کشف کهکشانی مرموز با ۹۹٫۹۹ درصد ماده تاریک!

ستاره شناسان، یک کهکشان در همسایگی کشف کرده‌اند که جرم آن تقریبا به‌ اندازه راه شیری است اما کمتر از یک درصد ستاره‌های راه شیری را دارد.

کشف کهکشانی مرموز با ۹۹٫۹۹ درصد ماده تاریک!

به گزارش کلیک، این کهکشان بسیار تاریک است که در طی دهه‌ها تاکنون کشف نشده بود. اکنون تیم اکتشاف متوجه شده است کمبود ستاره باعث نشده است این کهکشان از هم بپاشد زیرا ۹۹٫۹۹ درصد آن را ماده تاریک تشکیل می‌دهد.

تخمین زده‌شده ماده تاریک حدود ۲۷ درصد تمام جرم و انرژی جهان مرئی را تشکیل می‌دهد و هرچند ما می‌توانیم نیروی جاذبه آن را اندازه‌گیری کنیم اما هیچ نور یا امواج مرئی از خود ساطع نمی‌کند. علی‌رغم سال‌ها جستجو هنوز نمی‌دانیم ماده تاریک دقیقا چیست اما این ماده نامرئی برای ثبات جهان بسیار مهم است.

کهکشان‌ها با چنان سرعتی می‌چرخند که اگر تنها از نیروی گرانش استفاده کنند حتما از هم می‌پاشند. چیز دیگری باید آن‌ها را در کنار هم نگه دارد و فیزیکدانان تصور می‌کنند پاسخ ماده تاریک است. در حقیقت مدل استاندارد کیهان‌شناسی نشان می‌دهد آن‌قدر ماده تاریک در جهان فراوان است که به ازای هر ۱ گرم اتم حداقل پنج برابر ماده تاریک وجود دارد. اکنون دانشمندان کهکشانی یافته‌اند که تقریبا تمامی آن از ماده تاریک ساخته‌شده است.

این کهکشان با نام سنجاقک ۴۴ در سال ۲۰۱۴ کشف شد، زمانی که این تیم از رصدخانه WM Keck و تلسکوپ شمال جمینی هاوایی استفاده کردند. در آن زمان یک دسته کهکشان کرکی در منطقه‌ای موسوم به خوشه کوما بافاصله ۳۲۰ میلیون سال نوری کشف‌ شده بود.

پیتر ون دوکوم یکی از محققین دانشگاه ییل می‌گوید "اگر راه شیری دریایی از ستاره باشد، کهکشان‌های تازه کشف‌ شده مانند دسته‌های ابر هستند. ما در حال بررسی ایده‌هایی هستیم که بدانیم این کهکشان‌ها چگونه متولد شده‌اند و بسیار قابل‌ توجه است که آن‌ها تاکنون دوام آورده‌اند."

وی افزود "آن‌ها در منطقه‌ای متراکم و خشن پر از ماده تاریک و کهکشان‌های همسایه ایجاد شده‌اند، ازاین‌رو باید توسط ماده تاریک در داخل خودشان برای نجات از حمله کهکشان‌ها استفاده کرده باشند."

اکنون ون دوکوم و تیمش شواهد کافی دارند تا این مدعی را اثبات کنند. آن‌ها شتاب ستارگان در سنجاقک ۴۴ را به مدت ۳۳٫۵ ساعت در طی ۶ شب اندازه‌گیری کردند و از این اطلاعات برای محاسبه جرم کل کهکشان استفاده کردند.

افزایش در شتاب یک شی، انرژی جنبشی آن را افزایش می‌دهد و در نتیجه جرم آن افزایش پیدا می‌کند. این به این معنی است که هر چه این ستارگان سریع‌تر حرکت کنند، کهکشان حجیم‌تر می‌شود.

شتاب ستارگان سنجاقک ۴۴ حدود ۴۷ کیلومتر بر ثانیه است و این تیم محاسبه کرده که یک تریلیون برابر جرم بیشتری از خورشید ما دارد.

این کشف سوالات بسیاری را برانگیخته است. در حال حاضر هر نظریه‌ای مبنی بر جنس ماده تاریک با شکست مواجه شده است. سنجاقک ۴۴ بسیار عظیم است و کسی نمی‌داند چگونه تا این حد رشد کرده است و مواد مرئی کمی دارد. در حال حاضر یک کهکشان از جنس ماده تاریک برای بررسی وجود دارد و اطلاعات کمی از ماده تاریک در دست است.

ارسال نظر