امکان اسکن دقیق نوشته های درون جعبه های مومیایی فراهم شد

 رسانه کلیک - مورخان موفق به توسعه نوعی فناوری اسکن پیشرفته شده‌اند که با کمک آن می توان نوشته های پنهان شده درون جعبه های مومیایی یا خود مومیایی را خواند؛ بدون آنکه آسیبی به این آثار تاریخی وارد شود.

امکان اسکن دقیق نوشته های درون جعبه های مومیایی فراهم شد

پیش از معرفی این فناوری جدید اسکن، مورخان مجبور بودند پس از کشف آثار تاریخی برای مطالعه دقیق تر در مورد آنها و خواندن نوشته هایی که روی آنها حک شده بود، آنها را دستکاری کنند و این تماس ممکن بود آسیب جدی به این نمونه های تاریخی وارد کند و یا حتی آنها را از بین ببرد. اما به تازگی مورخان موفق به طراحی اسکن پیشرفته ای شدند که با کمک آن می توانند نوشته های پنهان شده روی جعبه های مومیایی یا خود مومیایی را بخوانند بدون آنکه آسیبی به این آثار تاریخی وارد شود.

کشف اطلاعات دقیق تر در مورد مومیایی هایی که در داخل جعبه هایی از جنس پاپیروس هستند، بسیار دشوار است و مورخان اگر قصد خواندن نوشته های روی این مومیایی ها را داشته باشند باید ابتدا جعبه هایشان را از بین ببرند. اما با این فناوری اسکن که محققان دانشگاه کالج لندن موفق به توسعه آن شده اند، می توان به راحتی نوشته های پنهان روی جعبه هابی مومیایی یا خود مومیایی را اسکن کرد و به راحتی خواند.

محققان توسعه دهنده این فناوری اسکن می گویند مورخان اکنون می توانند جعبه های مومیایی را با یک نور در فرکانس های متفاوت اسکن کنند و با درخشش نوری که حاصل می شود، نوشته های مبهمی را که زیر گچ و خمیر پنهان شده اند، رویت کنند. تاکنون نوشته های زیادی با این روش نمایان شده اند که به گفته مورخان این نوشته ها شامل لیست خرید و اظهارنامه های مالیاتی در زمان های گذشته است.

این فناوری در حال حاضر فقط برای کشف تاریخ پر رمز و راز مصر بکار می رود. محققان این تکنیک اسکن را برای خواندن نوشته های پنهان شده روی یک جعبه مومیایی که در کنت انگلستان نگه داری می شود، آزمایش کرده و به نتایج موفقیت آمیزی دست پیدا کردند. آنان امیدوارند از این تکنیک در سطح گسترده تری استفاده کنند و نوشته های پیچیده تری را با این فناوری اسکن پیشرفته کشف کنند.

ارسال نظر