علت شارژ نشدن گوشی آیفون چیست؟

چرا گوشی آیفونم شارژ نمیشه؟ این سوالی است که هر روز کاربران زیادی آن را در اینترنت جستجو می کنند. شارژ نشدن آیفون از رایج ترین مشکلاتی است که ممکن است هر کسی با آن روبه رو شود و کاربران زیادی را درگیر خود کند. 

علت شارژ نشدن گوشی آیفون چیست؟

از آن جایی که آیفون یک گوشی گران قیمت است و به عنوان مثلا برای خرید آیفون ۱۳ معمولی باید بالای 40 میلیون هزینه کنید، بنابرین مشکل شارژ نشدن آن می تواند بسیار دلهره آور باشد.

علت شارژ نشدن گوشی آیفون ممکن است از خراب شدن لوازم جانبی باشد و یا بر اثر دلایل نرم افزاری و حتی خراب شدن قطعات سخت افزاری رخ دهد. در ادامه با ارائه عامل های مهم در عدم شارژ گوشی، به شما کمک می کنیم بدون نیاز به تکنسین های گوشی موبایل، به آسانی مشکل شارژ نشدن گوشی خود برطرف کنید.

پارگی و پوسیدگی کابل شارژ

پارگی و پوسیدگی کابل شارژ

کابل پوسیده و یا خراب مهمترین عامل شارژ نشدن آیفون است. کابل سیم ممکن است با مرور زمان و یا در صورت استفاده نادرست دچار پوسیدگی و یا حتی پارگی شود که این پوسیدگی باعث اختلال در شارژ و در نتیجه قطع ارتباط گوشی با برق می شود.

خراب شدن آداپتور عامل دیگر شارژ نشدن ایفون

باید آداپتور سالم باشد تا گوشی بتواند شارژ شود. یکی دیگر از عوامل رایج و اصلی در شارژ نشدن گوشی می تواند از جانب آداپتور باشد. به این منظور که خراب شدن آداپتور می تواند مانع از ارتباط شده و در نتیجه گوشی شارژ نشود. خوشبختانه دو مورد مذکور یک بحث تخصصی نیست و با جایگزین کردن و یا تعویض آنها مشکل برطرف می شود که شما می توانید شارژر آصلی آیفون را از فروشگاه اینترنتی آترین کالا، تهیه کنید.

خراب شدن سوکت شارژ، مانع شارژ شدن گوشی

بسته شدن درگاه شارژ

برای اینکه بفمیم که چرا گوشی ایفون شارژ نمیشه باید سوکت شارژ را نیز بررسی کنیم. خراب شدن و یا حتی کثیف شدن سوکت شارژ می تواند باعث اختلال در جریان شارژ شود که ممکن است با وارد شدن گرد و غبار، رطوبت و یا هر چیزی که راه ارتباط با پورت را بگیرد این اتفاق رخ دهد. پورت ورودی از قسمت های حساس در گوشی است و باید آن را تمیز نگه دارید و یا می توانید از هواکشی های مخصوص برای حذف گرد و غبار استفاده کنید.

خراب شدن باتری عامل اصلی در خالی شدن شارژ

خراب شدن باتری نیز می تواند علت شارژ نشدن گوشی آیفون باشد. به این صورت که اگر باتری یک گوشی خراب شود، شارژ آن سریع خالی می شود و حتی ممکن است در صورت اتصال گوشی برای شارژ، با شارژ نشدن باتری همراه باشد. بنابراین اگر لوازم جانبی و همچنین سوکت شارژ را نیز چک کردید و مشکل برطرف نشد، حتما مورد بعدی باتری گوشی را مدنظر داشته باشید.

خراب شدن باتری نه تنها باعث اختلال در شارژ می شود بلکه ممکن است به قسمت های دیگر گوشی و قطعات سخت افزاری نیز آسیب وارد کند. بنابراین پیشنهاد می شود در صورت معیوب بودن باتری سریعا آن را تعویض کنید چون با در نظر گرفتن قیمت گوشی آیفون، خرید باتری جدید بسیار به صرفه تر است.

عوامل نرم افزاری دخیل در عدم شارژ باتری

علت شارژ نشدن گوشی آیفون می تواند به دلیل مشکلات نرم افزاری باشد. برخی مواقع با اینکه کار خاصی با گوشی انجام نمی دهید با این جال شارژ آن به سرعت خالی می شود، اما چرا شارژ ایفون زود تمام میشود و دلیل این مشکل چیست؟

عوامل نرم افزاری می تواند موجب کندی شارژ و یا خالی شدن باتری شود و حتی در برخی مواقع با ایجاد اختلال مانع از شارژ شدن باتری می شود. نصب برنامه هایی که به بخش شارژ و مدیریت آن دسترسی دارند، وجود برنامه های مخرب در گوشی، استفاده از برنامه های قدیمی و آپدیت نبودن سیستم عامل و همچنین فعال شدن حالت safe mode از دلایل نرم افزاری هستند که باعث کندی شارژ باتری می شوند.

فعال کردن حالت safe mode

خرابی آی سی(IC U2)  عامل دخیل در کندی شارژ

متاسفانه همیشه پیدا کردن دلیل شارژ نشدن گوشی آسان نیست و برخی مواقع باید تخصص لازم را داشته باشید تا آن عامل را پیدا کنید. علاوه بر موارد مذکور، علت شارژ نشدن گوشی آیفون بیش از 60 درصد مربوط به قطعه IC U2  است و خراب شدن این قطعه باعث بروز مشکل می شود. بنابراین با استفاده از موارد بالا نمی توانید بفهمید که چرا گوشی آیفون شارژ نمی شود و باید برای رفع مشکل به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

از آنجایی که آیفون یک گوشی گران قیت است و قیمت گوشی آیفون ۱۵ که آخرین سری آن است بسیار بالا است. بنابراین سعی نکنید گوشی را خودتان باز کنید و همچنین از مراجعه به افرادی که تخصصی در این زمینه ندارند پرهیز کنید تا بعدا خسارات جبران ناپذیری متحمل نشوید.

خراب شدن قطعه  FL 11

قطعه FL 11 نیز از دیگر قطعات سخت افزاری است که باعث بروز مشکل در شارژ باتری می شود. خراب شدن قطعه FL 11 تاثیر زیادی بر روی باتری دارد و علاوه بر شارژ نشدن آیفون، ممکن است باعث خرابی کامل آن نیز شود. از نشانه های رایج در خراب شدن قطعه FL 11 این است که علامت شارژ بر روی نمایشگر نمایش داده می شود اما فرایند شارژ باتری صورت نمی گیرد.

خراب شدن فلت شارژ، از دلایل شارژ نشدن ایفون

فلت شارژ پل ارتباطی میان سوکت شارژ و مدار مادربرد و مدارهای دیگر است که وظیفه انتقال شارژ از کانکتور به مدارها را برعهده دارد. در نتیجه با خراب شدن این قسمت، انتقال شارژ به صورت کامل قطع و در نتیجه باتری نمی تواند شارژ شود.

مشکل کامل شارژ نشدن گوشی یا کندی شارژ

مشکل باتری همیشه از شارژ نشدن آن نیست بلکه ممکن است گوشی به طور کامل شارژ نشود و یا فرایند به کندی صورت گیرد. داغ شدن گوشی از رایج ترین عاملی است که باعث کندی در شارژ باتری می شود. استفاده طولانی مدت از گوشی باعث می شود تا بدنه آن داغ کرده و در نتیحه باتری دیرتر شارژ شود.

مشکل شارژ نشدن گوشی آیفون را چگونه برطرف کنیم؟

در این مقاله در مورد علت شارژ نشدن گوشی آیفون توضیح دادیم و رایج ترین آنها را ذکر کردیم. در بیشتر مواقع شما می توانید مشکل شارژ نشدن گوشی را با استفاده از راه حل هایی که در اینجا ارائه دادیم برطرف کنید اما اگر با تعویض کابل و آداپتور و یا از طریق نرم افزاری نتوانستید مشکل را رفع کنید بهتر است آیفون را پیش یک تعمیرکار حرفه ای ببرید. در آخر نیز اگر در این باره تجربه ای دارید و یا راه حل های دیگری در نظر دارید که می تواند کاربردی باشد خوشحال می شویم آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

 

ارسال نظر