کالاهای انبار شده فناوری اطلاعات در گمرک ترخیص شود

رسانه کلیک - رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران از وزیر صنعت درخواست کرد: کالاهای فناوری اطلاعات انبار شده در گمرک برای تعطیل نشدن واحدهای صنفی و تعدیل نشدن نیروی کار ترخیص شود.

کالاهای انبار شده فناوری اطلاعات در گمرک ترخیص شود

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ سیدمهدی میرمهدی کمجانی رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران در نامه‌ ای به محمد شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت نوشت با اعلام دولت در نرخ گذاری ارز ضربه سنگینی به صنف فناوران وارد شد، زیرا بیشتر کالاهای این صنف در حدود 97 درصد آن وارداتی است و این مسئله تاثیر بسیار زیادی بر واردات کالاهای فناوری اطلاعات کشور می گذارد. در این صنف تراکنش مالی بسیار بالا است، اما سود و بازدهی سرمایه آن حدود یک تا دو درصد است که به دلیل همین تراکنش بالا، مشکلات مالیاتی و بیمه‌ ای چه از لحاظ مالیات مشاغل و چه از لحاظ مالیات بر ارزش افزوده به وجود آمد که امروز هم با مشکل واردات مواجه شدیم.

با تصویب قانون های یک شبه برای واردکنندگان و گروه بندی های کالاها و مشکلات رانت‌ های بانکی- گمرک- تاییده واردات از هر نهاد و سازمان و قبول واردات توسط سامانه نیما و دریافت کل مبلغ ثبت سفارش شده به علاوه 35 درصد ضمانت و حتی گرفتن مبلغ هر یورو دو هزار تومان که افراد سودجو از وارد کنندگان دریافت می نمایند باز هم کالاها در گمرک دپو شده است و می‌ دانید که چه هزینه‌ هایی بر این کالا فقط در گمرک تحمیل می‌ شود.

دولت به جای کاهش هزینه‌ ها در کالا باعث افزایش کالای تمام شده در این زمان شده، نیت دولت شاید شفاف سازی بود، اما افرادی که در این میان مسئولیت این هدایت از سازمان صنعت معدن تجارت را تا زمان ارسال ارز به تولید کننده خارجی را داشتند، شفاف و صادقانه کار ننمودند و باعث افزایش قیمت کالا شدند.

آیا دولت مردان و مسئولان نمی‌ توانند کمک کنند کالا بدون هیچ مشکلی ترخیص شود، زیرا در هر صورت این ارز از کشور خارج و کالا به صورت قانونی وارد شده، ولی کالا در داخل ایران و گمرکات دپو شده است.

آیا با یک مشکل کوچک مثل تغییر برند یا اضافه شدن وزن باید خود را تحریم کنیم خیلی از این موارد به وارد کننده ارتباط ندارد. تولید کننده خارجی ارز را گرفته و کالا ارسال شده و هیچ گونه طلبی هم ندارد و نمی‌ شود کالا را برگشت زد، زیرا طرف خارجی قبول نمی‌ کند که دوباره ارز را به کشور برگرداند.

ارسال نظر