منابع نقدی تنها ۵ درصد از پشتوانه تتر را تشکیل می‌دهند

گزارشی از ذخایر پشتوانه این استیبل کوین نشان داد که تنها 5 درصد از پشتوانه تتر «نقد» است. از سوی دیگر، تحقیقات حاکی از آن است که منابع اختصاص یافته به پشتوانه تتر، بیشتر از مبلغ مورد نیاز است.

منابع نقدی تنها ۵ درصد از پشتوانه تتر را تشکیل می‌دهند

تتر بخش اوراق تجاری ذخیار پشتوانه خود را بین ماه‌های سپتامبر تا دسامبر (شهریور تا آذر) سال گذشته، با بیش از یک‌پنجم کاهش، از حدود ۳۰.۵ میلیارد دلار به ۲۴.۱۶ میلیارد دلار، رسانده است.

بر اساس توافقی که تتر از فوریه (بهمن) ۲۰۲۱ با دادگاه انجام داده، از نظر قانونی موظف است هر سه ماه یک‌بار گزارش ذخایر پشتوانه خود را ارائه کند. در جریان این توافق، دادگاه نیویورک تتر را به پرداخت جریمه‌ای ۱۸.۵ میلیون دلاری محکوم کرده بود. مجموعه تتر پیش‌تر متهم شده بود که در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ مقدار مشخصی از پشتوانه فیات توکن‌های خود را خلاف واقع اعلام کرده است.

آخرین تأییدیه این شرکت را حسابداران ام‌اچ‌ای کیمن (MHA Cayman) که در جزایر کیمن فعالیت می‌کنند، تهیه کرده‌اند که در واقع تجزیه‌وتحلیل ذخایر پشتوانه تتر را از ۳۱ دسامبر (۱۰ دی) ۲۰۲۱ است.

در این گزارش گفته شده است که «ارزش دارایی‌های تلفیقی تتر از بدهی‌های تلفیقی آن بیشتر است»؛ با این حال این اختلاف ارزش جزئی عنوان شده است. ارزش مجموع دارایی‌های تتر ۷۸.۶۷ میلیارد دلار برآورد شده، در حالی که رقم بدهی‌ها حدود ۷۸.۵۳ میلیارد دلار است. در اینجا منظور از «بدهی» همان پشتوانه‌ای است که تتر باید برای ثابت‌ماندن قیمت توکن‌های خود تهیه کند.

ساختار ذخایر تتر از گزارش قبلی آن در اواخر سپتامبر (مهر) تغییر قابل‌توجهی داشته است؛ به‌طوری که ارزش وجوه نقد و سپرده‌های بانکی با کاهش ۴۲ درصدی به ۴.۱۸۷ میلیارد دلار رسیده، در حالی که ارزش ذخایر مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار پول با رشد ۲۰۰ درصدی به ۳ میلیارد دلار رسیده است. گفتنی است که ارزش اوراق قرضه دولتی تتر نیز ۷۷.۶ درصد رشد کرده و به ۳۴.۵۲ میلیارد دلار رسیده است.

مقدار قابل‌توجه اوراق تجاری پشتوانه ذخایر تتر که تا مه (اردیبهشت) ۲۰۲۱ به ۶۵.۳۹ درصد رسید، باعث انتقاد ناظرانی شد که نبود شفافیت در رابطه با منشأ اوراق و اعتبار آن را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری زیر سؤال برده بودند. همچنین سال گذشته، با وجود مخالفت تتر نگرانی‌هایی وجود داشت که ممکن است این شرکت به‌واسطهٔ نگهداری اوراق تجاری مؤسسه چینی اِوِرگرند (Evergrande)، در معرض بحران مالی این گروه قرار گیرد.

شرکت‌های بزرگ اغلب اوراق تجاری را برای تأمین منابع مالی مورد نیاز برای پرداخت حقوق‌ و دستمزد و بدهی‌های کوتاه‌مدت خود منتشر می‌کنند. این اوراق با عنوان «بدهی بدون‌ وثیقه» نیز شناخته می‌شوند، زیرا معمولاً هیچ شکلی از وثیقه آنها را پشتیبانی نمی‌کند.

تأییدیه تتر نشان می‌دهد ۱۳.۹۳ میلیارد دلار از اوراق تجاری آن دارای سررسید ۹۰ روزه هستند. علاوه بر این، ۹.۹۴ میلیارد دلار از اوراق تجاری تتر ۹۱ تا ۱۸۰ روز و ۸۲۳ میلیون دلار بین ۱۸۱ تا ۳۶۵ روز سررسید دارند. هر اوراق تجاری با دوره سررسید بیش از ۲۷۰ روز (۹ ماه) باید در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ثبت شود.

طبق داده‌های کوین گکو «Coingecko»، ارزش بازار تتر در زمان نگارش این گزارش به ۷۹.۴۷ میلیارد دلار رسیده و ارزش بازار بزرگترین رقیب آن، یعنی یواس‌دی کوین (USD Coin)، حدود ۵۲.۷ میلیارد دلار است.

منبع: ارز دیجیتال

ارسال نظر