14 درصد کسب و کارها در پیام‌ رسان‌ های داخلی فعالیت دارند

رسانه کلیک - یک مقام دولتی در خصوص پیام‌ رسان‌های داخلی گفت: با وجود آنکه عمر پیام‌ رسان‌ های ما چندان زیاد نبوده، اما 14 درصد کسب‌ و کارها و بنگاه‌ های داخل کشور روی پیام‌ رسان‌های داخلی کار می‌ کنند.

14 درصد کسب و کارها در پیام‌ رسان‌ های داخلی فعالیت دارند

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ مهدی یوسف‌ زاده معاون ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست رسانه‌ ای شنبه‌ های انقلاب با موضوع بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی عنوان کرد: در حوزه فناوری اطلاعات جایگاه کشورمان، جایگاه خوبی است و دولت‌ ها زحماتی برای توسعه این بخش داشته‌ اند.

وی در ادامه به تشریح آماری در زمینه پیشرفت‌ های علمی ایران پرداخت و افزود: ۹۸ درصد راه‌ های کشور به شبکه مخابراتی متصل است و ضریب نفوذ تلفن سیار با ۱۱۰ درصد و حتی بیش از ظرفیت موجود خط تلفن همراه داریم.

یوسف‌ زاده اظهار کرد: ضریب نفوذ اینترنت در کشور ما نزدیک به ۷۰ درصد است در حالی که در همین چند سال پیش فقط ۳ میلیون نفر دسترسی به اینترنت داشتند.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری بیان کرد: ایران با بیش از ۵۱ هزار مقاله علمی در حوزه فناوری اطلاعات طی ۲۰ سال گذشته رتبه اول منطقه را برخوردار است.

وی در ادامه با اشاره به رتبه‌ های برتر علمی ایران در المپیادهای مربوطه در حوزه فناوری اطلاعات گفت: در حوزه سیستم عامل و موتور جستجوی ملی تنها کشوری در منطقه هستیم که به این موارد دست پیدا کرده‌ ایم.

یوسف‌ زاده ادامه داد: در تولید نرم‌ افزار،‌ بازی، اپلیکیشن، آنتی‌ ویروس و پیام‌ رسان در منطقه پیشرو هستیم، همچنین در زمینه کابل، تجهیزات فیبر نوری، سوئیچ، مودم و روتر در کشور تولید کننده هستیم.

به گفته وی همچنین در حوزه طراحی و پرتاب ماهواره جزو ۱۰ کشور برتر دنیا هستیم.

وی با اشاره به فعالیت ۴ هزار شرکت دانش‌ بنیان در کشور اضافه کرد: بیش از ۱۳۹۹ شرکت در حوزه ICT فعال هستند و ۴۰ درصد از اقتصاد دانش‌ بنیان کشور را به خود اختصاص داده‌ اند.

یوسف‌ زاده با اشاره به صعود ۲۰ پله‌ ای رتبه ایران در دولت الکترونیک از سال ۹۵ تا سال ۹۶ افزود: از رتبه ۱۰۶ به ۸۶ رسیده‌ ایم که پیشرفت خوبی به حساب می‌ آید ( جایگاه جهانی ایران در پیاده سازی دولت الکترونیک ارتقا پیدا کرد ).

معاونت توسعه فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه در تربیت نیروی انسانی در حوزه ICT در منطقه جایگاه برتر داریم، گفت: حدود ۴۵۰۰ استارت‌ آپ داریم که از این میان ۲۵۰۰ استارت‌ آپ در سازمان فناوری اطلاعات به ثبت رسیده‌ اند. در بخش الکامپ‌ استار امسال شاهد ثبت‌ نام ۷۷۰ کسب و کار بودیم که در نهایت ۴۱۰ استارت‌ آپ توانستند در نمایشگاه حضور پیدا کنند.

وی با اشاره به توسعه فضای کسب و کار استارت‌ آپ‌ ها اظهار داشت: حدود ۱۰ درصد از کل استارت‌ آپ‌ های ما کمتر از سه ماه از عمرشان می‌ گذرد، ۱۷ درصد بین ۳ تا ۶ ماه و ۲۶ درصد ۶ ماه تا یک سال، ۲۹ درصد یک تا دو سال و ۱۴ درصد دو تا سه سال قدمت داشته‌ اند.

یوسف‌ زاده بیان کرد: ۳۹ درصد از استارت‌ آپ‌ ها در مرحله رشد و درآمد هستند،‌۱۵ درصد در مرحله نمونه اولیه و استارت، ۳۸ درصد تجربه ورود به بازار را داشتند و ۶ درصد تجربه بازارهای جدید را داشتند.

معاونت توسعه فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری همچنین گفت: ۵۳ درصد درآمد استارت‌ آپ‌ ها از محل فروش محصول و ۳۲ درصد از محل تبلیغات و بازاریابی است.

به گفته وی همچنین ۲۶ درصد از حوزه فعالیت استارت‌ آپ‌ ها در حوزه خدمات و ابزارهای فناوری، ۲۱ درصد در حوزه آموزش و مشاوره هستند.

وی در خصوص پیام‌ رسان‌های داخلی عنوان کرد:‌ با وجود آنکه عمر پیام‌ رسان‌ های ما چندان زیاد نبوده، اما ۱۴ درصد کسب‌ و کارها و بنگاه‌ های داخل روی پیام‌ رسان‌های داخلی کار می‌ کنند.

معاونت توسعه فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری در عین حال به آمار دیگری اشاره کرد و گفت: ۴۸ درصد استارت‌ آپ‌ ها درآمدزا هستند، ۲۷ درصد جذب سرمایه کرده‌ اند و ۳ درصد نیز از محل شتاب‌ دهنده جذب شده‌ اند.

یوسف‌ زاده پیش‌ بینی کرد که به زودی شاهد رشد ۷۵ درصدی فروش و ۷۲ درصدی توسعه محصول در بازار استارت‌ آپ‌ ها باشیم.

وی با اشاره به اینکه کسب و کارهای نوپا در ایران در مرحله رشد هستند تصریح کرد: یک اپ‌ استور ایرانی امروز ۴۰ میلیون کاربر دارد و ۱۱ درصد ترافیک آن مربوط به خارج از کشور است.

وی ارقام اعلام‌ شده را قابل توجه برشمرد و یادآور شد: ۲ تا ۳ شرکت ایرانی به مرحله یونیک (تک‌ شاخ‌ شدن) نزدیک شده‌ اند و سهم عمده بازار را در اختیار دارند، یکی از بازارهای فروش محصولات اینترنتی ارزشش به یک میلیون دلار می‌ رسد و یکی از تاکسی‌ های آنلاین به ۱.۴ میلیون دلار رسیده است.

ارسال نظر