اولین واکسن مالاریا به تأیید سازمان جهانی بهداشت رسید

سازمان جهانی بهداشت (WHO) استفاده از اولین واکسن مالاریا یعنی RTS,S را در آفریقا تأیید کرد. این واکسن تا کنون به بیش از 800 هزار کودک تزریق شده است.

اولین واکسن مالاریا به تأیید سازمان جهانی بهداشت رسید

اولین واکسن مالاریا

سازمان جهانی بهداشت توزیع و تزریق گسترده اولین واکسن مالاریا را تأیید و توصیه کرد. کارشناسان امیدوارند این اقدام بتواند سالانه جان ده‌ها هزار کودک را در سراسر آفریقا نجات دهد.

تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: «پس از یک برنامه آزمایشی موفق در سه کشور آفریقایی، واکسن RTS,S باید به طور گسترده در دسترس قرار گیرد.»

وی ادامه داد: «من کار خود را به عنوان یک محقق در حوزه بیماری مالاریا آغاز کردم و مشتاق روزی بودم که یک واکسن مؤثر برای مقابله با این بیماری داشته باشیم و امروز یک روز تاریخی است. امروزه سازمان جهانی بهداشت استفاده گسترده از اولین واکسن مالاریا در جهان را توصیه می‌کند.»

واکسن RTS,S توسط یک شرکت دارویی انگلیسی تولید شده و از زمان شروع آزمایش‌ها روی این واکسن در سال 2019، بیش از 800 هزار کودک در غنا، کنیا و مالاوی این واکسن را دریافت کرده‌اند.

بررسی‌ها نشان داده است زمانی که کودک واکسن RTS,S و داروهای ضد مالاریا دریافت می‌کند، احتمال بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از این بیماری حدود 70 درصد کاهش می‌یابد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر