راهکارهای پیشنهادی وزارت ارتباطات برای برخورد با محتکران بازار موبایل

رسانه کلیک - با وجود ماه‌ ها اختلال در بازار عرضه گوشی‌ های تلفن همراه و احتکار گسترده در این بخش، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از ارسال راهکارهای اجرایی برخورد با احتکارکنندگان موبایل در قالب نامه‌ ای به دادستانی داد.

راهکارهای پیشنهادی وزارت ارتباطات برای برخورد با محتکران بازار موبایل

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ نوسانات نرخ ارز در ماه‌ های اخیر بازار کالاهای وارداتی را با تغییر و تحولاتی مواجه کرده که بعضا به ضرر مصرف‌ کنندگان تمام یا مانع از دسترسی آنها به کالاها شده است.

بازار تلفن همراه نیز از این قضیه مستثنا نیست و همزمان با بروز نوسانات نرخ ارز، به شدت نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و بعدها هم که ارز 4200 تومانی به برخی واردکنندگان این حوزه اختصاص یافت تا به این شیوه به تنظیم بازار بپردازند، شاهد بودیم که تخلفاتی نظیر عدم عرضه در بازار، احتکار، فروش کالاهای خریداری شده با ارز 4200 تومانی به نرخ ارز آزاد و غیره به وقوع پیوست.

با وجود تلاش مسئولان اجرایی کشور برای شفاف‌ سازی و انتشار لیست اسامی واردکنندگان گوشی با ارز 4200 تومانی، اما شاهد بودیم که شدت تأثیرپذیری این حوزه از نرخ ارز به اندازه‌ ای است که واردکنندگان و فعالان این بازار به راحتی تن به قوانین نمی‌ دهند و برخورد با آنها نیز کار ساده‌ ای نیز زیرا در غیر این صورت تاکنون وضعیت بازار باید به تعادلی نسبی می‌ رسید ( فهرست شرکت های واردکننده موبایل با ارز دولتی منتشر شد ).

همچنان نیز با گذشت ماه‌ ها اختلال در وضعیت عرضه محصولات این بازار، شاهد کمبود محصول در بازار هستیم که مشکوک به نظر می‌ رسد و اغلب مردم معتقدند که فعالان این بخش روی به سمت احتکار آورده‌ اند تا در آینده کالاهای خود را با قیمت بالاتر به فروش رسانند.

چندی پیش هم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به کالاهای وارد شده در این حوزه با نرخ دلار 4200 تومانی گفته بود که حدود 50 درصد از کالاها وارد چرخه عرضه نشده و به عبارتی احتکار شده است؛ این آمار جدای از کالاهای توقیف شده است.

آذری جهرمی در جمع خبرنگاران به پیشنهادات برخی کارشناسان برای مقابله با این وضعیت اشاره کرد و افزود: برخی معتقدند که باید مدت زمانی را برای این بخش در نظر گرفت و اعلام کرد اگر تا تاریخ مشخصی عرضه نشوند، امکان رجیستری آنها وجود نخواهد داشت.

وی عنوان کرد: این پیشنهادات بررسی شد، اما به این نتیجه رسیدیم که دور زدن این ایده بسیار ساده است و کسی که گوشی‌ ها را احتکار کرده، می‌ تواند با قرار دادن سیم‌ کارت در آنها، روند فعال سازی و رجیستری را طی کند.

وزیر ارتباطات اظهار کرد: بنابراین پیشنهاداتی از این دست عملیاتی نبود؛ نخستین راهکار نظام مقابله با احتکار این است که تکلیف بازار و نحوه تأمین ارز مشخص شود و بازار ارز تثبیت پیدا کند.

وی ادامه داد: در این شرایط است که احتکارکنندگانی که دنبال سودجویی هستند، با منطقی شدن شرایط اقدام به عرضه محصولات‌ شان می‌ کنند.

البته آذری جهرمی این را هم گفت که در راستای مقابله با احتکارکنندگان موبایل دستگاه‌ های مربوطه در حال رسیدگی موضوع هستند.

حال با گذشت مدت زمانی کوتاه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از ارسال راهکارهای اجرایی برای برخورد با احتکارکنندگان موبایل در قالب نامه‌ ای به دادستانی تهران در روز گذشته دادند ( ارسال صورت جلسه وضعیت بازار موبایل به دادستانی ).

امید می‌ رود با این راهکارها که جزییاتی از مفاد مطرح در آن مطرح نشده، بازار عرضه گوشی‌ های تلفن همراه سامان یابد و از وضعیت پرالتهاب کنونی خارج شود هر چند که به گفته وزیر ارتباطات بخش بزرگی از وضعیت این بازار مربوط به تأثیرپذیری آن از بازار ارزهای خارجی است.

ارسال نظر