حداقل حقوق معلمان ۸ میلیون تومان در طرح رتبه بندی اعلام شد

بر اساس گفته‌ی رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی با اجرای رتبه بندی، حداقل حقوق معلمان ۸ میلیون و ۲۰ هزار تومان خواهد بود.

حداقل حقوق معلمان ۸ میلیون تومان در طرح رتبه بندی اعلام شد

امروز (یکشنبه ۲۱ آذر) طرح رتبه بندی در دستور جلسه مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود. علیرضا منادی سفیدان در این باره گفت: «دریافتی معلمان بر اساس طرح رتبه بندی ۸۰ درصد مربی پایه یک دانشگاه تهران خواهد بود.»

حقوق معلمان حداقل ۸ میلیون و ۲۰ هزار تومان

رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با تاکید بر اینکه، هدف از اجرای طرح رتبه بندی افزایش کیفیت و منزلت معلمان است، تصریح کرد: «بر اساس طرح رتبه بندی هیچ معلمی از این پس، کمتر از ۸ میلیون و ۲۰ هزار تومان دریافتی نخواهد داشت. افزایش حقوق معلمان علاوه بر این حقوق بر اساس جایگاه آن‌ها در رتبه بندی معلمان تا رتبه پنجم خواهد بود.»

وضعیت افرادی با حکم معلمی و کار اداری در آموزش پرورش

منادی با بیان اینکه، پیش از این کارمندان حوزه ستادی و اجرایی آموزش و پرورش در طرح رتبه بندی جایی نداشتند، تصریح کرد: «افرادی که در آموزش و پرورش معلم هستند و کار اداری انجام می‌دهند، اما حکم آن‌ها معلمی است نیز شامل طرح رتبه بندی خواهند شد. به طوری که در حال حاضر مشمولان طرح رتبه بندی از ۵۰۳ هزار نفر به ۷۶۰ هزار نفر افزایش یافته است.»

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه، معلمان هر سال از افزایش حقوق و مزایای فصل دهم قانون خدمات کشوری و فوق العاده ویژه بهره مند می‌شوند، افزود: «بر اساس طرح رتبه بندی جدید، معلمان بر اساس رتبه و جایگاه خود نیز در این طرح افزایش حقوق خواهند داشت.»

رتبه بالاتر برای معلمان هر ۶ سال یک بار

رییس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی بیان کرد: «در طرح رتبه بندی، معلمان هر ۶ سال یکبار طبق ارزیابی‌های انجام شده حائز رتبه بالاتر خواهند شد.»

منادی با بیان اینکه یک معلم با رتبه پنج، در حال حاضر ۱۰ میلیون دریافتی دارد، افزود: «با اجرای طرح رتبه بندی جدید، حقوق این افراد به حدود ۱۵ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.»

طرح رتبه‌بندی معلمان بر اساس سند تحول بنیادین نظام آموزشی یکی از موضوعات مهمی است که در راستای ارتقای شایستگی حرفه‌ای معلمان باید به مرحله اجرا درآید.

سند تحول بنیادین آموزش و پرورش آذر ماه سال ۱۳۹۰ به تصویب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی رسید و توسط رئیس‌جمهوری وقت ابلاغ شد.

همچنین بخوانید: کاهش درصد افزایش حقوق معلمان در طرح رتبه بندی | ۲۵ درصد تبدیل به ۲۰ درصد شد!

مقدمه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

در مقدمه این سند آمده است:

«در تهیه سند ملی تحول بنیادین آموزش و پرورش کوشش شده با الهام گیری از اسناد بالادستی و بهره گیری از ارزش‌های بنیادین آن‌ها و توجه به اهداف راهبردی نظام جمهوری اسلامی ایران، چشم انداز و اهداف تعلیم و تربیت در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی تبیین شود. این سند مشتمل بر ۷ فصل و ۱۳۱ راهکار ذیل چشم انداز سال ۱۴۰۴ تنظیم شده و در زمان تنظیم مدل سه گام برای اجرای آن تصور شد؛ گام نخست تدوین سند و نقشه راه، گام دوم زمینه‌سازی برای اجرای سند و گام سوم اجرای احکام سند است.

فصل ششم از این سند به ارتقای منزلت اجتماعی و جایگاه حرفه‌ای منابع انسانی با تأکید بر نقش الگویی و جایگاه معلم می‌پردازد و به طور مشخص هدف ۱۰ و راهکار عملیاتی ۱۰/۲ مقرر می‌دارد: استقرار نظام سنجش صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه ای، تعیین ملاک‌های ارزیابی و ارتقای مرتبه (نظام رتبه‌بندی) علمی و تربیتی معلمان و تقویت انگیزه ارتقای شغلی در آنان براساس نظام معیار اسلامی است.»

منبع: ایرنا

ارسال نظر