فضاپیمای چین سال 2020 به مریخ فرستاده می شود

رسانه کلیک – اولین فضاپیمای چین تا سال 2020 نصب و راه اندازی می شود. این فضاپیما شامل یک مدارگرد و یک مریخ نورد می شود.

فضاپیمای چین سال 2020 به مریخ فرستاده می شود

چینی ها در تلاش هستند تا اولین فضاپیمای خود را در اواسط سال 2020 به فضا پرتاب کنند. این خبر را وانگ چی، سرپرست NSSC در مصاحبه ای با SpaceNews اعلام کرده است. ظاهرا چین قصد دارد تا برای اکتشاف در سیاره سرخ، از یک مدارگرد و یک مریخ نورد استفاده کند.

مدارگرد از یک رادار زیرزمینی، طیف سنج کانی، تحلیلگر ذرات خنثی و پر انرژی، مغناطیس سنج و دو دوربین با قابلیت تفکیک پذیری بالا و متوسط تشکیل شده است. مریخ نورد مذکور نیز حامل یک رادار نافذ در زمین، دوربین چند طیفی، یک دستگاه طیف سنج لیزری و تجهیزات لازم برای تشخیص جو و محیط مغناطیسی است.

تاکنون دو مکان اولیه برای فرود فضاپیمای چین انتخاب شده است؛ یکی نزدیک به ایستگاه وایکینگ 1 ناسا و دیگری مابین ایستگاه های کیوراسیتی و وایکینگ 2. مکان های مناسب برای فرود فضاپیما، با توجه به عوامل مختلفی انتخاب شده اند که از مهم ترین آن ها می توان به محدودیت های مهندسی سیستم پرواز، وضعیت ورود، نزول و فرود (EDL) بروی سیاره سرخ و اهداف علمی اشاره کرد.

فرود روی سطح مریخ بسیار دشوارتر از فرود روی ماه است. وجود لایه اتمسفری باریک مریخ، باعث افزایش حرارت فضاپیما شده و فرود را با مشکل مواجه می کند. به هر حال، فضاپیمای چین برای پیاده شدن روی سطح مریخ، از آیرودینامیک بدنه آهنی، یک چتر نجات فراصوت و سیستم فرود قدرتمند بهره می گیرد.

پرتابگر موشکی Long March 5، قدرتمندترین پرتابگر موشکی چین بوده که قرار است فضاپیمای این کشور را به فضا ارسال کند. با این حال، Long March 5 پس از شکست در سال 2017، هنوز آمادگی لازم جهت پرتاب فضاپیما را ندارد. اگر چین نتواند تا قبل از سال 2020 تجهیزات ضروری را برای پرتاب فراهم کند، مجبور می شود ماموریت خود را 26 ماه به تعویق بیاندازد!

ارسال نظر