‌هایی که حدود یک سال از عمر آن‌ها می‌گذرد، باتری نسبتاً ضعیفی داشته و لذا انرژی لازم برای پردازش سریع و عملکرد مناسب را نخواهند داشت. راه حلی که اپل برای رفع این مشکل ارائه داده است سرعت دستگاه را به شدت پایین می‌آورد.

اپل اطلاعات دقیقی از طول عمر باتری‌های لیتیم یونی در اختیار مشتریان نمی‌گذارد و همین امر خشم افراد را برانگیخته است. از طرفی این شرکت ترجیح می‌دهد کاربران متوجه محدودیت سرعت پردازش نشوند. همچنین طراحی یکپارچه گوشی‌های اپل به گونه‌ای است که نمی‌توان باتری آن‌ها را به سادگی تعویض کرد (مثلاً بر خلاف آیفون، قاب پشت گلکسی S5 به‌راحتی جدا می‌شود و می‌توان باتری آن را بیرون کشید).

از کجا بدانیم افت سرعت پردازش آیفون عمدی است؟

ابتدا نسخه iOS در حال اجرا را بررسی کنید. اگر از مدل های آیفون 6، 6S و SE با نسخه 10.2.1 و یا آیفون 7 با نسخه 11.2 استفاده می کنید، احتمال آنکه گوشی شما توسط خود شرکت دستکاری شده باشد، بسیار بالاست.

در قدم دوم می‌توانید با استفاده از نرم‌افزارهای کاربردی موجود، از سلامت باتری خود اطمینان حاصل کنید. اگر نتایج به دست آمده غیرعادی و نامتعارف بود، می‌توان حدس زد شرکت سرعت پردازشگر دستگاه را پایین آورده است.

نرم‌افزار گیک بنچ (نوعی بنچمارک) نیز به ازای مبلغ 0.99 دلار، عملکرد پردازشگر را محاسبه و آن را با عملکرد یک گوشی جدید مقایسه می‌کند. به این ترتیب می‌توان تغییرات اعمال‌شده از سوی شرکت را شناسایی کرد.

در شکل‌های زیر نمودار و امتیاز محاسبه‌شده برای آیفون S6 را مشاهده می‌کنیم. شکل بالا عملکرد نسخه 10.2.0 و شکل پایین عملکرد نسخه 11.2.0 را نشان می‌دهد. امتیاز زیر 2500 برای آیفون 6S و زیر 3500 برای آیفون S7 نشان دهنده مشکل پردازشی گوشی است.

اپل چه راهی پیش روی کاربران قرار داده است؟

متأسفانه باتری گوشی‌های هوشمند قابل تعمیر نیستند و برای جلوگیری از افت سرعت پردازش آیفون تنها می‌توان به کلی باتری آن‌ها را تعویض کرد. برای این کار یا باید خودتان دست‌به‌کار شوید و یا به نمایندگی‌های شرکت اپل مراجعه کنید.

نمایندگی‌های اپل در کشورهای خارجی باتری معیوب را بدون ارائه ضمانت‌نامه رایگان عوض نمی‌کنند، مگر آنکه دارای نقص فنی باشد. بنابراین اگر پس از گذشت چند ماه مشکلی برای باتری به وجود آید، کاربران برای تعویض آن باید مبلغ معینی (79 دلار) را بپردازند. البته مراکز خدماتی دیگری نیز وجود دارند که این کار را به ازای مبلغ کمتر (40 تا 60 دلار) انجام می‌دهند، اما از نظر کیفیت چندان مطمئن نیستند.

اگر اطلاعات کافی و مهارت لازم در این زمینه دارید، ارزان‌ترین راه آن است که خودتان باتری گوشی را عوض کنید. فروشگاه اینترنتی آمازون بسته‌ای متشکل از باتری و لوازم مورد نیاز برای تعویض را با تخفیف چهل درصدی در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. این بسته‌ها برای آیفون 6 و آیفون 7 با قیمت 11.99 دلار و برای آیفون 6 پلاس و آیفون 7 پلاس با قیمت 14.99 دلار به فروش می‌رسند.

ارسال نظر