کرایه مترو و اتوبوس و تاکسی از 1 اردیبهشت گران می‌شود

فرمانداری تهران اعلام کرد از ۱ اردیبهشت امسال افزایش نرخ کرایه و بلیت وسایل حمل و نقل عمومی اعمال می‌شود. قرار است این افزایش ۲۵ درصد باشد. 

کرایه مترو و اتوبوس و تاکسی از 1 اردیبهشت گران می‌شود

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا، در بهمن سال گذشته، اعضای شورای شهر تهران با بررسی لایحه افزایش نرخ کرایه تاکسی و نرخ بلیت مترو و اتوبوس مصوب کردند که حداکثر نرخ کرایه حمل و نقل عمومی یعنی اتوبوس، مترو و تاکسی ۲۵ درصد باشد.

ناصر امانی نماینده شورای شهر تهران در هیات تطبیق فرمانداری گفت: فرمانداری تهران مصوبه شورای شهر در مورد افزایش ۲۵ درصدی نرخ کرابه تاکسی و بلیت مترو و اتوبوس را تصویب کرده و بر این اساس مقرر شده که از ابتدای اردیبهشت ماه افزایش نرخ‌ها اعمال شود.

بیشتر بخوانید: افزایش 25 درصدی هزینه حمل و نقل عمومی در تهران در سال 1401

مجوز افزایش نرخ کرایه تا ۳۵ درصد در برخی خطوط

بر اساس مصوبه شورای شهر تهران، نرخ کرایه خطوط اتوبوسرانی تهران به‌طور متوسط ۲۵ درصد در سال ۱۴۰۱ افزایش می یابد؛ اما از آنجایی که در برخی خطوط مبلغ کرایه خرد و نامتناسب است مقرر شد که به آن ها اجازه داده شود که تا سقف حداکثر ۳۵ درصد افزایش کرایه داشته باشند تا نرخ کرایه متناسب و رند شود. در این میان البته نرخ کرایه خطوط مینی‌بوس‌رانی هم در سال جدید ۱.۲ نرخ کرایه خطوط اتوبوسرانی آنهم بر مبنای طول خطوط تعیین شده است.

همچنین طبق مصوبه شورا مقرر شد که افزایش نرخ کرایه انواع تاکسی همچون اتوبوس در شهر تهران نیز در سال ۱۴۰۱، به‌طور میانگین ۲۵ درصد و تا ۳۵ سقف درصد نسبت به نرخ‌های پایه مصوب سال ۱۴۰۰ افزایش یابد.

قیمت بلیت مترو در سال ۱۴۰۱

بر این اساس نرخ بلیت متروی تهران هم برای سال آتی با ۲۵ درصد افزایش در شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید که نرخ بلیت خط تک سفره ۲۵۰۰، بلیت تک سفره حومه (خط ۵) ۱۵۰۰ تومان، تک سفره هشتگرد ۷۵۰۰ تومان و بلیت تک سفره فرودگاه امام خمینی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود.

این درحالی است که این مبالغ برای بلیت تک سفره است و بلیت‌های مدت‌دار نیز بر اساس مبلغ پرداختی، شارژ می‌شود.

تخفیف‌های بلیت مترو و اتوبوس شامل چه کسانی و چقدر است؟

همچنین بر اساس مصوبه شورای شهر تهران، مثل سال‌های پیش:

  • خانواده شهدا، معلولین، جانبازان از تحفیف ۱۰۰ درصد
  • دانش آموزان و دانشجویان از تخفیف ۵۰ درصد بلیت مترو و اتوبوس برخوردارند.
  • خبرنگارانی که طرح ترافیک نگیرند می‌تواننداز کارت بلیت ۴۰۰ هزار تومانی استفاده کنند.
  • افراد بالای ۶۵ سال دارای کارت منزلت از تخفیف ۹۰ درصد استفاده خواهند کرد.

بیشتر بدانید: بلیت رایگان مترو برای معلولان، جانبازان و خانواده شهدا در سال ۱۴۰۱

ارسال نظر