معرفی فیلم ها و مستندات ساخته شده درباره یوسین بولت

رسانه کلیک - در این مطلب به سراغ سریع ترین مرد جهان، یعنی یوسین بولت افسانه ای می رویم و نگاه کوتاهی به زندگینامه و فیلم هایی که درباره او ساخته شده اند می اندازیم.

معرفی فیلم ها و مستندات ساخته شده درباره یوسین بولت

سریع ترین انسان جهان، رعد و برق، فلش دنیای واقعی، بولت برق آسا؛ این ها تنها چند مورد از القابی هستند که به دونده جامائیکایی یعنی یوسین بولت نسبت داده می شوند. او بدن شک یکی از خاطره سازترین ورزشکاران حال حاضر دنیا است که توانسته با سرعت خارق العاده خود رکوردهای بسیاری را جابجا کند. در ادامه نگاهی داریم به زندگی نامه بولت و بهترین فیلم ها و مستنداتی که درباره او ساخته شده اند.

شرح مختصری از زندگی یوسین بولت

یوسین سنت لئو بولت در 21 اوت سال 1986 در شروود کاتنت جامائیکا به دنیا آمد. او در زمان مدرسه علاقه زیادی به فوتبال و تیم های منچستر یونایتد و رئال مادرید نشان می داد؛ اما معلم هایش متوجه استعداد ذاتی او شدند و بولت را به رشته دو و میدانی ترغیب کردند. بدین ترتیب بود که یوسین توانست در سال 2002 و در سن پانزده سالگی نخستین مدال طلای خود را در مسابقات جهانی دانشجویان به دست آورد. وی یک سال بعد مدال طلای دو 200 متر مسابقات جهانی جوانان را نیز از آن خود کرد.

دوران حرفه ای یوسین از سال 2004 آغاز شد اما متاسفانه در همین سال، به دلیل یک جراحت بسیار جدی، شانس خود را برای شرکت در المپیک آتن از دست داد. اما سه سال بعد موفق شد برنده دو مدال نقره، در مسابقات قهرمانی جهان شود. در المپیک 2008 پکن همه چیز تغییر کرد و بولت نه تنها توانست در هر سه ماده (100 متر، 200 متر، 4 × 100 متر امدادی) مدال طلا را به دست بیاورد، بلکه رکورد ورزشکاران پیشین را نیز جابجا کند. هر چند که بعدا به دلیل مثبت اعلام شدن تست دوپینگ یکی از هم تیمیان او، مدال طلا از جامائیکایی ها پس گرفته شد.

جالب است بدانید که از سال 2009 تا 2015، یوسین در هر مسابقه مهمی که شرکت کرده، برنده مدال طلا شده است؛ از بازی های المپیک لندن و ریو گرفته تا مسابقات قهرمانی جهان که هر دو سال یک بار برگزار می شوند. آخرین افتخارآفرینی بولت به مسابقات قهرمانی جهان 2017 و مدال برنز دو 100 متر بر می گردد. وی پس از آن اعلام بازنشستگی کرد. او طی این دوران توانست مجموع 21 مدال طلا، 4 مدال نقره و یک برنز را در مسابقات جهانی مختلف به دست آورد.

یوسین بولت خود را انسان تنبلی می داند اما همین انسان تنبل، سریع ترین مرد جهان در تاریخ دو و میدانی و رکورددار دو 100 متر (9.58 ثانیه) و 200 متر (19.19 ثانیه) است. وی همچنین به همراه هم تیمی هایش رکورد دو 4 × 100 متر امدادی جهان را نیز در اختیار دارد. در ادامه بهترین فیلم ها و مستندات ساخته شده درباره این اسطوره تکرار نشدنی را با یکدیگر مرور می کنیم.

Usain Bolt: The Fastest Man Alive (2012)

مستند The Fastest Man Alive در واقع یک پرتره شخصی از یوسین بولت است. او در این مستند در حال آماده شدن برای المپیک 2012 است و سازندگان به مدت 12 ماه زندگی شخصی و حرفی ای او را زیر ذره بین قرار داده اند. حرکتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید، حرکت نمادین بولت پس از پیروزی در هر مسابقه است.

The Boy Who Learned to Fly (2016)

یک انیمیشن ساده و کوتاه، اما بسیار آموزنده و الهام بخش که بر اساس واقعیت های زندگی یوسین بولت ساخته شده است. داستان از زمان دویدن های ساده او در حیاط مدرسه آغاز شده و به افتخارآفرینی در عرصه های بین المللی ختم می شود.

I am Bolt (2016)

بولت در حال آماده شدن برای مسابقات 2016 ریو و تلاش برای کسب مدال طلاست و فیلم سازان مجددا در این مرحله با او همراه شده اند. ورزشکاران مطرحی مانند پله، نیمار و سرنا ویلیامز در مستند I am Bolt گرد یکدیگر آمده اند تا به ستایش دستاوردها و میراث سریع ترین مرد جهان بپردازند.

ارسال نظر