اینترنت و فضای مجازی تنها به یک پیام رسان خلاصه نمی شود

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه فضای سایبری فقط یک پیام رسان نیست و ابعادی فراتر را در بر می گیرد، گفت: نتیجه مقابله با فضای مجازی، شکست است.

اینترنت و فضای مجازی تنها به یک پیام رسان خلاصه نمی شود

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در جشن انقلاب اسلامی دانشگاه شهید بهشتی و در جمع دانشجویان و اساتید این دانشگاه با اشاره به اینکه در گذشته در حوزه فناوری ها جایگاهی نداشتیم و ورود تکنولوژی به کشور با هدف مصرف گرایی انجام می شد، اظهار داشت: امروز جوانان ایرانی در تکنولوژی و فناوری حرف هایی در دنیا دارند و شاید به لحاظ کار گروهی مشکل داشته باشیم، ولی تربیت یافتگان دانشگاهی ما در سطح نخبگان دنیا هستند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از دستاوردهای بی نظیر بشر را فضای سایبری عنوان کرد و افزود: فضای مجازی فقط یک پیام رسان نیست و ابعاد و عمق آن از چیزی که امروز می بینیم فراتر است و تحلیل اقتصاددانان بزرگ دنیا این است که ما به زودی با انقلاب صنعتی چهارم مواجه هستیم.

جهرمی با بیان اینکه در آینده با مفهوم جدیدی به نام اقتصاد دیجیتال مواجه می شویم، بیان کرد: در آینده با تغییر سبک حکمرانی، زندگی و فرهنگ مواجه می شویم به طوری که جاری شدن تکنولوژی در زندگی بشر تغییرات شگرفی را به وجود می آورد.

وی «بلاکچین» را یکی دیگر از تغییرات شگرفی دانست که در دنیا نیز مطرح است و خاطرنشان کرد: این تکنولوژی مفاهیم حکمرانی را عوض می کند و ارزهای دیجیتال مفاهیم بانکداری و اینترنت اشیا نیز سبک زندگی را تغییر می دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تمام زیرساخت ها در آینده را وابسته به فضای سایبری دانست و ادامه داد: یکی از راه های برخورد با این تغییرات وادادگی است و باید منتظر باشیم که تکنولوژی بیاید و از مزایا و فرصت های آن استفاده کنیم مانند سال‌ های گذشته که چنین کاری انجام شده است؛ راه دیگر برخورد و مقابله با فضای سایبری است و هر دو این راه ها یک نتیجه دارد که شکست است، این در صورتی است که ما در مقابل این فضا چاره داریم و راه آن هم خلاقیت است .

جهرمی با اشاره به اینکه خلاقیت در مغز و قلب جوان ایرانی وجود دارد، گفت: اما شرایط برای شکوفایی خلاقیت جوانان مهیا نیست و رشد خلاقیت ها نیاز به زیست بوم دارد .کسانی می توانند جوانان را توانمند کنند که از این حوزه شناخت داشته باشند و آیا مسئولان ما در همه ارکان از انقلاب چهارم صنعتی اطلاع دارند و می دانند توسعه اقتصاد دیجیتال چیست.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: مطمئن باشید که انقلاب صنعتی چهارم حتما در دنیا رخ می دهد و اقتصاد دیجیتال بخش عمده ای از اقتصاد دنیا می شود و اگر امروز در این حوزه فعال شویم در دنیا عقب نمی مانیم اما اگر منفعل باشیم حکم به اضمحلال آینده خود دادیم.

وی با بیان اینکه شاخص خلاقیت در ایران ۲ برابر میزان جهانی است، تصریح کرد: اما شاخص ریسک پذیری یک و شاخص فرهنگی ۱۰ از ۱۰۰ است که عدد پایینی را نشان می دهد و می توانیم با گفتمان سازی در این حوزه، متولیان را با اهمیت موضوع آشنا کرده و دیدگاهها به هم نزدیک شود.

جهرمی به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و یادآور شد: کسی که بیشترین مطالبه شبکه ملی را دارد، بیشترین سنگ را در مقابل پیشبرد این کسب و کارها قرار می دهد.

ارسال نظر