شاکیان پرونده فیلترینگ تلگرام به قرار منع تعقیب اعتراض کردند

رسانه کلیک - وکلای دادگستری که شکایتشان از تصمیم بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه مبنی بر فیلتر شبکه خارجی تلگرام به صدور قرار منع تعقیب منجر شده است، در نشستی خبری گفتند که به قرار صادره اعتراض کرده‌ اند.

شاکیان پرونده فیلترینگ تلگرام به قرار منع تعقیب اعتراض کردند

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ آرش کیخسروی یکی از وکلای شاکی در این پرونده در این نشست عنوان کرد: مقامات قضایی مطالبی را در رابطه با این پرونده مطرح کردند که خواستیم در راستای پاسخگویی به این مطالب اقدامی صورت گیرد و باب گفت‌ و گو میان شهروندان و حاکمیت برقرار شود ( شاکی بازپرس پرونده فیلتر تلگرام: به قرار منع تعقیب اعتراض می کنیم ).

سعید دهقان یکی دیگر از وکلای مطرح کننده شکایت در این پرونده نیز اظهار کرد: علت برگزاری این جلسه اطلاع رسانی در رابطه با ثبت رسمی اعتراض ما به قرار منع تعقیب صادر شده در شعبه ۷ دادسرای ویژه کارکنان دولت است. قرار صادر شده به موجب ماده ۲۶۷ قانون آیین دادرسی کیفری باید از سوی بازپرسی به شکات ابلاغ شود در صورتی که این قرار راسا از ناحیه دادستان محترم و به گونه‌ ای که گویا حکم نهایی بوده است اطلاع رسانی شد و این امر خلاف قانون بوده است ( صدور قرار منع تعقیب بازپرس پرونده مسدودسازی تلگرام ).

دهقان با طرح این پیشنهاد که قانون گذاران باید اراده ملی را به عنوان مصلحت اجتماعی لحاظ کنند، افزود: در رابطه با فیلتر شبکه خارجی تلگرام یک فرد در دادسرا برای ۴۵ میلیون نفر تصمیم گرفت.

در ادامه این نشست محمد مقیمی یکی دیگر از وکلای طرح شکایت در این پرونده در پاسخ به سوالی در راستای میزان امیدواری به باز شدن باب گفت و گو با مقامات قضایی، بیان کرد: برای رسیدن به دموکراسی، حاکمیت قانون و استقلال قوه قضاییه نیاز به زمان و گذار وجود دارد و آنچه که به ما مربوط می شود کاری است که انجام دادیم و باید صبور باشیم. دادگاه واقعی افکار عمومی است و قطعا این اقدام به عنوان یکی از ضمانت های دستیابی به حقوق شهروندی می تواند تاثیرگذار باشد.

در ادامه این نشست ابوذر نصر الهی با بیان اینکه پرونده تلگرام و اقدام وکلا می‌ تواند محک خوبی برای دستگاه قضایی باشد، گفت: این اقدام نشان می دهد که قوه قضاییه تا چه حد به آزادی‌ ها و حقوق مشروع ملت و حقوقی که در قانون اساسی به آن تصریح شده پایبند است. آزادی مردم و آزادی دسترسی به اطلاعات اساسی ترین حقوقی است که نباید در مورد آن سکوت کرد.

نصرالهی در رابطه با اینکه آیا در حال حاضر استفاده از تلگرام جرم محسوب می شود، تصریح کرد: تا زمانی که برای فعل یا ترک فعلی صراحتا مجازاتی تعیین نشده باشد، کسانی که آن را انجام می دهند مرتکب جرم نشده‌ اند. هرچند که مقام قضایی دستور فیلتر شبکه خارجی تلگرام را صادر کرده است، اما در قانون هیچ مجازاتی برای استفاده از تلگرام بیان نشده و صحبت‌ های برخی مبنی بر جرم بودن این اقدام مبنای قانونی و حقوقی ندارد.

در ادامه کیخسروی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه آیا در رابطه با این طرح شکایت از سوی نهادی و یا مقاماتی تحت فشار بوده‌ اید یا نه؟ یادآور شد: تحت فشار از طرف هیچ یک از مقامات نبودیم، اما متاسفانه بازپرس به هیچ یک از استدلالات ما رسیدگی نکرد.

ارسال نظر