وزیر ارتباطات: مواضع من از ابتدا درباره فیلترینگ مشخص بود/ همواره با راه‌ حل‌ های غیرکارشناسانه مخالف بودم

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات با اشاره به هجمه‌ های ناحق وارده گفت: مواضع بنده از ابتدا درباره مسئله فیلترینگ در فضای مجازی مشخص بوده است و همواره صراحتا با بیان و راه‌ حل‌ های غیرکارشناسی مسائل مخالف بودم.

وزیر ارتباطات: مواضع من از ابتدا درباره فیلترینگ مشخص بود/ همواره با راه‌ حل‌ های غیرکارشناسانه مخالف بودم

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به وظیفه جهاد جوانان نیز اشاره ای کرد و افزود: جوانان و دانشجویان قبل از جهاد نیاز به آگاهی کامل و اطلاعات درست در مسایل جامعه دارند. عدم آگاهی و سطحی نگری یکی از آفت‌ های جامعه امروز است و جوانان و دانشجویان باید از سطحی نگری به مسایل جامعه پرهیز کنند و مطالبه گری خود را با مطالعه همراه کنند که این مطالبه گری موثر است. جهاد جوانان امروز آگاهی داشتن و نپذیرفتن هر خوراکی توسط هر گروهی است. نیاز جهاد جوانان در جامعه امروز داشتن آگاهی است که می تواند تغییری ایجاد کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از کلید واژه‌ هایی که توسط گروه‌ های مختلف در جامعه برای برخورد با مسایل مطرح می شود، عنوان کرد: این کلید واژه‌ ها برای مدیریت عملیات روانی در کشور به کار می‌ رود و جامعه نیز می‌ پذیرد.

آذری جهرمی با انتقاد از کلید واژه هایی که از تریبون‌ های مختلف برای زیر سوال بردن کارآمدی نظام اسلامی بکار می رود، اظهار کرد: این کلید واژه‌ ها بین گروه‌ ها، قومیت‌ ها و فرهنگ‌ های مختلف اختلاف و تفرقه ایجاد می‌ کند در صورتی که همه ما در شعار به وحدت اشاره می‌ کنیم ولی در عمل برخلاف آن رفتار می‌ کنیم.

وی که در مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه و ممتاز شاهد و ایثارگر دانشگاه علم و صنعت سخن می‌ گفت، تاکید کرد: جامعه امروز ما نیاز به ایثار و جهاد دارد، گفت: جامعه امروز نیاز به فرهنگ ایثار و جهاد در همه زمینه ها دارد.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی نیاز به یک تحول و تغییر نگاه داریم و این تحول مگر با نیروی جوانی و تغییر در لایه های مدیریتی کشور و در تمام سه قوه اجرایی، قضایی و مقننه میسر نمی شود و باید همراه با تجربه پیشکسوتان، از ابتکار جوانان نیز بهره برد.
همچنین وی در پاسخ به این پرسش که اگر به زمان دانشجویی بازگردید چه می‌کنید، پاسخ داد که بیشتر وقت خود را به مطالعه و یادگیری هنرهای گوناگون صرف می‌کردم زیرا با گذشت زمان مشغله‌های فکری بیشتر می شود و فرصت اندک می شود.

واکنش وزیر ارتباطات به فیلتر شدن تلگرام

پس از آنکه دادستانی تهران دستور قضایی مسدود سازی پیام رسان تلگرام را صادر کرد، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار توییتی درباره فیلتر شدن پیام رسان تلگرام توضیحاتی ارایه کرد ( دستور قضایی فیلترینگ تلگرام صادر شد؛ قطع دسترسی به اپلیکیشن و نسخه وب سایت ).

در بخشی از توییت محمدجواد آذری جهرمی آمده بود دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذیر است؛ هرچند استفاده از یک نرم‌ افزار متوقف شود. نرم‌ افزارهای بدیل، شناسایی و جریان آزاد اطلاعات، مجددا فعال و در گردش خواهد بود. این خاصیت و لازمه‌ دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است.

فناوری به خودی خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ این بشر است که با استفاده نادرست از آن، جرم یا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌ کند؛ چندان که در فضای واقعی نیز چنین می‌ کند که امریست گریزناپذیر و علی حده.

سیاست‌گذاری برای رسانه‌ های نوین و به رسمیت شناختن آن‌ ها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نیازمند اقدامی عاجل است که تعارض کشور با شبکه‌ های اجتماعی را کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد.

در این میان نباید از عدم وجود استانداردی جهانی برای حفظ حاکمیت کشورها در نرم‌ افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضی است که برای اکثر کشورها وجود دارد. زمانی که مقررات کشورها محترم شمرده نشود، عکس‌ العمل حاکمیت‌ ها امری غیرطبیعی و غیرمعقول نمی‌ نماید.

فراگیر شدن فیلترشکن‌ ها اثرات مخرب امنیتی دارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اما در جای دیگری یکی از دلایل مخالفت دولت با فیلترینگ در فضای مجازی را این دانست که اگر برخی از اپلیکیشین‌ ها اثر مخربی داشته باشند، در کنار آن استفاده و فراگیر شدن فیلترشکن‌ ها هم اثرات مخرب امنیتی زیادی دارند ( گسترش باج افزارها، ثمره استفاده از فیلتر شکن / پیام‌ رسان‌ های داخلی به تدریج جایگاه خود را پیدا می‌ کنند ).

محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به اختلالات ایجاد شده در خدمات اینترنتی به دلیل استفاده از فیلتر شکن اظهار کرده بود: درست است که بسیاری از فیلترشکن‌ ها خدمات ظاهری خوبی به کاربر ارایه می‌ دهند و به همین دلیل کاربران به استفاده از آن‌ ها علاقه‌ مندند اما بنا به گزارش‌ هایی که مراکز معتبر منتشر می‌ کنند، این نوع نرم‌ افزارها استفاده ضد امنیتی دارند و نوعی باج‌ افزارند که به جمع‌ آوری اطلاعات مشترکین اقدام می‌ کنند و فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ ها تبعات بسیار زیادی دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش شرکت ارتباطات زیرساخت در مسدود کردن فیلتر شکن‌ ها گفت: اقدام شرکت زیرساخت این است که با فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ ها تحت دستوری که آقای رییس جمهور دادند و در چارچوبی که شورای عالی فضای مجازی ارایه داده و منطق هم دارد، نباید اجازه دهد فضای کشور پر از باج‌ افزار شود و باید جلوی اینها گرفته شود. به همین دلیل این حرکت آغاز شده و طبق قانون هم بوده است و مشکل مقرراتی درباره این مساله وجود ندارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اختلالات اینترنتی نیز توضیح داد: انسداد فیلترشکن‌ ها نباید باعث افت کیفیت اینترنت و یا ایجاد مشکلاتی برای کسب و کارها شود. اختلالات اینترنتی موضوع بدی است که ما از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات خواستیم موضوع را بررسی کند و به اپراتورها هم در این باره تذکر دادیم. دیروز بعد از ظهر هم جلسه‌ ای با حضور اپراتورها برای بررسی این موضوع تشکیل شد ( اختلالات اینترنتی تا 24 ساعت آینده برطرف می شود ).

آذری جهرمی ادامه داد: اما بنا نیست به این موضوع بپردازیم که با دستور فیلترینگی که آمده و با مخالفت بسیاری از مردم مواجه شده است، می‌ توانیم به باج‌ افزارها و فیلترشکن‌ ها اجازه دهیم که در کشور توسعه پیدا کنند.

وی با تاکید بر مضرات استفاده از فیلترشکن تصریح کرد: امیدواریم مسئولانی که متصدی فیلترینگ در فضای مجازی هستند، به این موضوع توجه داشته باشند زیرا این مسئله یک تهدید بزرگ است. باید مردم را درباره استفاده از فیلترشکن توجیه کنیم تا آن‌ ها با ما همراهی کنند. زیرا در هر تصمیمی اگر همراهی مردم نباشد، اثراتش مشابه اثرات کنونی و گستردگی باج‌ افزارها می‌ شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فراگیر شدن فیلترشکن‌ ها مطلوب کسانی است که همواره به دنبال براندازی کشور بودند و این مطلوب نیست، یادآور شد: همان طور وزارت امور خارجه آمریکا در سال ۸۹ جزو برنامه‌ هایی که برای براندازی جمهوری اسلامی داشت، توسعه فیلترشکن بود و حتی گوشی‌ های اپل را به نوعی در بازار ایران عرضه می‌ کرد که بدون فیلترشکن کار نکنند.

ارسال نظر