ناسا هم تأیید کرد؛ 2023 گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ بوده است

به گفته ناسا، دمای جهانی در سال گذشته میلادی نسبت به دهه 1880 و زمان آغاز اندازه‌گیری دما، 2.5 درجه گرم‌تر بوده است.

ناسا هم تأیید کرد؛ 2023 گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ بوده است

ناسا گزارش سالانه دمای جهانی خود را با همکاری اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) منتشر کرده که طبق آن، 2023 گرم‌ترین سال ثبت‌شده از زمان شروع اندازه‌گیری دما در سال 1880 بوده است. به گفته ناسا، دمای جهانی در سال گذشته میلادی تقریباً 2.1 درجه فارنهایت (1.2 درجه سانتیگراد) بالاتر از میانگین دوره پایه ناسا، یعنی از 1951 تا 1980 بوده و همچنین نسبت به دهه 1880، 2.5 درجه گرم‌تر بوده است.

«بیل نلسون»، مدیر ناسا در بیانیه این آژانس گفت:

«گزارش دمای جهانی ناسا و NOAA همان چیزی را تأیید می‌کند که سال گذشته میلیاردها نفر در سراسر جهان تجربه‌اش کردند. ما با بحران آب‌و‌هوایی مواجه هستیم. از گرمای شدید، آتش‌سوزی‌ها و بالاآمدن سطح آب دریاها می‌توان نتیجه گرفت که زمین در حال تغییر است.»

در سال 2023، صدها میلیون نفر در سراسر جهان گرمای شدیدی را تجربه کردند و از ژوئن تا دسامبر، هر ماه با یک رکورد جهانی در این زمینه مواجه بوده‌ایم. جولای به‌عنوان گرم‌ترین ماه سال گذشته ثبت شده است. علاوه بر ناسا، کارشناسان برنامه تغییرات اقلیمی کوپرنیک اتحادیه اروپا (CS3) نیز هفته گذشته 2023 را به‌عنوان گرم‌ترین ماه ثبت‌شده در تاریخ اعلام کرده بودند.

«گاوین اشمیت»، مدیر مؤسسه مطالعات فضایی گادرد می‌گوید:

«گرمای استثنایی که تجربه می‌کنیم چیزی نیست که قبلاً در تاریخ بشر رخ داده باشد. این اتفاق اساساً از انتشار سوخت‌های فسیلی به دست آمده است و ما اثرات آن را در امواج گرما، بارندگی شدید و سیل‌های ساحلی می‌بینیم.»

یکی از پدیده‌های آب‌و‌هوایی سال گذشته که به افزایش دمای جهانی کمک زیادی کرده، لانینا (La Niña) و ال نینو بودند که اشمیت درباره آن‌ها می‌گوید:

«پدیده جوی سرد La Niña ابتدا در مناطق گرمسیری اقیانوس آرام شروع به کار کرد و تا ماه مارس ادامه داشت. سپس در ماه می، ما شروع به مشاهده پیشرفت ال نینو، که مرحله گرم آن چرخه است، کردیم. این دو پدیده معمولاً بر دماهای سال بعد تأثیر می‌گذارند. اما چیزی که در سال 2023 تجربه کردیم این بود که به‌نظر می‌رسد دمای جهانی با رویداد ال نینو، بسیار بیشتر از چیزی که قبلاً دیده‌ایم افزایش پیدا می‌کند.»

منبع: دیجیاتو

 

ارسال نظر