طرح رجیستری تلفن های همراه به مرحله آخر رسید/ شناسه دار شدن همه برندها از امروز

رسانه کلیک - با قرار گرفتن برند سامسونگ و سایر برندهای تجاری باقی مانده در طرح ثبت و شناسه دار کردن گوشی های تلفن همراه در کشور، طرح ملی رجیستری از امروز (اول اردیبهشت ماه) وارد آخرین مرحله شد.

طرح رجیستری تلفن های همراه به مرحله آخر رسید/ شناسه دار شدن همه برندها از امروز

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ اجرای طرح ثبت و شناسه دار کردن گوشی های وارداتی به کشور با هدف جلوگیری از قاچاق موبایل در بازار، حمایت از حقوق مصرف کننده و ارائه خدمات پس از فروش، از مهر ماه سال ۹۶ با تشکیل کمیته ای متشکل از وزارت ارتباطات، وزارت صنعت، گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز آغاز شد.

تا پیش از اجرای این طرح و طی ۱۰ سال اخیر، بالغ بر ۹۰ درصد گوشی هایی که وارد کشور می شد از مبدا غیر رسمی و به صورت قاچاق بود؛ اما پس از ۶ ماه تلاش ضربتی برای اجرای ساماندهی بازار گوشی های تلفن همراه، هم اکنون تمامی گوشی هایی که وارد شبکه موبایل می شود باید به صورت قانونی وارد کشور شده باشد.

تاکنون بالغ بر ۱۰ برند گوشی شامل آیفون، موتورولا، گوگل پیکسل، بلک بری، ال جی، نوکیا، هواوی، سونی، تکنو، شیائومی و نیز دو مدل گوشی گلکسی S۹ و S۹+ که بیش از ۵۰ درصد بازار کشور را در اختیار دارند مشمول این طرح قرار گرفتند و به صورت رسمی وارد بازار می شوند.

از امروز اول اردیبهشت ماه ۹۷ نیز برند سامسونگ و سایر نشان‌ های تجاری باقی مانده از جمله ZTE ،HTC، ایسوس، CAT، لنوو، مایکروسافت و آلکاتل به طرح ملی رجیستری پیوستند و به این ترتیب تمامی برندهای موبایل در کشور، از این پس نیازمند رجیستر شدن خواهند بود.

کاربران باید در هنگام خرید گوشی تلفن همراه، با شماره‌ گیری کد دستوری #۷۷۷۷* شناسه بین‌ المللی (IMEI) گوشی را استعلام کنند و اگر پاسخ آن مثبت بود با اطمینان از قانونی بودن گوشی، آن را خریداری کنند. همچنین کاربران در هنگام خرید گوشی علاوه بر استعلام IMEI، باید دقت کنند بر روی جعبه یا کارت گارانتی، کد فعال‌ سازی گوشی درج شده باشد و درصورت نبودن کد فعال‌ سازی از خرید گوشی خودداری کنند.

فرایند دیگری که خریداران باید انجام دهند فعال‌ سازی گوشی است. هر مشترک پس از روشن کردن گوشی با استفاده از کد فعال‌ سازی درج شده روی جعبه گوشی یا کارت گارانتی از طریق کد #۷۷۷۷* با انتخاب گزینه دوم با عنوان «فعال‌ سازی» با وارد کردن شناسه IMEI گوشی و شماره سیم‌ کارتی که از آن روی این گوشی استفاده خواهد شد و کد فعال‌ سازی، گوشی خود را فعال کند.

پس از آن کاربر پیغامی را با این مضمون که در حال فعال‌ سازی چه نوع گوشی با چه مشخصاتی است دریافت می‌ کند که درصورت تائید کاربر گوشی در شبکه برای وی فعال می‌ شود.

در مورد خرید و فروش گوشی‌ های دست دوم نیز «فرآیند انتقال مالکیت» باید انجام شود. به این معنی فروشنده باید از طریق #۷۷۷۷* گزینه انتقال مالکیت را انتخاب کرده و با وارد کردن شماره تلفن و IMEI ، مالکیت گوشی را به خریدار انتقال دهد.

بر مبنای آمار اعلام شده از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا، طرح ملی رجیستری گوشی موبایل از نیمه دوم سال ۹۶ تاکنون آمار واردات رسمی گوشی موبایل را به رشد ۲.۵ برابری رسانده است.

ارسال نظر