سویه جدید و جهش‌یافته کرونا زیر ذره‌بین سازمان بهداشت جهانی و CDC آمریکا

تاکنون فقط 4 مورد از این سویه در سراسر جهان گزارش شده است، اما تعداد زیاد جهش‌های آن باعث نگرانی مقامات شده است.

سویه جدید و جهش‌یافته کرونا زیر ذره‌بین سازمان بهداشت جهانی و CDC آمریکا

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) اعلام کرد که در حال ردیابی سویه به‌تازگی کشف شده‌ای از ویروس کرونا تحت عنوان BA.2.86 است. ظاهراً در ایالت میشیگان مواردی از ابتلا به این سویه بسیار جهش یافته وجود داشته است.

«کاتلین کانلی»، سخنگوی CDC در بیانیه‌ای به CBS News گفت:

«امروزه ما بیش از هر زمان دیگری برای شناسایی و واکنش به تغییرات ویروس کووید-19 آمادگی داریم. دانشمندان در حال حاضر در تلاش هستند تا اطلاعات بیشتری در مورد سویه تازه شناسایی شده مربوط به این 4 مورد پیدا کنند و ما به محض اینکه اطلاعات بیشتری در دسترس داشته باشیم، آن‌ها را با شما به اشتراک می‌گذاریم.»

سازمان بهداشت جهانی نیز اخیراً سویه BA.2.86 را به دلیل تعداد زیاد جهش‌های آن، به‌عنوان «گونه تحت نظارت» طبقه‌بندی کرده بود. با این حال، تاکنون فقط 4 مورد ابتلا به این سویه در سراسر جهان گزارش شده است.

میزان خطرناک‌بودن سویه تازه‌شناسایی‌شده کرونا

هنوز هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان‌دهنده خطرناک‌تر بودن این گونه تازه‌شناسایی شده نسبت به سویه‌های قبلی ویروس باشد. البته گفته شده که جهش‌های آن شامل تغییراتی در بخش‌های کلیدی ویروس می‌شود که می‌تواند به آن کمک کند در برابر واکسیناسیون ایمنی بهتری داشته باشد.

«جسی بلوم»، زیست‌شناس تکاملی مرکز سرطان Fred Hutch توضیح می‌دهد:

«اسکن جهش ژنتیکی عمیق BA.2.86 نشان می‌دهد که این گونه به‌اندازه XBB.1.5 یا بیشتر از آن می‌تواند در برابر آنتی‌بادی‌های استخراج‌شده توسط گونه‌های قبل از Omicron و نسل اول آن ایمنی داشته باشد.»

XBB.1.5 گونه‌ای است که بسیاری از سویه‌های اخیر از آن نشأت گرفته‌اند و به گفته بلوم، BA.2.86 دارای 36 جهش مربوط به XBB.1.5 است.

به گفته کارشناسان، تاکنون گزارش‌هایی از مشاهده BA.2.86 در کشورهایی از سه قاره مختلف (دانمارک، اسرائیل و ایالات متحده) اعلام شده است که این موضوع نشان می‌دهد سویه جدید قادر به انتقال گسترده است و می‌تواند برای مدتی به‌طور غیرقابل شناسایی منتشر شده باشد.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظر