حداقل و حداکثر عیدی کارگران اعلام شد | عیدی 1401 به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

حداقل و حداکثر عیدی کارگران در سال جاری اعلام شد. مبلغ عیدی کارگران امسال حداقل ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان و حداکثر ۷ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۸۵ تومان است.

حداقل و حداکثر عیدی کارگران اعلام شد | عیدی 1401 به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

اصغر آهنی‌ها، فعال اقتصادی که سابقه عضویت در شورای عالی کار را نیز در کارنامه کاری خود دارد، در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره میزان حداقل و حداکثر عیدی کارگران در سال جاری گفت: «میزان حداقل عیدی کارگران در سال جاری برابر با 2 برابر حداقل دستمزد و حداکثر رقم عیدی نیز برابر با 3 برابر حداقل دستمزد خواهد بود.»

به موجب تصمیمات اتخاذ شده، میزان حداقل دستمزد در سال جاری برابر با 2 میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۵ تومان است. به این ترتیب با احتساب 2 برابر حداقل دستمزد، کف عیدی کارگران ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان است. همچنین حداکثر رقم عیدی هم 7 میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۸۵ تومان محاسبه می‌شود. طبق عرف جاری، مبلغ عیدی همراه با حقوق بهمن و یا اسفند به کارگران پرداخت خواهد شد.

بر اساس قانون کار کلیه کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلف هستند به هریک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل 60 روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند. مبلغ پرداختی از این بابت به هریک از کارکنان نباید از معادل 90 روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.

در این قانون تأکید شده است: «مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده‌اند، باید به مأخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک‌دوازدهم سقف تعیین شده در فوق تجاوز نماید. همچنین در کارگاه‌هایی که مطابق رویه جاری کارگاه بیش از مبالغ فوق پرداخت می‌کنند، عرف کارگاه معتبر خواهد بود.

بر اساس بند ۱۰ ماده ۹۲ قانون مالیات مستقیم، عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعاً معادل یک‌دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات مستقیم است. از اول سال ۱۴۰۰ حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دائم یا موقت) مبلغ ۸۸۵۱۶۵ ریال تعیین شد. همچنین از اول سال ۱۴۰۰ سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۲۶ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده ۳۶ قانون کار) به اضافه روزانه ۸۲۸۷۵ ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۹ افزایش یافت.

بر همین مبنا مبلغ عیدی کارگران امسال حداقل ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان و حداکثر ۷ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۸۵ تومان است.

حداقل عیدی در سال گذشته با توجه به میزان حداقل دستمزد تعیین شده برابر با ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان و حداکثر عیدی نیز برابر با ۵ میلیون و ۷۳۱ هزار تومان بوده است. به این ترتیب کف عیدی در سال جاری با سقف عیدی در سال گذشته برابر شده است.

حداقل دستمزد در سال گذشته یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود.

کارمندان دولت چقدر عیدی می‌گیرند؟

دولت در بخشنامه‌ بودجه ابلاغی به دستگاه‌های اجرایی، رقم مشخصی را برای عیدی کارمندان دولت در سال ۱۴۰۱ اعلام نکرده است؛ اما به نظر می‌رسد که رقم آن به طور علی‌الحساب همان حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومانی باشد که برای شرکت‌های دولتی پیش‌بینی شده بود.

در بودجه سال گذشته عیدی کارکنان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پیش‌بینی شد، ولی در نهایت با توجه به تغییرات ضریب، هیئت دولت در پایان سال میزان عیدی را یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین کرد.

گفتنی است افزایش حقوق 1401 کارگران و کارمندان به صورت پلکانی و از 10 تا 30 درصد خواهد بود.

ارسال نظر