حال بازار موبایل بعد از آشفتگی‌ های ارزی

رسانه کلیک - قریب به 25 سال از ورود اولین نسل تلفن همراه به کشور ما می‌گذرد، در سال‌ های گذشته بازار تلفن همراه تغییرات قیمتی بسیاری داشته به طوری که با نگاهی به بازار می‌ توان دریافت که بازار گوشی تلفن همراه همواره دست خوش تغییرات ارزی و نوسانات بسیاری بوده است.

حال بازار موبایل بعد از آشفتگی‌ های ارزی

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ این روزها به واسطه نوسان شدید در بازار گوشی تلفن همراه مصرف‌ کنندگان میل کمتری به خرید یا تعویض تلفن‌ های همراه خود دارند، چراکه بازار بی‌ ثبات است، تلفن‌ های همراه نرخ‌ های غیر معقول داشته و به همین علت است که این روز‌ها مردم رغبتی به خرید تلفن همراه ندارند.

بازار گوشی تلفن همراه از آن دسته بازارهای پرطرفدار بوده که این روزها حال خوبی ندارد و با نوسانات ارزی بازار آن نیز دچار شوک می‌ شود، به طوری که در برخی از مدل‌ های تلفن‌ های هوشمند شاهد یک افزایش قیمت غیرعادی هستیم، این افزایش غیرواقعی قیمت‌ ها بازار را آشفته کرده و قدرت خرید مردم را کاهش داده است.

فروش دو تلفن همراه در هفته گذشته

یکی از موبایل‌ فروشان باسابقه خیابان سعدی مشهد با اشاره به وضعیت بازار موبایل در این روزها عنوان کرد: طی هفته گذشته تا به امروز فقط دو دستگاه تلفن همراه به فروش رسیده است. از این رو، می‌ ‎توان دریافت که قدرت خرید مردم کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: خرید کالا برای ما با قدرت خرید مردم رابطه مستقیم دارد، لذا با کاهش قدرت خرید مردم ویترین ما هر روز خالی‌ تر از گذشته می‌ شود، به همین جهت کلی‌ فروشان مشهد تسویه‌ های چکی خود را برداشته و فقط خرید تلفن همراه به صورت تسویه نقدی انجام می‌ گیرد.

این فروشنده با سابقه با تاکید بر اینکه سفارش کالا تنها با درخواست مشتری صورت می‌ گیرد، افزود: به دلیل نوسانات نرخ ارز این روزها ما فقط در صورتی سفارش خرید می‌ دهیم که مشتری درخواست کرده باشد.

شنیده‌ ها حاکی از حذف ارز دولتی برای واردات موبایل است

در این راستا مهرزاد نیری، نایب رییس اتحادیه موبایل فروشان مشهد می‌ گوید که شنیده‌ ها در روزهای اخیر حاکی از این است که ارز تعلق گرفته به واردات تلفن همراه، حذف خواهد شد چرا که به عقیده برخی از دولت‌ مردان تلفن همراه یک کالای لوکس به شمار می‌ رود.

نیری در خصوص لوکس بودن تلفن همراه بیان کرد: در جامعه امروز تلفن همراه کالای مصرفی و ضروری به شمار می‌ رود، از این رو درخواست ما این است تا دولت چنین تصمیمی نگیرد.

نایب رییس اتحادیه موبایل فروشان مشهد در خصوص تاثیر نوسانات ارز در بازار گوشی تلفن همراه اضافه کرد: نوسانات اخیر در بازار باعث شده بسیاری از مردم به برند‌های چینی به دلیل پایین‌ تر بودن قیمت آن‌ ها نسبت به سایر برندهای دیگر رو بیاورند.

به واسطه تحولات اخیر بازار کمی تغییر کرده است

یک نمایندگی واردکننده تلفن همراه در مشهد در خصوص تحولات اخیر بازار گفت: در چند روز اخیر به واسطه ارز اختصاص یافته وضعیت بازار بهبود پیدا کرده اما هم‌ اکنون در برخی از برند‌ها هنوز قیمت بالا است.

وی افزود: هم‌ اکنون وضعیت بازار به گونه‌ ای بوده که اگر در گذشته روزی 10 عدد تلفن همراه فروش داشتیم، اما در حال حاضر این مقدار روزی یک تلفن همراه شده است.

همچنین افشین اکبری، رییس اتحادیه موبایل‌ فروشان مشهد، با اشاره به اینکه در کشور، صنف تلفن همراه 400 هزار نفر فعالیت دارند، تصریح کرد: از طرف دیگر، یک میلیون و 200 هزار نفر غیر مستقیم در رابطه با این شغل بوده که اگر اوضاع به این روال پیش‌ رود نیمی از فعالان این صنف بیکار می‌ شوند.

رییس اتحادیه موبایل‌ فروشان مشهد یادآور شد: در زمان طرح رجیستری به قبل، نیاز بازار توسط قاچاق تامین می‌ شد، اما هم‌ اکنون با طرح رجیستری کالای قاچاق وارد بازار نمی‌ شود، از سوی دیگر جلوی واردات کالا گرفته شده، به دلیل اینکه ثبت سفارش بازار موبایل باید تنها از طریق بانکی صورت گیرد.

ارسال نظر