فیلترینگ تلگرام در اوایل اردیبهشت / لازم باشد، اینستاگرام و واتس‌ اپ هم مسدود می شوند

رسانه کلیک - یک عضو هیئت رییسه فراکسیون ولایی با بیان اینکه اپلیکیشن تلگرام از اوایل اردیبهشت ماه بسته می‌ شود، گفت: اگر پیام‌ رسان‌ های خارجی همچون اینستاگرام و واتس اپ نیز قوانین کشورمان را نپذیرند، به مرور بسته خواهند شد؛ کما اینکه حدود چهار پیام‌ رسان خارجی با پذیرش قوانین ایران اعلام آمادگی کرده‌ اند.

فیلترینگ تلگرام در اوایل اردیبهشت / لازم باشد، اینستاگرام و واتس‌ اپ هم مسدود می شوند

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ ابوالفضل ابوترابی عضو هیئت رییسه فراکسیون ولایی در توضیح جلسه امروز فراکسیون نمایندگان ولایی با حضور فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی عنوان کرد: در دنیا، فضای مجازی بر اساس قوانین کشورها اداره می‌ شود و حتما باید مجوز بگیرند. بسیاری از کشورها همچون کره جنوبی، مالزی، روسیه، انگلیس و فرانسه با فضای مجازی مخرب برخورد کرده‌ اند.

وی با اشاره به احضار مدیر فیس بوک به کنگره آمریکا اظهار کرد: دنیا اجازه نمی دهد که فضای مجازی یله و رها باشد. ما نیز طبق تجربه دنیا بر این موضوع تاکید داریم که باید فضای مجازی در کشورمان حساب شده با مجوز و تحت قوانین جمهوری اسلامی باشد.

ابوترابی تاکید کرد: براین اساس اگر پیام رسان‌ های داخلی و خارجی حاضر به رعایت قوانین ایران باشند، می توانند فعالیت داشته باشند بر همین اساس حدود چهار پیام رسان خارجی برای فعالیت منطبق با قوانین کشورمان اعلام آمادگی کرده‌ اند.

وی ادامه داد: بارها به تلگرام پیشنهاد دادیم که فعالیتش را ذیل قوانین ایران ادامه دهد ولی تلگرام این موضوع را نپذیرفت. اگر در ادامه راه، تلگرام یا بقیه پیام رسان های خارجی حاضر به پایبندی به قوانین ما باشند می توانند فعالیتشان را ادامه دهند.

ابوترابی بیان کرد: بر این اساس طبق شنیده‌ ها در آینده نزدیک و احتمالا اوایل اردیبهشت تمامی پیام رسان‌ های خارجی و در وهله اول اپلیکیشن تلگرام در صورت عدم پذیرش قوانین کشورمان بسته می شوند.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تاکید بر این که بنایی بر فیلتر وجود ندارد، اظهار کرد: ما نمی خواهیم پیام رسانی را فیلتر کنیم، بلکه شرطمان رعایت قوانین کشورمان است. به همین دلیل برنامه زمان بندی وجود دارد تا بعد از اپلیکیشن تلگرام سایر پیام رسان ها همچون اینستاگرام و واتس اپ در صورت عدم پایبندی به قوانین ایران به مرور زمان بسته شوند.

ابوترابی در عین حال با اشاره به افزایش ظرفیت پیام رسان های داخلی گفت: از دی ماه تاکنون ظرفیت پیام رسان های داخلی ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده. پنج پیام رسان داخلی یعنی گپ، بله، ایتا، سروش و ویسپی از جمله پیام رسان های داخلی هستند که با بیشترین ظرفیت در اختیار مردم بوده و می توانند تا مرز ۸۵ میلیون نفر را پوشش دهند. قطعا در آینده نه چندان دور کیفیت آنها با کیفیت پیام رسان های خارجی همسان می شود.

به گفته وی این پیام رسان‌ ها زیر نظر بانک مرکزی، صدا و سیما و بخش خصوصی است.

ابوترابی درباره فعالیت نسخه‌ های تلگرام داخلی افزود: موبوگرام و تلگرام طلایی که تحت لیسانس تلگرام فعالیت می کنند فعلا در فاز بسته شدن قرار ندارند چون آنها داخلی تر بوده و بک‌ آپ داخلی دارند. به همین دلیل تصمیمی برای بسته شدن آنها وجود ندارد.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در پایان یادآور شد: توصیه ما به مردم آن است که از همین الان پیام رسان داخلی مورد نظرشان را انتخاب و نصب کنند و اعضای کانال‌ های تلگرامی‌ شان را برای حضور در پیام رسان های داخلی تشویق کنند. چون برنامه ریزی برای کوچ از پیام رسان خارجی به داخلی وجود دارد.

ارسال نظر