نسل بعدی کنسول پلی استیشن در دست تولید است؟

رسانه کلیک - آقای «کنیچیرو یوشیدا»، مدیر کنونی شرکت سونی، به تازگی در جریان مصاحبه ای با وب سایت معتبر Financial Times رسما به ضرورت ساخت نسل بعدی کنسول پلی استیشن اشاره کرد.

نسل بعدی کنسول پلی استیشن در دست تولید است؟

با توجه به اینکه بیش از پنج سال از عرضه کنسول های نسل هشتم به نام های ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 می گذرد و در این چند ماه اخیر نیز صحبت های زیادی در رابطه با اتمام چرخه عمر این دو دستگاه در میان دو شرکت مایکروسافت و سونی زده شده است، به نظر می رسد که فاصله زیادی با معرفی و عرضه کنسول های نسل بعدی نداریم و این دو کنسول جدید هم اکنون مراحل ساخت و توسعه خود را در دو شرکت یاد شده طی می کنند.

ساخت و عرضه نسل بعدی کنسول پلی استیشن برای شرکت ژاپنی سونی امری ضروری است.

تقریبا از سال گذشته میلادی شایعه ها و گزارش های مختلف و زیادی در رابطه با عرضه کنسول های نسل نهم ایکس باکس و پلی استیشن در سال میلادی 2019 و 2020 قوت گرفت و اغلب تحلیل گران حوزه بازی های ویدیویی نیز با این موضوع هم نظر بودند. سپس، شرکت سونی در جلسه ارائه گزارش مالی خود با اشاره به اینکه چرخه عمر کنسول پلی استیشن 4 به‌زودی به پایان می رسد و این موضوع درآمد و سوددهی شرکت را تحت شعاع قرار خواهد داد، کم کم زمزمه توسعه کنسول پلی استیشن 5 به گوش می رسید.

حال، چندی پیش روزنامه معتبر و معروف «فایننشیال تایمز» (Financial Times) گفت و گویی را با آقای کنیچیرو یوشیدا (Kenichiro Yoshida)، مدیر کنونی شرکت سونی، ترتیب داده است که در این مصاحبه صحبت های مهمی در رابطه با نسل بعدی کنسول پلی استیشن به میان زده شد.

نسل بعدی کنسول پلی استیشن

طی این گفت و گو، آقای کنیچیرو یوشیدا به ضرورت ساخت و توسعه نسل بعدی کنسول پلی استیشن اشاره کرد. وی در این باره رسما اعلام کرد که شرکت سونی در نسل نهم سخت افزارها و کنسول های بازی، کنسول بعدی خود را به بازار عرضه می کند. هرچند، کنیچیرو یوشیدا به صراحت اعلام نکرد که شرکت سونی هم اکنون در حال ساخت کنسول بعدی خود است، اما به راحتی از صحبت های وی می توان به این موضوع پی برد.

زمانی که خبرنگار روزنامه «فایننشیال تایمز» سوالاتی در خصوص نسل بعدی کنسول پلی استیشن مطرح کرد، کنیچیرو یوشیدا در پاسخ به آن گفت:

در حال حاضر، فقط می توانم بگویم که ساخت نسل بعدی کنسول پلی استیشن برای ما ضروری و امری مورد نیاز است.

همان طور که ملاحظه می کنید، صحبت های رئیس ارشد شرکت سونی دقیقا به ساخت کنسول نسل بعدی پلی استیشن اشاره نمی کند و حتی نامی هم از این دستگاه نبرده است. با این حال، شواهر امر گویای این موضوع است که سونی در فاصله کمتر یک و یا دو سال، این کنسول را روانه بازار می کند. از طرفی هم، با اینکه آقای کنیچیرو یوشیدا نام کنسول نسل بعدی شرکت سونی را مشخص نکرده، اما بعید به نظر می رسد که این دستگاه نامی به غیر از پلی استیشن 5 داشته باشد.

هرچند، اعلام ضرورت ساخت و عرضه نسل بعدی کنسول پلی استیشن موضوع دور از انتظار و تعجب برانگیزی نیست و بر همه روشن است که سونی در نسل نهم سخت افزارها نیز دوباره به میدان آمده و با شرکت مایکروسافت به رقابت سخت و تنگاتنگی می پردازد. با این حال، این خبر برای آن دسته از بازیکنانی که در رابطه با نسل بعدی کنسول ها مردد هستند و بر این باورند که سرویس های استریم طی چند سال آینده جای کنسول ها و پلتفرم های مختلف را پر می کند، می تواند نظر آن ها را تغییر دهد و خلاف پیش بینی های تحلیل گران و حتی برخی شرکت های ناشر بازی های ویدیویی از جمله یوبی سافت ثابت کند.

چرخه عمر کنسول های پلی استیشن اغلب شش سال است؛ از این رو، ظاهرا کنسول پلی استیشن 5 طی یک الی دو سال آینده روانه بازار می شود.

در حال حاضر، کنسول پلی استیشن 4 عمری بیش از پنج سال دارد و این در حالی است که به طور معمول، کنسول های پلی استیشن همواره چرخه عمری برابر با شش سال داشته اند. به عنوان مثال، شرکت ژاپنی پس از گذشت شش سال از عرضه اولین کنسول پلی استیشن، کنسول پلی استیشن 2 را روانه بازار کرد. همچنین، دو کنسول پلی استیشن 3 و پلی استیشن 2 نیز با فاصله چیزی در حدود شش سال عرضه شدند. در نهایت، زمانی که نزدیک به هفت سال از عرضه کنسول پلی استیشن 3 گذشته بود، شرکت پرآوازه سونی هشتمین نسل از کنسول های خود را تحت عنوان پلی استیشن 4 به بازار عرضه کرد.

از طرفی، باید در نظر داشت که رشد و پیشرفت صنعت تکنولوژی در این چند سال اخیر به بیشترین میزان خود رسیده و بدین خاطر نیاز به سخت افزار جدیدتر و صد البته قوی تر در این سال ها بیشتر از گذشته احساس می شود. البته، ناگفته نماند که شرکت سونی با عرضه مدل ارتقا یافته کنسول پلی استیشن 4 به نام پلی استیشن 4 پرو، بخشی از نیاز بازیکنان و گیمرها را برطرف کرد، اما این کنسول از تمامی جنبه ها بهبود نیافته و تنها ساخت و عرضه نسل نهم کنسول پلی استیشن می تواند به این مشکل خاتمه دهد.

بنابراین، بر اساس پیش بینی ها و گمانه زنی های اغلب تحلیل گران، ممکن است طی یک الی دو سال آینده شرکت سونی نسل بعدی کنسول پلی استیشن را معرفی و به بازار عرضه کند.

همچنین، به نظر می رسد نسل بعدی کنسول پلی استیشن از لحاظ پایه سخت افزاری و معماری مشابه کنسول پلی استیشن 4 است و شاید این موضوع باعث شود تا بازی های ویدیویی کنسول PS4 به راحتی و بدون نیاز به انتشار به‌روزرسانی روی این دستگاه نسل نهم نیز اجرا شود.

پایه و اساس معماری نسل بعدی کنسول پلی استیشن احتمالا مشابه کنسول پلی استیشن 4 است.

جدا از صحبت های آقای کنیچیرو یوشیدا، شرکت های مطرح و مشهور بازی سازی نظیر بتسدا (Bethesda) و «سی دی پروجکت رد» (CD Projekt Red) نیز اشاره هایی به عرضه کنسول های بعدی نهم در آینده نزدیک کرده اند. به عنوان مثال، زمانی که شرکت بتسدا در جریان رویداد بزرگ E3 2018 به معرفی بازی The Elder Scrolls VI پرداخت، پلتفرم های مقصد این عنوان ویدیویی را مشخص نکرد. این در حالی است که اعلام پلتفرم های مقصد در زمان معرفی یک اثر ویدیویی امر پیش پا افتاده و مرسومی است. از این رو، گمان می رود که این عنوان برای نسل بعدی کنسول های خانگی در حال توسعه است و شرکت بتسدا به اجبار دو شرکت مایکروسافت و سونی، پلتفرم های مقصد بازی را مشخص نکرده است.

در طرف دیگر، شرکت مایکروسافت نیز به مانند شرکت ژاپنی سونی در حال ساخت و توسعه نسل بعدی کنسول ایکس باکس است. با اینکه ردموندی ها در سال گذشته میلادی مدل ارتقا یافته و قدرتمند کنسول ایکس باکس وان را تحت عنوان ایکس باکس وان ایکس به بازار عرضه کردند، اما این دستگاه همچنان جزو کنسول های نسل هشتمی و یا میان نسلی به شمار می رود.

نسل بعدی کنسول پلی استیشن

در همین رابطه، بهتر است بدانید که شرکت پرآوازه مایکروسافت به‌زودی رویدادی به نام XO18 در ساعت 11:30 دقیقه صبح روز شنبه نوزدهم آبان ماه سال 97 به وقت ایران (ساعت 2:00 بامداد روز دهم نوامبر سال جاری میلادی به وقت CT) به مدت دو ساعت در شهر مکزیکو سیتی برگزار می کند که در این مراسم، بسیاری از هواداران و بازی سازان برند ایکس باکس دور هم جمع می شوند و ضمن معرفی از بازی های انحصاری و غیرانحصاری کنسول ایکس باکس وان، اطلاعات و جزئیات بیشتری در رابطه با برنامه های این شرکت ارائه خواهد شد. بدین ترتیب، پیش بینی می شود که مایکروسافت در جریان این رویداد به کنسول نسل نهم ایکس باکس نیز اشاره و رسما فعالیت خود روی ساخت این دستگاه را علنی کند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر این مراسم، بر روی این لینک کلیک کنید.

حال در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با نسل بعدی کنسول پلی استیشن چیست؟ به نظر شما، آیا شرکت سونی در رویداد E3 سال آینده میلادی که این مراسم همواره میزبان معرفی کنسول ها و سخت افزارها است، به معرفی کنسول پلی استیشن 5 می پردازد؟ بر اساس پیش بینی شما، کنسول های نسل نهم در چه سالی به بازار عرضه می شود؟ دیدگاه ها و نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه کلیک در میان بگذارید.

ارسال نظر