برنامه Messages گوگل حالا به‌طور پیش‌فرض از استاندارد RCS رمزگذاری‌شده پشتیبانی می‌کند

استاندارد RCS جایگزین اس‌ام‌اس است و ویژگی‌هایی مانند رمزگذاری سرتاسری را ارائه می‎‌کند. حالا گوگل آن را به‌طور پیش‎‌فرض فعال کرده است.

برنامه Messages گوگل حالا به‌طور پیش‌فرض از استاندارد RCS رمزگذاری‌شده پشتیبانی می‌کند

گوگل اعلام کرد که برنامه Messages اکنون به‌طور پیش‌فرض از استاندارد RCS به‌طور کاملاً رمزگذاری‌شده پشتیبانی می‌کند. این تغییر بزرگ نقطه عطف بزرگی برای تلاش‌های مداوم گوگل درزمینه RCS محسوب می‌شود که پیام‌های کاربران را از دید گوگل و شرکت‌های مخابراتی مخفی نگه می‌دارد.

غول موتور جستجو در پست جدیدی اشاره می‌کند که RCS اکنون به‌طور پیش‌فرض برای کاربران جدید و فعلی فعال شده است، مگر اینکه کاربران از قبل آن را در تنظیمات خود خاموش کرده باشند. گوگل همچنین اعلام کرد که چت‌های گروهی در Messages اکنون به‌طور کامل رمزگذاری شده‌اند. این ویژگی از سال گذشته وعده داده شده بود و گوگل اولین‌بار در اواخر سال 2020 شروع به استفاده از رمزگذاری برای پیام‌های تک‌نفره کرد.

ویژگی‌های RCS و رقابت گوگل با اپل

علاوه بر رمزگذاری سرتاسری، RCS به‌عنوان جایگزین اس‌ام‌اس پیشرفت‌های قابل‌توجه دیگری را نیز به کاربران ارائه می‌کند؛ ازجمله نشانگرهای تایپ، اعلام خواندن پیام و امکان به‌اشتراک‌گذاری عکس‌ها و ویدیوهای باکیفیت. اما برخلاف تلاش‌های گوگل، اپل هنوز از RCS استفاده نمی‌کند و اگر این کار را انجام دهد، ارسال پیام بین گوشی‌های اندروید و آیفون احتمالاً بسیار راحت‌تر می‌شود.

گوگل از مدت‌ها قبل درزمینه RCS تلاش کرده است و به‌خصوص قصد دارد از آن به‌عنوان راهی برای رقابت با iMessage اپل استفاده کند.

علاوه‌براین، گوگل تاکنون بارها از اپل به‌دلیل عدم استفاده از RCS انتقاد کرده است. در آخرین گزارشی که درباره این موضوع منتشر شد، غول موتور جستجو با اشاره به سی‌امین سالگرد استاندارد پیام‌رسانی SMS، تلاش کرد تا سازنده آیفون را به پذیرش استاندارد پیام‌رسانی RCS متقاعد کند.

درحال‌حاضر تمام اپراتورها و سازندگان موبایل، ازجمله AT&T، ورایزن، سامسونگ، سونی و نوکیا از RCS پشتیبانی می‌کنند و اپل تنها شرکتی است که در برابر پذیرش آن مقاومت می‌کند. «تیم کوک»، مدیرعامل اپل، سال گذشته در مصاحبه‌ای گفته بود که این موضوع برای آن‌ها یک اولویت محسوب نمی‌شود.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظر