زاکربرگ از ایلان ماسک سبقت گرفت

ثروت مارک زاکربرگ روز جمعه، از ثروت ایلان ماسک فراتر رفت و برای نخستین بار از سال ۲۰۲۰، سومین ثروتمند بزرگ جهان شد.

زاکربرگ از ایلان ماسک سبقت گرفت

به گزارش کلیک، ماسک که تا اوایل مارس، رتبه اول را در شاخص میلیاردرهای بلومبرگ داشت، پس از اینکه رویترز گزارش داد شرکت تسلا برنامه‌های خود را برای عرضه یک خودروی ارزان‌تر لغو کرده است و باعث کاهش ارزش سهام این شرکت شد، به چهارمین رتبه سقوط کرد. البته ماسک، این گزارش را تکذیب کرد. خبر مذکور پس از این خبر منتشر شد که تحویل خودروهای تسلا در سه ماه منتهی به مارس، برای اولین بار از دوران پاندمی کرونا، بر مبنای سالانه، کاهش پیدا کرده است.

ثروت ماسک در سال میلادی جاری، ۴۸.۴ میلیارد دلار کاهش یافته است، در حالی که زاکربرگ با صعود ارزش سهام شرکت متا به بالاترین رکورد خود، ۵۸.۹ میلیارد دلار به دارایی خود اضافه کرده است.

از ۱۶ نوامبر سال ۲۰۲۰ که دارایی زاکربرگ ۱۰۵.۶ میلیارد دلار و دارایی ماسک ۱۰۲.۱ میلیارد دلار بود، برای اولین بار است که موسس فیس‌بوک در میان سه میلیاردر برتر در رتبه بندی بلومبرگ از ثروتمندترین افراد جهان راه پیدا می‌کند. ماسک اکنون دارایی خالص به ارزش ۱۸۰.۶ میلیارد دلار دارد. در مقابل، دارایی زاکربرگ، ۱۸۶.۹ میلیارد دلار است.

معکوس شدن شکاف ثروت بین ماسک و زاکربرگ که در نوامبر سال ۲۰۲۱، به ۲۱۵ میلیارد دلار رسید، نشان می‌دهد که چگونه سهام شرکت‌های بزرگ فناوری‌های به کمک عرضه خدمات هوش مصنوعی، از سهام خودروهای برقی که زمانی داغ بود، جذاب‌تر شده است.

سهام تسلا در سال جاری ۳۴ درصد سقوط کرده است و رکورددار بدترین عملکرد در شاخص اس اند پی ۵۰۰ شده است. این شرکت از کاهش جهانی تقاضا برای خودروهای برقی، رقابت فزاینده در چین و مشکلات تولید در آلمان، آسیب دیده است. در مقابل، سهام شرکت متا به لطف درآمدهای سه ماهه قوی و شور و اشتیاق پیرامون ابتکارات هوش مصنوعی این شرکت، ۴۹ درصد افزایش یافته و این شرکت را دارنده پنجمین عملکرد برتر در شاخص اس اند پی ۵۰۰ کرده است.

رقابت این دو میلیاردر، فراتر از ثروت آنها است. ماسک و زاکربرگ درگیر یک دعوای عمومی طولانی بودند و جنگ لفظی آنها پس از این که شرکت متا، شبکه اجتماعی «تردز» را که شباهت زیادی به شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) داشت، راه اندازی کرد، تشدید شد. ماسک ۵۲ ساله، حتی برای مبارزه در قفس پیشنهاد کرد. وی اخیرا دوباره این موضوع را مطرح کرده و گفته است با زاکربرگ ۳۹ ساله، در هر کجا و زمانی، مبارزه خواهد کرد.

پس از اینکه یک قاضی دِلاویر، بسته حقوقی ۵۵ میلیارد دلاری تسلا برای ماسک را بی‌اعتبار کرد، دارایی خالص ماسک ممکن است آسیب بیشتری ببیند. شاخص میلیاردرهای بلومبرگ همچنان از گزینه‌های موجود در بسته پرداختی که یکی از بزرگترین دارایی‌های ماسک است، در محاسبات ثروت او استفاده می کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، برنارد آرنو، رئیس شرکت لوکس ال‌وی‌ام‌اچ با ۲۲۳.۴ میلیارد دلار ثروت و جف بزوس، موسس آمازون با ۲۰۷.۳ میلیارد دلار ثروت، در رتبه اولین و دومین میلیاردر بزرگ جهان قرار دارند.

 

 

ارسال نظر