چطور مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنیم؟

رسانه کلیک - 170 میلیون پول پیش، ماهی 3 میلیون تومان اجاره، چند تومان رهن کامل می‌شود؟ یا مثلا اگر بخواهید ماهی یک میلیون و 500 هزار تومان اجاره دهید، چقدر پول پیش افزایش پیدا می‌کند؟

چطور مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنیم؟

مهم‌ترین مسئله‌ای که هر ساله در موعد اجاره خانه ذهن صاحب‌خانه‌ها و مستأجران را به خود مشغول می‌کند تغییرات اجاره‌بها است. در بعضی موارد صاحب‌خانه‌ها پول پیش را تغییر می‌دهند و در بعضی موارد مبلغ اجاره را. خیلی وقت‌ها هم ممکن است هم پول‌پیش و هم اجاره‌بها افزایش پیدا کند. در این میان خیلی از مستأجران سعی می‌کنند با تبدیل مبلغ رهن یا اجاره به یکدیگر شرایط را طوری تغییر دهند که از پس پرداخت مبلغ درخواستی صاحب‌خانه بر بیایند. به طور مثال ممکن است مستأجری ترجیح بدهد پول پیش خانه را به عنوان سرمایه کاری استفاده کند و در عوض اجاره بیشتری بپردازد. در حالی که برای مستأجری که کارمند است پرداخت اجاره کم‌تر و پول پیش بیشتر گزینه مناسب‌تری است.

مستأجران و صاحب‌خانه‌ها در چنین شرایطی باید محاسبه کنند که چقدر مبلغ رهن معادل چقدر اجاره‌بها می‌شود. بنابراین به معیاری برای تبدیل رهن به اجاره و بالعکس نیاز دارند.

مواردی که قبل از تبدیل رهن به اجاره و بالعکس باید بدانید

برای شروع باید دانست که قیمت اجاره بر اساس یک چهارم تا یک ششم قیمت خانه محاسبه می‌شود. این عدد در صورت نوساز بودن خانه حدود یک چهارم و هرچه از عمر ساختمان گذشته باشد به یک ششم نزدیک‌تر خواهد شد. فرمول آن نیز به این صورت است که باید متراژ را ضربدر قیمت خانه کرده و آن را تقسیم بر۴ یا ۶ کنید (یک چهارم در صورت نوساز بودن و یک ششم در صورت چند سال ساخت بودن)؛ به این روش می‌توان رهن کامل خانه را محاسبه کرد.

قاعده یک میلیون تومان رهن ۳۰ هزار تومان اجاره

معیار عرفی تبدیل رهن به اجاره که سال‌هاست تنها معیار مورد استفاده در بازار اجاره است همین معیار یک میلیون تومان رهن ۳۰ هزار تومان اجاره است. یعنی هر یک میلیون پول رهن معادل ۳۰ هزار تومان اجاره‌بهای ماهیانه است. برای مثال اگر شخصی قصد اجاره خانه در محله سازمان برنامه را داشته باشد که مبلغ رهن و اجاره آن به ترتیب ۸۰ میلیون تومان و ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان باشد و تنها ۵۰ میلیون برای رهن کنار گذاشته باشد، باید تفاوت این دو مقدار را که می‌شود ۳۰ میلیون تومان به مبلغ اجاره ماهیانه خود اضافه کند. با قاعده یک میلیون تومان ۳۰ هزار تومانای مقدار معادل ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود. که با اضافه کردن آن به ۲میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اجاره قبلی باید چیزی حدود ۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اجاره ماهیانه پرداخت کنید.

عوامل موثر بر تبدیل رهن به اجاره و بالعکس

گاهی اوقات پاسخ به این سؤال که برای اجاره یا رهن باید چه مقدار پرداخت شود و اینکه بخواهید هریک را به دیگری تبدیل کنید مشکل‌ساز و پیچیده خواهد شد. دلیل این پیچیدگی این است که قاعده هر یک میلیون ۳۰ هزار تومان یک قاعده عرفی است و بنابراین عوامل مختلفی می‌تواند بر آن تأثیرگذار باشد. در واقع همیشه هم این طور نیست که تبدیل رهن به اجاره با این قاعده انجام شود. مسائل مختلفی مانند محله، متراژ و عمر ساختمان و نرخ تبدیل رهن به اجاره در محله و خانه‌های مشابه تأثیر بسیار زیادی بر تبدیل رهن به اجاره دارد. مثلا نرخ تبدیل خانه نوساز با خانه چند سال ساخت متفاوت است یعنی اگر بخواهید برای اجاره آپارتمان در مرزداران اقدام کنید لازم است صاحب‌خانه و مستأجر اطلاعات کافی از نحوه تبدیل رهن به اجاره داشته باشند تا بتوانند رقم درست و مناسبی را در معاملات خود در نظر بگیرند.

ابزار تبدیل رهن به اجاره آدرس

همان طور که گفتیم نرخ محله‌های مختلف در مناطق مختلف ممکن است کمی پایین‌تر یا بالاتر از نرخ کلی تبدیل رهن به اجاره باشد. همچنین بر اساس شرایط نیز تغییرات بسیاری در نرخ معاملات مشاهده می‌شود که می‌توانند به دلیل عواملی چون نوسان قیمت خانه و نرخ سود بانکی باشند.

در این میان ابزار تبدیل رهن به اجاره آدرس با در نظر گرفتن کلیه این موارد و مقایسه خانه شما با خانه‌های مشابه در محله خودتان و محله‌های اطراف با تخمین دقیق و منطقی تبدیل رهن به اجاره و بالکعس را برای خانه شما انجام می‌دهد.

ارسال نظر