وقتی خانم مجری چادری هم پیامک کشف حجاب می‌گیرد

پیامک‌های «طرح ناظر» برای رانندگانی که در خودروی آن‌ها کشف حجاب رخ داده، ارسال می‌شود. اما گاهی اوقات این پیامک‌ها در حالی ارسال می‌شود که شخص در زمان و مکان مورد نظر حضور نداشته یا کشف حجابی صورت نگرفته است.

وقتی خانم مجری چادری هم پیامک کشف حجاب می‌گیرد

به گزارش کلیک به نقل از مهر، شب گذشته مژده لواسانی مجری صدا و سیما در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «استودیوی برنامه ما در محوطه نمایشگاه بین‌المللی است و من هر شب همین ساعت ۲۱:۳۰ که در پیام آمده است، از درب مجاور باشگاه انقلاب با ماشین خودم وارد نمایشگاه می‌شوم و طبیعتا با همین پوشش؛ شالی که در عکس مشاهده می‌کنید، چادر، ساق دست، آماده اجرا! و خب دوست عزیزی که این حجاب را کشف حجاب دیده به نظرم یا با ما شوخی داشته یا باید به بینایی‌سنجی مراجعه کند. وقتی این پیامک برایم آمد هم خندیدم و هم بابت این همه بی‌دقتی که هر روز اتفاق می‌افتد و احتمالا جریمه‌های زیادی هم در پی دارد، تأسف خوردم.»

خبرنگار مهر برای مطلع شدن از صحت و سقم ماجرا با این مجری تماس گرفت. مژده لواسانی ضمن تایید این مطلب گفت: «جالبی ماجرا اینجاست که ساعت و مکانی که در پیامک آمده درست است و من دقیقا در همان نقطه بوده‌ام، اما حجاب من ایرادی نداشت. چرا که اولا محجبه هستم و دوما حجابم دقیقاً همان حجابی بود که آن شب روی آنتن رفتم.»

وی افزود: «باید مشخص شود چه افرادی با چه نیتی این گونه پیامک‌های اشتباهی برای افراد ارسال می‌کنند و حتما این موضوع را از ۱۹۷ پیگیری می‌کنم.»

کشف حجاب مژده لواسانی

جانشین رئیس پلیس راهور: به ۱۹۷ شکایت کنید

سردار تیمور حسینی، جانشین رئیس پلیس راهور ناجا در همین خصوص گفت: «اولا که پیامک‌ها به صورت دستی و از طریق افراد ارسال می‌شوند، نه از طریق دوربین‌ها. دوما این فرد برای بررسی موضوع باید به ۱۹۷ شکایت کنند. زمانی که شما به ۱۹۷ شکایتی را اعلام می‌کنید، تشکیل پرونده می‌شود و موضوع تا وصول نتیجه پیگیری می‌شود.»

پلیس می‌گوید به موجب تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، عدم رعایت حجاب شرعی در منظر عموم و در اماکن عمومی جرم شمرده می‌شود. همچنین بر اساس ماده ۴ قانون ناجا، پلیس حق پیشگیری از وقوع جرم را دارد و در حوزه حجاب در جامعه، پلیس می‌تواند از اختیارات این ماده برای پیشگیری از وقوع جرم استفاده کند.

بر همین اساس رعایت حجاب در کشور جمهوری اسلامی یک قانون است و همه شهروندان موظف به اجرای قانون هستند و پلیس به عنوان ضابط قضایی در صورت مشاهده جرایم مشهود باید برخورد قانونی را اتخاذ کند.

سردار اشتری: خودرو حریم خصوصی نیست

سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه بر اساس قانون بی‌حجابی جرم محسوب می‌شود، درباره همین موضوع بیان می‌کند: «بارها اعلام کرده‌ایم که خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم محسوب می‌شود. بر همین اساس طرح ناظر یک را راه‌اندازی کرده‌ایم.»

بنا بر اعلام فرماندهان پلیس، طرح ناظر طرح مناسبی برای مقابله با کشف حجاب در خودرو است، چراکه شأن افراد حفظ می‌شود و دیگر شاهد برخورد میدانی و فیزیکی با افراد نیستیم. این طرح در ایده طرح خوبی است اما متأسفانه در عمل نتوانسته موفق عمل کند و در کنار پیامک‌های اشتباه جرایم رانندگی، موجب رنجش خاطر افرادی می‌شود که به اشتباه برای آن‌ها پیامک ارسال می‌شود.

ارسال اشتباه پیامک‌های کشف حجاب و عدم رضایت بر عملکرد افرادی که این پیامک‌ها را در سامانه ثبت می‌کنند، موجب اعتراض رانندگان است؛ چراکه اگر این پیامک دو بار برای فردی ارسال شود و فرد به پلیس مراجعه نکند، حتی اگر پیامک اشتباه باشد، خودرو باید توقیف شود و این رفتار زمان زیادی را از افراد به هدر می‌دهد.

اعتراض مردم به ارسال پیامک اشتباه کشف حجاب

افراد زیادی در جامعه به ارسال اشتباه این پیامک‌ها گلایه دارند؛ مردی که بنا بر گفته خود موهای بلندی دارد، در تماس با خبرگزاری می‌گوید: «موهای من بلند است. اگر این پیامک‌ها از طریق رصد دوربین ارسال می‌شود که دوربین‌ها اشتباه ارسال کرده‌اند و اگر از طرف فرد رصد می‌شود که واقعا یک آدم متوجه نمی‌شود راننده آقاست؟ حتی به پلیس امنیت هم مراجعه کردم اما این پیامک‌های اشتباه خسته‌ام کرده‌اند.»

رئیس سابق پلیس امنیت پایتخت: همکاری سایر رده‌ها در ارسال پیامک کشف حجاب

۲۸ مهر سال ۹۹ بود که سردار ذوالقدر، رئیس وقت پلیس امنیت تهران گفت: «با استفاده از گشت‌های آشکار (ون‌هایی که همکاران خانم و آقا در آن حضور دارند) که در ۱۱ نقطه تهران بلوک‌بندی شده‌اند، ابتدا به افرادی که حجاب اسلامی را رعایت نمی‌کنند تذکر داده شده، برخی از این افراد به خودرو هدایت شده و ضمن مشاوره، در این رابطه توجیه می‌شوند که این گشت‌های آشکار بسیار تأثیرگذار است.»

وی ادامه داد: «در طرح ناظر یک علاوه بر مشارکت همکاران پلیس، سایر رده‌ها نیز در این رابطه مشارکت انجام می‌دهند. در این طرح برای رانندگانی که داخل خودروی آن‌ها کشف حجاب صورت می‌گیرد، ابتدا به صورت پیامکی تذکر داده می‌شود و این پیامک حاوی این مطلب است که در خودروی مذکور کشف حجاب انجام شده است.»

بیشتر بدانید: ورود هلال احمر به حوزه ترویج حجاب و عفاف

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا: اشتباهات طرح ناظر برطرف شده است

۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ بود که حجت الاسلام علیرضا ادیانی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: «طرح ناظر ایراداتی داشت که هم بنده و هم فرمانده انتظامی کل کشور دستور داده‌ایم حتماً اصلاحات لازم را انجام بدهند و مرتباً این شبکه کنترل و بازبینی می‌شود.»

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی انتظامی کل کشور خاطرنشان کرد: «امروز باید اعلام کنم که بعد از اصلاح طرح ناظر، اعتراض به این طرح به شدت کم شده است.»

با گذشت ۴ ماه از سخنان رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا مبنی بر رفع ایرادات طرح ناظر، مردم همچنان گلایه‌مند هستند و معتقدند این پیامک‌ها در محل و زمانی برای آن‌ها ارسال می‌شود که این افراد اصلاً در آن حضور نداشتند!

این بار اما مجری چادری صداوسیما این پیامک را دریافت کرده است و انتشار این موضوع، فرصت خوبی برای بررسی اشتباهات در اجرای طرح ناظر است.

ارسال نظر