تخصیص 20 درصد ارز دولتی برای واردات موبایل از مناطق آزاد/ نصف شرکت‌ های واردکننده کد‌ پستی یکسان دارند

رسانه کلیک - به 7 شرکت واردکننده گوشی موبایل در مناطق آزاد، در مجموع بیش از ۴۷ میلیون یورو ارز دولتی برای واردات گوشی های همراه تخصیص یافته که معادل 20 درصد ارز تخصیص یافته جهت واردات تلفن همراه در نوسانات بازار ارز است.

تخصیص 20 درصد ارز دولتی برای واردات موبایل از مناطق آزاد/ نصف شرکت‌ های واردکننده کد‌ پستی یکسان دارند

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ حدود سه دهه پیش بود که مناطقی به نام مناطق آزاد در مناطق مرزی و محروم کشور تاسیس شدند که عاملان اقتصادی در این مناطق دارای امتیازاتی همچون معافیت 20 ساله از پرداخت مالیات‌ های مستقیم، معافیت دائمی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، معافیت ثبت سفارش، معافیت از پرداخت حقوق ورودی، فروش کالا تحت رویه مسافری، عدم الزام به اجرای دستورالعمل ثبت نمایندگی و معافیت کالاهای تولید شده بودند.

قوانین انحصاری در حوزه ارزی، از دیگر مزایای این مناطق به حساب می‌ آید که بر اساس آن، ورود، خروج، خرید و فروش ارز توسط تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی در این مناطق، آزاد است. این امتیازات برای آن بود تا این مناطق به پیش‌ قراول جذب سرمایه‌ گذاری خارجی، تقویت تولید و توسعه صادرات برای کشور تبدیل شوند.

یک تاخیر و یک ابهام!

22 فرودین ماه امسال بود که دولت برای کنترل نوسانات ارزی، اقدام به اجرای سیاست جدید ارزی کرد. در این سیاست برای اولین بار و پس از 25 سال بود که ممنوعیت ثبت سفارش برای مناطق آزاد برداشته شد. به پیرو این موضوع و پس از 42 روز، این بار دولت برای کنترل مدیریت منابع ارزی، سیاست تجاری را به اجرا درآورد که در آن ممنوعیت واردات 1339 قلم کالا برای 135 گروه کالایی اعمال شد.

بر اساس سیاست ارزی قرار بود ثبت سفارش واردات کالا در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی بعد از گذشت سه ماه از تاریخ 22 فرودین‌ ماه اجرایی شود، اما طبق مشاهدات میدانی تاکنون الزامات فنی آن فراهم نشده است. از سویی دیگر از آنجایی که این دو سیاست مکمل یکدیگر بودند، انتظار می ‎رفت که هیچگونه مورد ضد و نقیضی در آن وجود نداشته باشد، اما یکی از موارد تعجب‌ برانگیز آن بود که نام «مناطق آزاد» در سیاست ارزی به صراحت برای ثبت سفارش وارادات کالا آمده بود، اما در سیاست تجاری هیچ نامی از آنها نبود و همین امر این سوال را به ذهن متبادر می‌ کرد که آیا این معافیت برای مناطق آزاد برداشته شده یا خیر؟

ثبت شرکت در منطقه آزاد اما فعالیت در پایتخت!

در سه ماهه اول امسال، 97 درصد گوشی‌ های وارداتی با ارز دولتی به کشور وارد شدند، اما قیمت گوشی‌ ها در این بازه زمانی با افزایش چشمگیری همراه شد، به‌ گونه‌ ای که در سوم تیر ماه، اعتراض برخی فروشندگان موبایل پاساژ علاء الدین و چهارسو نسبت به افزایش نرخ یورو و عدم تخصیص ارز دولتی بالا گرفت.

آذری‌ جهرمی، وزیر ارتباطات فهرستی از 40 شرکت واردکننده گوشی همراه را منتشر کرد و افزود: از ابتدای سال 97 تا 29 خرداد ماه، به 40 شرکت واردکننده گوشی تلفن همراه، ارز دولتی تخصیص داده شده است. رقم کل ارز اختصاص یافته به 40 شرکت مذکور 220 میلیون و 643 هزار و 206 یورو بوده که تاکنون محموله‌ هایی با مجموع رقم 75 میلیون و 283 هزار و 860 یورو با عاملیت 30 شرکت واردکننده از گمرک ترخیص شده است.

موضوع جالب توجه آنکه با نگاه به لیست واردکنندگان تلفن همراه با ارز دولتی، اسامی 7شرکت ثبت شده در منطقه آزاد به چشم می‌ خورد؛ شرکت‌ هایی به نام‌ های «شرکت مدیا پردازش منطقه آزاد چابهار»، «شرکت پارس سامتل قشم»، «شرکت پارس سل قشم»، «شرکت اسمارت تکنولوژی قشم»، «شرکت پارس نوین مدیا منطقه آزاد چابهار»، «شرکت یکتا توسعه پیشگامان همراه منطقه آزادچابهار» و «شرکت فوژان ارتباط قشم» که به ترتیب از لحاظ میزان تخصیص ارز دولتی در رده 3، 5، 17، 20، 21، 23 و 38 قرار گرفته‌ اند. اما سوال اینجاست با توجه به اینکه بازار مصرف شرکت‌ های نامبرده در سرزمین اصلی و دفاتر فعالیت آن‌ ها در پایتخت و سایر مراکز شهرستان‌ ها فعال است، پس چرا باید شرکت خود را در مناطق آزاد ثبت کنند؟

تخصیص 20 درصد ارز دولتی به واردکنندگان موبایل در مناطق آزاد

بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، اهداف اولیه تشکیل این مناطق، تقویت تولید و توسعه صادرات با استفاده از تکنولوژی‌ های پیشرفته می‌ باشد نه آنکه در مدتی کوتاه بیش از 47 میلیون دلار ارز دولتی برای واردات گوشی های همراه به شرکت‌ های واردکننده در این مناطق تخصیص پیدا کند. 7 شرکت نام برده شده، در مجموع، بیش از 47 میلیون یورو ارز دولتی برای واردات گوشی های همراه دریافت کرده‌ اند که معادل حدود 20 درصد ارز تخصیص یافته جهت واردات گوشی های همراه در نواسانات بازار ارز است در حالیکه حدود 9 میلیون یورو از گمرک ترخیص داشته‌ اند. بیش از 50 درصد از این شرکت‌ ها با کد پستی1111111111 به ثبت رسیده‌ اند و در موضوع فعالیت آن‌ ها علاوه بر واردات و صادرات کلیه اقلام مجاز بازرگانی، مواردی نظیر برگزاری سمینار، بسته‌ بندی، پخش و توزیع نیز به چشم می‌ خورد.

بر این اساس، طبق اعلام گزارش نهادهای نظارتی، بخشی از موبایل‌ های ترخیص شده توسط واردکنندگان تلفن همراه با قیمت ارز آزاد یعنی 8000 تومان به مصرف‌ کنندگان فروخته شده و یا به منظور افزایش قیمت، در انبارها احتکار شده است.

بر اساس اسناد بالادستی کشور، مناطق آزاد موظفند با استفاده از جذب سرمایه‌ گذاری خارجی به ارزآوری و ایجاد کانال‌ های جدید مالی با خارج از کشور روی آورند، اما با گذشت حدود سه دهه از تشکیل این مناطق، نه تنها این انتظارات برآورده نشده است بلکه به دروازه‌ ای برای واردات آنهم به وسیله استفاده از ارزهای دولتی شده است.

جالب‌ تر آنکه علی‌ رغم حجم بالای معضلات مناطق آزاد، دولت در لایحه‌ ای خواستار افزایش 8 منطقه آزاد و 13 منطقه ویژه شده است. جالب‌ تر آنکه در جریان بررسی این لایحه در مجلس، بیش از 70 منطقه ویژه پیشنهادی دیگر از سوی نمایندگان به این لایحه اضافه شده است.

در جدول زیر میزان ارز دریافتی برای واردات گوشی های همراه و میزان یورو ترخیص آنها طی بازه زمانی اول فرودین تا 29 خرداد ماه سال جاری آمده است:

واردات گوشی های همراه

ارسال نظر