تبدیل دست به ماوس کامپیوتر

سه دانشجوی آلمانی فناوری جدیدی ایجاد کرده اند که افرادی که دست آن ها قطع شده است، می توانند به وسیله آن نشانگر موس را حرکت دهند و یا کلیک کنند. در این فناوری از یک دست بند هوشمند و یک دست مصنوعی استفاده شده است.

تبدیل دست به ماوس کامپیوتر

استفاده از موس و تاچ پد برای افراد ناتوان و مخصوصا افرادی که دست آن ها قطع شده است، امری دشوار است. اگر چه فراهم کردن شرایط مورد نیاز برای استفاده این افراد از موس و تاچ پد غیر ممکن نیست، اما دشوار است. این موضوع به یک پروژه تبدیل شده است و سه دانش آموز آلمانی در حال کار کردن بر روی آن هستند.

به گزارش کلیک، این سه دانش آموز دست بندی با کمک چاپگر سه بعدی طراحی کرده اند که روی یک دست مصنوعی بسته می شود و می تواند برای افرادی که دست آن ها قطع شده است، همانند یک موس عمل کند.

shortcut_big_01-720x480-c

یکی از دانش آموزان به بیان این مطلب پرداخت که یکی از بزرگترین مشکلات افرادی که دست آن ها به دلایل مختلفی قطع شده است، کار کردن با کامپیوتر است. این افراد برای انجام امور اداری که برای انجام آن ها دائما باید از کامپیوتر استفاده کنند، باید دوباره آموزش ببیند؛ اما مشکل این جا است که این دست های مصنوعی هنوز با عملکرد دست های طبیعی که کاربران برای انجام ۹۰ درصد کارهای کامپیوتری باید از آن ها استفاده کنند، فاصله بسیار زیادی دارد.

shortcut_big_02-720x480-c

این فناوری که Shortcut یا میانبر نامیده شده است، توسط تیم تحقیقاتی بر اساس پدیده ای طراحی شده است که گاهی اوقات از آن به عنوان پدیده "اندام خیالی" یاد می شود. اندام خیالی به پدیده ای گفته می شود که فردی که اندام او قطع شده است، احساس می کند که اندام قطع شده یا جدا شده او یا حتی یک عضو مثل آپاندیس همچنان به بدن او متصل است و به شکل سابق قابل استفاده است. تقریباً ۶۰ تا ۸۰ درصد افرادی که دچار قطع عضو شده‌ اند، اندام خیالی را حس می‌ کنند و اکثریت آن‌ها این حس را دردناک می‌ دانند. افرادی که دست خود را به دلایل مختلفی از دست داده اند، همچنان می توانند آن را حرکت دهند و یا با آن به سمتی اشاره کنند. در فناوری Shortcut حسگرهای هوشمندی به کار گرفته شده است که با استفاده از حرکت ماهیچه هایی که فرد هنوز می تواند از آن ها استفاده کند، یک رابط کاربری ایجاد می شود. این سه دانش آموز آلمانی از حالات مختلف دست افراد نقص عضو که تحت تاثیر پدیده اندام خیالی ایجاد می شود و همچنین حرکت سطحی ماهیچه های دست آن ها، برای کنترل رابط کاربری (موس) استفاده می کنند که شامل حرکت دادن نشانگر و کلیک کردن برای حرکت دادن اسکرول در صفحات می شود.

shortcut_big_05-720x480-c

حالت های مختلف طراحی شده برای این فناوری

یکی از دانشجویان که رکس نام دارد، عنوان کرد: "ما در مرحله ایده پردازی این پروژه، رویکردها و روش های مختلفی را برای انچام این کار مورد بررسی و آزمایش قرار دادیم. ما از روش های تشخیص صدا، تشخیص چهره و حتی چشمک زدن به عنوان جایگزینی برای موس برای حرکت دادن نشانگر موس و کلیک کردن استفاده کردیم و حتی یک مکانیسم کنترل کننده به وسیله پا را نیز مورد بررسی و آزمایش قرار دادیم، اما سرانجام به دلایل مختلفی این روش را انتخاب کردیم، زیرا این روش بر اساس حرکاتی ایجاد شده است که افراد نقص عضو به راحتی می توانند آن ها را انجام دهند".

shortcut_big_04-720x480-c

وی در ادامه گفته های خود افزود: "فناوری Shortcut در حال حاضر در مراحل اولیه خود قرار دارد و باید از جهات مختلفی مورد بررسی و آزمایش قرار بگیرد. مرحله بعدی این پروژه، ساخت نمونه های اولیه مورد نیاز برای این فناوری است و پس از آن قصد داریم کارایی این وسایل را بر روی افرادی که دست آن ها قطع شده است، مورد بررسی و آزمایش قرار دهیم؛ بنابراین با انجام این کار می توانیم جزییات را به خوبی طراحی کنیم و عملکرد این فناوری را مورد ارزیابی قرار دهیم".

ممکن است این فناوری به ثبت برسد و یا حتی تعدادی از افرادی که به این فناوری نیاز دارند، از آن استفاده کنند و از نتایج به دست آمده از استفاده از این فناوری، در پروژه های متفاوت بعدی نیز استفاده شود.

رکس در پایان اذعان کرد: "اگر بخواهیم صادقانه نظر دهیم، باید بگوییم که هنوز در مورد عملکرد درست این فناوری مطمئن نیستیم و مفید بودن یا نبودن این فناوری در بررسی و آزمایش آن توسط افراد مختلف مشخص می شود."

ارسال نظر