دولت قصد تعطیلی شبکه های مجازی را ندارد

رسانه کلیک - معاون سیاسی وزیر کشور، در پاسخ به سوالی درباره خارج شدن شبکه های مجازی در کشور از قبیل تلگرام و اینستاگرام از دسترس کاربران عنوان کرد: دولت بنای تعطیلی شبکه‌ های مجازی را ندارد.

دولت قصد تعطیلی شبکه های مجازی را ندارد

به گزارش کلیک ؛ به نقل از تیتر برتر، از عصر دیروز دسترسی به اینستاگرام و تلگرام توسط کاربران اینترنتی اپراتورهای ایرانسل و همراه اول دچار اختلال شد؛ کاربران با توجه به وضعیت شبکه های مجازی در کشور نمی توانند از این دو پیام‌ رسان از طریق تلفن همراه به این شبکه ها دسترسی پیدا کنند. البته تاکنون از اختلال در نسخه دسکتاپ تلگرام گزارشی دریافت نشده است.

همچنین تا زمان مخابره این خبر هیچگونه خبر رسمی از سوی اپراتورها یا مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مورد منتشر نشده است.

در این زمینه محمدرضا بیدخام به عنوان سخنگوی مخابرات ایران درباره وضعیت ارتباطات، گفت: در حال حاضر در بخش ارتباطات ثابت چه در بخش داده و چه در بخش صوت هیچ موردی از قطعی و مشکل شبکه گزارش نشده است و ارتباطات به صورت پایدار انجام می‌شود.
البته امروز در برخی خبرهای مربوط به شبکه های مجازی در کشور به نقل از منابع آگاه اعلام شده که با تصمیم سطوح عالی امنیتی، فعالیت تلگرام و اینستاگرام فقط به طور موقت محدود شده است. در این باره اسماعیل جبارزاده معاون سیاسی وزیر کشور، در پاسخ به سوالی درباره خارج شدن تلگرام و اینستاگرام از دسترس کاربران گفته است: دولت بنای تعطیلی شبکه‌ های مجازی را ندارد، اما وقتی که ایجاد اختلال می‌شود، طبیعی است که از ابزارهای کنترل اجتماعات غیر قانونی استفاده شود و تصمیمات مقطعی گرفته شود.
به دنبال بروز برخی تجمعات غیرقانونی و ناآرامی‌ها در برخی شهرها بویژه در تهران ارتباط تلفنی مشترکان در برخی مناطق با مشکل مواجه شد و برخی خبرهای نادرست مبنی بر خروج تلگرام از دسترس کاربران ایرانی به دستور رییس جمهوری توسط برخی کانال های غیرموثق در فضای مجازی منتشر شد، اما بعد تکذیب شد.
همچنین دو روز گذشته که یکی از کانال‌های تلگرامی با پوشش دادن اخبار و تصاویر از این تجمع‌ها و انتشار پیام‌ های سیاسی تحریک‌ کننده به نوعی مشغول دامن زدن به این تجمع‌ها و تشویق افراد به ادامه حضور در آنها بود، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با ارسال توییتی خطاب به موسس شبکه مجازی تلگرام نوشت: یک کانال تلگرامی در حال نفرت پراکنی است و مردم را تشویق می کند که از کوکتل مولوتوف استفاده کنند٬ مسلح شوند و جامعه را نا آرام کنند. حالا زمان آن است که چنین تشویقاتی توسط تلگرام متوقف شود.
پس از آن بود که پاول دوروف، بنیانگذار شبکه تلگرام خطاب به وزیر ارتباطات ایران گفت: ترویج خشونت بر اساس مقررات تلگرام ممنوع است، اگر چنین موردی صحیح باشد ما ناچاریم این کانال‌ها را مسدود کنیم، بدون توجه به اندازه کانال و تاثیرات سیاسی آن و در نتیجه این کانال مسدود شد.
از طرفی، آذری جهرمی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: شایعه هایی که درخصوص قطع دائمی شبکه های اجتماعی مطرح می شود، صحت ندارد.
وی گفت: به نظر می رسد هدف این شایعات، ایجاد نارضایتی های اجتماعی و بدبینی عمومی است.
ارسال نظر