امیکرون نجات دهنده جهان از دست کرونا می‌شود؟

یک محقق دانمارکی بر اساس تحقیقات صورت گرفته، احتمال داد که امیکرون آخرین موج کرونا باشد و جهان را از همه گیری نجات دهد.

امیکرون نجات دهنده جهان از دست کرونا می‌شود؟

به نقل از خبرگزاری رویترز، بر اساس نتایج یک تحقیق دانمارکی که هفته گذشته منتشر شد، نوع امیکرون ویروس کرونا در دور زدن ایمنی افراد واکسینه شده قوی‌تر از نوع دلتا است.

از زمان کشف نوع اومیکرون در ماه نوامبر، دانشمندان در حال رقابت برای یافتن این هستند که آیا باعث بیماری خفیف‌تری می‌شود و چرا نسبت به نوع دلتا مسری‌تر به نظر می‌رسد؟

ویروس امیکرون به دلایل مختلفی مانند زمان ماندن در هوا، توانایی چسبیدن به سلول‌ها یا فرار از سیستم ایمنی بدن می‌تواند بیشتر قابل انتقال باشد.

با بررسی نزدیک به 12000 خانوار دانمارکی در اواسط دسامبر، دانشمندان دریافتند که اومیکرون 2.7 تا 3.7 برابر بیشتر از نوع دلتا در بین دانمارکی‌های واکسینه شده مسری است.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه کپنهاگ، آمار دانمارک و انستیتوی سرم Statens (SSI) انجام شد، نشان می‌دهد که این ویروس عمدتاً با سرعت بیشتری در حال گسترش است، زیرا در فرار از مصونیت به‌دست‌آمده از واکسن‌ها بهتر است.

هفتاد و هشت درصد دانمارکی‌ها به طور کامل واکسینه شده‌اند، در حالی که نزدیک به 48 درصد از آنها سومین دوز واکسن را دریافت کرده‌اند. بیش از هشت نفر از هر ده دانمارکی، واکسن فایزر را دریافت کرده‌اند.

این مطالعه همچنین نشان داد که احتمال انتقال ویروس، صرف‌نظر از نوع، در افرادی که واکسن تقویت‌کننده دریافت کرده‌اند، نسبت به افرادی که واکسینه نشده‌اند، کمتر است.

«تایرا گرو کراوز» مدیر فنی SSI، روز دوشنبه به رسانه‌های محلی گفت: «اگرچه نوع اومیکرون بیشتر قابل انتقال است، اما به نظر می‌رسد که این نوع، باعث ایجاد بیماری خفیف‌تری می‌شود.»

بیشتر بخوانید: علائم امیکرون چیست و چه تفاوتی با کرونای دلتا دارد؟

او گفت: «در حالی که اومیکرون همچنان می‌تواند بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی ما فشار وارد کند، همه چیز نشان می‌دهد که از نوع دلتا خفیف‌تر است.»

همچنین بخوانید: چرا بیماری کرونا امیکرون خفیف است؟

چرا امیکرون نجات دهنده جهان از دست کرونا می‌شود؟

بر اساس نتایج این تحقیق در دانمارک، از بین ۹۳ نفر مبتلا به امیکرون که بستری شده بودند، تنها کمتر از ۵ نفر از آنها تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفتند و بیماری آن‌ها شدت داشت. بنابراین «کراوز» مدیر فنی SSI خاطرنشان کرد: «احتمالا امیکرون همه جهان را از همه‌گیری کرونا نجات خواهد داد و آخرین موج کرونا خواهد بود.

منبع: مستقل‌آنلاین

ارسال نظر