مایکروسافت زیر دریا دیتاسنتر می سازد!

رسانه کلیک - دیتاسنتر مایکروسافت برای کاهش تاخیر در انتقال اطلاعات در زیر دریا قرار می گیرد. زمان ساخت این دیتاسنتر در مقایسه با نمونه های عادی کمتر است.

مایکروسافت زیر دریا دیتاسنتر می سازد!

در ماه فوریه سال 2016 مایکروسافت خبر از توسعه یک پروژه تحقیقاتی با نام Project Natick داد. در این پروژه دیتاسنتر مایکروسافت در زیر دریا قرار می گیرد تا عملکرد آن بهبود پیدا کند. مدیر عامل این شرکت، ساتیا نادلا در گذشته اعلام کرده بود مایکروسافت به دنبال قرار دادن دیتاسنترهای خود در زیر آب است.

نادلا در کنفرانس Future Decoded در شهر لندن به مزایایی قرارگیری دیتاسنتر مایکروسافت در زیر دریا اشاره کرده است. بر اساس اعلام مدیر عامل این کمپانی، قرارگیری دیتاسنتر در زیر آب می تواند تاخیر در انتقال اطلاعات را کاهش دهد چرا که این دیتا سنترها به کاربران نزدیک تر هستند.

اولین نمونه آزمایشی این دیتاسنتر در کالیفرنیا مورد بررسی قرار گرفت. مایکروسافت برای بررسی عملکرد و پایداری این پروژه از یک پوسته 9 متری استفاده کرد. به تازگی این کمپانی یک پروژه بزرگتر را در شمال شرقی اسکاتلند مورد آزمایش قرار داده است.

علاوه بر کاهش تاخیر در انتقال اطلاعات، مدت زمان کمی برای ساخت دیتاسنتر در زیر آب نیاز است. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی ساتیا نادلا، مایکروسافت در مدت زمان 90 روز می تواند در زیر آب دیتاسنتر بسازد. برای ساخت دیتاسنتر روی زمین حداقل به 2 سال زمان نیاز است.

ساخت دیتاسنتر روی زمین علاوه بر زمان بالا، سرمایه زیادی را نیز طلب می کند. برای ساخت یک دیتاسنتر بزرگ باید شرکت مایکروسافت زمین بزرگی را مورد خریداری قرار دهد.

ساتیا نادلا در جدیدترین بیانیه خود به این موضوع اشاره کرده که مایکروسافت برای استفاده تجاری از دیتاسنترهای خود در زیر آب، تنها به زمان نیاز دارد. در آینده شاهد قرارگیری دیتاسنترها و سرورهای مایکروسافت در زیر دریاها خواهیم بود، البته زمان دقیق آن مشخص نشده است.

ارسال نظر