فعلا خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست

رسانه کلیک - با وجود اخبار و شایعاتی که در روزهای گذشته درباره فیلترینگ شبکه اینستاگرام مطرح شد و پخش برنامه جنجالی بی‌ راهه نیز به آن دامن زد، به نظر می‌ رسد اینستاگرام فعلا فیلتر نمی‌ شود و دغدغه اصلی دبیر کمیته تعیین مصادیق، همچنان فیلترینگ تلگرام است.

فعلا خبری از فیلترینگ اینستاگرام نیست

به گزارش کلیک به نقل از ایرنا؛ ماجرا از مصاحبه مصدق، معاون اول دادستان کل کشور آغاز شد که مدعی شده بود فیلترینگ شبکه اینستاگرام در دستور کار قرار گرفته است. اما مواضع عبدالصمد خرم‌ آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه خلاف این ادعا را نشان می‌ دهد.

اینستاگرام، شبکه‌ اجتماعی مبتنی بر تصویر، بین کاربران ایرانی طرفدار زیادی دارد. موج اول فیلترینگ شبکه‌ های اجتماعی در ماه‌ های اخیر بعد از اعتراض‌ های دی ماه اتفاق افتاد. در آن زمان اینستاگرام و تلگرام، دو شبکه اجتماعی و ارتباطی پرکاربرد در بین کاربران ایرانی از دسترس خارج شد. پس از مدتی هر دو نرم‌ افزار با تلاش دولت دوباره در دسترس کاربران قرار گرفت.

در روزهای ابتدایی سال 97، زمزمه‌ های فیلترینگ تلگرام در فضای مجازی مطرح شد و در اردیبهشت‌ ماه این شبکه ارتباطی با حکم بازپرس فیلتر و از دسترس کاربران خارج شد ( دستور قضایی فیلترینگ تلگرام صادر شد؛ قطع دسترسی به اپلیکیشن و نسخه وب سایت ). با آماری که وزیر ارتباطات ارائه داده است، تنها یک میلیون نفر تلگرام را پاک کرده‌ اند. فیلترینگ تلگرام موفقیت‌ آمیز نبوده است و کاربران از طرق مختلفی خود را به این شبکه ارتباطی وصل می‌ کنند، حال اما موضوع فیلترینگ شبکه اینستاگرام از سوی یک مسئول قوه قضاییه مطرح می‌ شود.

جایگاه اینستاگرام در بین کاربران

طبق آماری که وب‌ سایت الکسا از میزان مراجعه کاربران ایرانی به اینترنت منتشر کرده است، اینستاگرام ششمین سایت پربازدید نزد کاربران ایرانی است. این شبکه اجتماعی که بر محور تصویر فعالیت می‌ کند، توانسته کاربران زیادی را در ایران به خود اختصاص دهد و روزانه زمان قابل توجهی از وقت کاربران در اتصال به اینترنت را می‌ گیرد. کاربران در این فضا از گروه‌ ها و اقشار مختلفی هستند و حتی مسئولین عالی‌ رتبه کشور نیز در اینستاگرام صفحه دارند و عکس‌ های خود را به اشتراک می‌ گذارند.

نارضایتی کاربران

پس از تصمیم قوه قضاییه برای از دسترس خارج کردن تلگرام، نارضایتی‌ های گسترده‌ ای در بین کاربران به‌ وجود آمد و پیش‌ ‎بینی می‌ شود همین نارضایتی‌ ها از فیلترینگ شبکه اینستاگرام نیز به‌ وجود بیاید. یکی از مسائل مشترکی که بین کاربران تلگرام و اینستاگرام وجود دارد، ایجاد کسب‌ و کارهای مجازی در این دو شبکه است. با از دسترس خارج شدن اینستاگرام بخش دیگری از افرادی که با ایجاد یک صفحه و ارتباط با کاربران توانسته‌ اند برای خود مخاطبانی بیابند، با مشکل مواجه خواهند شد. با توجه به این مسئله، فیلتر شدن اینستاگرام به معنی ایجاد نارضایتی عمومی به دلیل سلب آزادی‌ های مدنی و از بعد اقتصادی، تخریب فضایی برای کسب‌ و‌ کارهای مجازی است. ادامه روند بسته شدن شبکه‌ های اجتماعی میزان اعتماد شهروندان به دولت و رییس جمهور را کاهش می‌ دهد، زیرا یکی از وعده‌ های اصلی روحانی در انتخابات مقابله با فیلترینگ بود.

فیلترینگ شبکه اینستاگرام در دستور کار

اخبار و گزارش‌ های مرتبط با فیلترینگ شبکه اینستاگرام از مصاحبه حجت‌ الاسلام محمد مصدق، معاون اول دادستان کل کشور با خبرگزاری فارس شروع شد. او در این مصاحبه با اشاره به برخی شکایت‌ ها به واسطه فعالیت سلبریتی‌ ها در اینستاگرام و جمع‌ آوری کمک‌ های نقدی، ورود قوه قضاییه به عنوان مدعی‌ العموم به این پرونده را تایید کرد و گفت: فیلترینگ اینستاگرام در دستور کار قرار گرفته و آقای خرم‌ آبادی در معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور به‌ صورت جدی پیگیر این موضوع شده است ( فیلترینگ شبکه اجتماعی اینستاگرام در دستور کار قرار گرفت! ).

فیلترینگ در اولویت کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیست

این مصاحبه در حالی از سوی مقام مسئول قوه‌ قضاییه انجام می‌ شود که عبدالصمد خرم‌ آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، مرد شماره یک فیلترینگ در ایران تا این لحظه واکنشی به این موضوع نداشته است و با توجه به موضع‌ ‎گیری‌ های اخیری که نشان داده است، به نظر می‌ رسد اکنون موضعی در قبال فیلترینگ اینستاگرام ندارد.

او در یکی از آخرین موضع‌ گیری‌ هایش در رابطه با موفقیت فیلترینگ تلگرام، این موضوع را موجب انتقال فعالیت 30 درصد از کاربران تلگرام به پیام‌ رسان‌ های داخلی ‌دانسته و در مطلبی می‌ نویسد: هاتگرام و طلاگرام پیام‌ رسان نیستند. آن‌ ها در واقع دو فیلترشکن داخلی با مدیریت واحد هستند که به طور غیرقانونی و برخلاف دستور قضایی، با امکانات وزارت ارتباطات، دسترسی کاربران ایرانی را به شبکه اجتماعی فیلترشده تلگرام فراهم می‌ کنند ( سازنده هات‌ گرام و تلگرام‌ طلایی بالاخره مشخص شد/ وقتی شرکت «دانش بنیان» داخلی فیلترشکن می سازد! ).

معاون قضایی دادستان کل کشور درباره افرادی که فیلترینگ تلگرام را دور می‌ زنند، آمار قابل توجهی ارائه می‌ دهد: تعداد 30 میلیون و 100 هزار نفر، طبق آماری که مرکز ملی فضای مجازی در تاریخ نوزدهم تیر ماه 1397 اعلام کرده است، از طریق فیلترشکن‌ های هاتگرام و تلگرام طلایی، فیلتر تلگرام را دور می‌ زنند ( نهادهای ذیربط در جلوگیری از فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی تنبلی نکنند! ).

خرم‌ آبادی در یادداشتی به مسئله رفع فیلتر توییتر نیز واکنش نشان داده و در یادداشتی نوشته است: موضوع رفع فیلتر شبکه آمریکایی توییتر قابل طرح در جلسه کارگروه تعیین مصادیق نیست. دادستان محترم کل کشور طی نامه‌ ای در دوم اردیبهشت‌ ماه سال جاری در پاسخ به تقاضای کتبی وزیر ارتباطات اعلام کرد که طرح موضوع رفع فیلتر توییتر در کارگروه تعیین مصادیق، مغایر موازین قانونی است. لذا این درخواست در همان تاریخ بایگانی شد ( رفع فیلتر توییتر امکان ندارد! ).

دادستان کل کشور، رییس این کارگروه است و رییس یا نماینده سازمان صدا و سیما، وزیر یا نماینده وزرای اطلاعات، ارشاد اسلامی، دادگستری، ارتباطات، علوم و آموزش و پرورش، فرمانده نیروی انتظامی، دو نفر با تعیین مجلس و رییس سازمان تبلیغات اسلامی اعضای این کارگروه را شکل می دهند.

نارضایتی وزیر از فیلترینگ

از طرفی، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در توییتی فیلترینگ اینستاگرام را نقد کرده و می‌ نویسد: موضوع پیگیری برخی برای فیلتر سرویس‌ های مختلف اینترنتی تازگی ندارد. رفع فیلتر توییتر در صف انتظار جلسه کارگروه تعیین مصادیق قرار دارد ( رفع فیلتر توییتر در صف انتظار کارگروه تعیین مصادیق ). آنچه تازگی دارد طرح یک موضوع قدیمی توسط برخی رسانه‌ ها برای انحراف افکار عمومی از مطالبه‌ گری شفاف‌ سازی سوء استفاده‌کنندگان ارزی اخیر است.

در جلسه وزیر ارتباطات با نخبگان و فعالان حوزه فناوری در استان فارس نیز به این مسئله پرداخته شد و یکی از حاضران با بیان این که اینستاگرام آخرین امید و سنگر کسب‌ و کارهای مجازی برای عرضه محصولات‌ شان است، عنوان کرد: مشخص نیست پیام‌ رسان‌ های بومی قابلیت پشتیبانی از کسب‌ و‌ کارهای فضای مجازی را داشته باشند و یا از جانب مردم نیز با استقبال مواجه شوند و اگر اینستاگرام روزی فیلتر شود، بسیاری از کسب‌ و‌ کارهای مرتبط با آن با مشکل جدی مواجه و نابود خواهند شد.

وزیر ارتباطات در همین سفر و در جلسه شورای اداری شهرستان خرامه مجددا به موضوع فیلترینگ این‌ چنین پرداخته است: در فضای مجازی بستن کار تنبل‌ ها است و باید سهم خوبی از اقتصاد جهان در حوزه فضای مجازی را تصاحب کنیم.

راه و بی‌ راهه فیلترینگ اینستاگرام

واقعیت آن است که با وجود استفاده‌ های مثبت فرهنگی و اقتصادی در اینستاگرام، بهره‌ برداری‌ های نامناسب از نظر اقتصادی، اخلاقی و فرهنگی نیز می‌ شود؛ موضوعی که قرار بود با فیلترینگ هوشمند با آن برخورد شود.

سال گذشته واعظی، وزیر وقت ارتباطات در رابطه با توقف فیلترینگ هوشمند شبکه محبوب اشتراک‌ گذاری عکس اینستاگرام گفته بود: شبکه اجتماعی اینستاگرام رمزنگاری شده است و از این‌ جهت با اجازه‌ ای که از شورای عالی فضای مجازی گرفته‌ ایم، با مدیر اینستاگرام تماس گرفتیم. آنها اعلام کردند که آمادگی دارند درباره موضوعاتی که از نظر ما نامناسب است، در یک بازه زمانی بنشینم و درباره محدودیت‌ های خود با آنها صحبت کنیم و موضوع پالایش محتوا در اینستاگرام را با مذاکره حل می‌ کنیم.

ارسال نظر