دسترسی نصفه و نیمه به محتوای فیلتر شده در نسخه کنترل‌ شده تلگرام

رسانه کلیک - تجربه استفاده کردن یا نکردن از آپدیت اخیر نرم افزار تلگرام طلایی برای کاربران متفاوت است. برخی در صفحات فیلترشده همزمان که پیغام فیلتر را می‌ بینند با صفحه سفید مواجه می‌ شوند. گاهی مطالب لود می‌ شود و سپس صفحه بسته می‌ شود.

دسترسی نصفه و نیمه به محتوای فیلتر شده در نسخه کنترل‌ شده تلگرام

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ از روز گذشته در نرم افزار تلگرام طلایی تغییراتی در دسترسی به برخی کانال‌ های از قبل مسدود شده ضد انقلاب از جمله آمدنیوز، منافقین و مملکته و امثال آنها ایجاد شده‌ است.

تلگرام طلایی یک نسخه غیررسمی و فارسی تلگرام است که پس از فیلترینگ تلگرام در ایران توسط برخی کاربران استفاده می‌ شود و البته اما و اگرهای متعددی درباره تحت کنترل بودن فعالیت این نرم‌ افزار و سایر کلاینت‌‌ های فارسی تلگرام وجود دارد.

اخیرا آپدیتی برای نرم افزار تلگرام طلایی ارایه شده و برخی کاربران از نسخه جدید و برخی از نسخه قبلی استفاده می‌ کنند که تفاوت‌ هایی در تجربه‌ های این دو دسته از کاربران این نرم افزار وجود دارد.

در حالیکه پیش از این، این کانال‌ ها کاملا خارج از دسترس بودند و کاربر در مراجعه به صفحات مسدود شده پیغام «این صفحه مسدود است» را می‌ دید از روز گذشته اگرچه در مراجعه به این صفحات همچنان پیغام «این صفحه مسدود است» برای کاربران نمایش داده می‌ شود اما صفحه سفید لود شده و مخاطب تصور می‌ کند صفحه باز است، سپس پس از کمی انتظار صفحه باز و مطالب لود می‌ شود و بعد از دقایقی بسته می‌ شود. این حالت برای افرادی که از قبل عضو کانال بوده یا نبوده‌ اند متفاوت گزارش شده است.

در پیگیری فارس از یک مسئول نزدیک به تیم توسعه دهنده هات‌ گرام اعلام شد: «این تیم در حال تغییراتی در نحوه نمایش پیغام دسترسی به صفحات مسدود شده است. در گذشته هنگام دسترسی به این صفحات کاربر با این پیغام مواجه می‌ شد که این کانال در دسترس نیست که این پیغام ظاهر چندان خوبی نداشت. روش جدیدی پیاده‌ سازی شده اما در عملیات فنی بستن این صفحات مشکلات ناخواسته‌ ای حادث شده است.»

همچنین روز گذشته اینترنت کشور دارای اختلالاتی بود که ممکن است برخی از اشکالات حادث شده در دسترسی به صفحات مسدود ناشی از تاثیر اختلال اینترنت کشور بر اجرای فیلترینگ باشد ( اختلال های اینترنتی ناشی از فیلترینگ تلگرام قابل پیگیری است ).

در عین حال بررسی‌ ها نشان می‌ دهد برخی از اسکرین‌ شات‌ هایی که از باز بودن این صفحات مسدود در تلگرام منتشر شده ساختگی و فوتوشاپ یا با فیلترشکن بوده است، برای مثال نشانه‌‌ هایی از جمله تعداد اعضای کانال در یک اسکرین شات اعلامی نشان می‌ دهد اسکرین شات‌ مربوط به قبل است.

طبق کسب اطلاع فارس تیم هات‌ گرام می‌ گویند این اختلال به زودی اصلاح می‌ شود. تیم توسعه دهنده نرم‌ افزارهای هات‌ گرام و تلگرام طلایی یکی هستند ( برخی مسئولان فضای مجازی کشور به تلگرام طلایی و هات‌ گرام میدان دادند! ).

با این حال جای این پرسش هنوز باقی است که چرا این اختلال درست در روزی اتفاق افتاد که بازار تهران دست از کار کشید و همزمان تعدادی از اخلالگران آموزش دیده تلاش کردند با تهدید بازاریان و سوء استفاده از شرایط فضا را برای آشوب‌ های خشونت‌ طلبانه فراهم کنند.

بر این اساس اگر قرار است بنا بر گفته مسئولان نسخه‌ های غیر رسمی تلگرام تحت کنترل بعضی نهادها برای مدت محدودی در کشور فعالیت کنند بهتر است این فعالیت به گونه‌ ای ساماندهی شود که چنین اختلالاتی در عملکرد آنها آن هم در مواقع حساس و بحرانی ایجاد نشود.

ارسال نظر