کرونا به عنوان منشا بیماری های عصبی شناخته شد

ویروسی که به عنوان علت عفونت های تنفسی شناخته می شود و HCoV یا ویروس کرونا انسانی نام دارد، در یک مطالعه که اخیرا انجام شده است، به عنوان منبع بیماری های عصبی نیز کشف شده است.

کرونا به عنوان منشا بیماری های عصبی شناخته شد

به گزارش کلیک، نتایج این مطالعه با عنوان ویروس کرونای انسانی OC43 با ورم مغزی (انسفالیت) کشنده ارتباط دارد ، در نشریه نیواینگلند به چاپ رسیده است. این نتایج منبع ناشناخته بیماری هایی مانند ام اس، آلزایمر، پارکینسون و به ویژه انسفالیت را معرفی می کند.

پژوهشگران یک پسر بچه ۱۱ ساله را که با نقص ایمنی و نشانه هایی از انسفالیت ویروسی را مورد بررسی قرار دادند. ویروس در این بیمار از طریق روش های متداول شناسایی نشد. این پسر بچه تحت پیوند سلول های بنیادی قرار گرفت و ۴۵ روز پس از درمان درگذشت.

سپس، تیم از روش آزمایشگاهی مدرن برای شناسایی مولکول های تولید شده توسط ویروس استفاده کردند. این روش توالی عمیق نام دارد برای آنالیز نمونه های بیوپسی مغز به کار می رود. از طریق این روش، پژوهشگران به حضور کروناویروس انسانی OC43 در بافت مغز پی بردند. این حضور با دیگر روش ها نیز مورد تایید قرار گرفت.

در میان روش های به کار گرفته شده، توالی عمیق مواد بیوپسی یک ابزار مهم برای تشخیص انسفالیت ناشناخته مخصوصا در بیماران با نقص ایمنی است که مورد عمل پیوند سلول های بنیادی قرار گرفته اند.

این گروه از ویروس ها، عموما با عفونت تنفسی همراه است و به خصوص سندرم حاد تنفسی و سندرم تنفسی خاورمیانه را باعث می شود.

گروه HCoV-OC43 با عفونت های خفیف دستگاه تنفسی فوقانی نیز در ارتباط است. در این مطالعه نشان داده شد که این گروه از ویروس ها دارای خواص تهاجمی عصبی نیز می باشد. در یک مطالعه که بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شد، پژوهشگران متوجه شدند که این گروه می تواند نورون های مغزی را آلوده سازد و منجر به انسفالیت شود.

مطالعه دیگری نیز نشان داد که در مایع مغزی نخاعی یک کودک مبتلا به انسفالیت حاد منتشره، این ویروس دیده شده است. در مورد بیماری ام اس، مطالعات دهه ۱۹۸۰ و دهه ۹۰ میلادی در بیوپسی مغز بیماران مبتلا به ام اس، HCoV-OC43 حضور داشته است.

این تیم در جمع بندی نتایج خود عنوان کرد که توسعه یک روش استاندارد برای شناسایی این نوع از ویروس ها می تواند به تصمیم گیری در مورد درمان بیماری های مرتبط کمک کند و بیماران مبتلا به اختلالات عصبی، درمان مناسب تری دریافت کنند.

ارسال نظر