عرضه HDMI 2.1 برای پشتیبانی از تصاویر با کیفیت 10K

رسانه کلیک – انجمن توسعه دهنده کابل HDMI نسخه جدید استاندارد مربوط به این نوع کابل را برای انتقال تصاویر با کیفیت 10K آماده عرضه کرده است.

عرضه HDMI 2.1 برای پشتیبانی از تصاویر با کیفیت 10K

استاندارد جدید برای اولین بار در نمایشگاه CES 2017 رونمایی شده بود و از آن زمان تاکنون بسیاری از کمپانی های عضو انجمن HDMI دستگاه های مبتنی بر این نسخه جدید را توسعه داده بودند.

استاندارد جدید HDMI 2.1 علاوه بر پشتیبانی از خروجی تصاویر 4K با فرکانس 120 هرتز و همچنین تصاویر 8K با فرکانس 60 هرتز، توان پشتیبانی از تصاویر با رزولوشن 10K را دارد.

استانداردهای جدید برای انتقال تصاویر با کیفیت 10K در حالی تجاری سازی می‌شوند که هنوز بسیاری از شرکت های تولیدکننده محتوای صوتی و تصویری، محصولی با این کیفیت و حتی در حد 8K که از آن پایین تر است، برای عرضه عمومی آماده نکرده اند.

با این حال استاندارد HDMI 2.1 به تازگی آماده تجاری سازی شده است و برخی از کمپانی های فعال در زمینه تجهیزات صوتی و تصویری محصولاتی را با این کیفیت ارائه داده‌اند.

گفتنی است؛ انجمن HDMI به هفت شرکت توسعه دهنده استاندارد HDMI گفته می‌شود. این شرکت ها شامل سونی، پاناسونیک، فیلیپس، هیتاچی، سیلیکون ایمیج، توشیبا و تامسون هستند. این کمپانی ها در سال 2003 استاندارد انتقال با کیفیتِ بالای صدا و تصویر را با استفاده از کابل و پورت انتقال تصویر HDMI توسعه دادند.

استاندارد جدید HDMI قرار است در سال های آینده به استاندارد اصلی انتقال تصاویر در ابزارهای صوتی و تصویری مختلف تبدیل شود. با این حال، عدم وجود محتوای قابل توجه با این کیفیت باعث می‌شود تا در آینده نزدیک این استاندارد قابل عرضه به صورت عمومی نباشد.

استاندارد یاد شده علاوه بر انتقال تصاویر با کیفیت 10K برای انتقال با کیفیت تصاویر 4K و همچنین 8K نیز کاملا مناسب خواهد بود. بر همین اساس، پیش بینی می‌شود که HDMI 2.1 بتواند در آینده ای نزدیک میزان محبوبیت تصاویر با این کیفیت ها را در بازار جهانی افزایش دهد.

ارسال نظر