این پهپاد کوسه یاب از هوش مصنوعی استفاده می کند!

مسئولان امنیت سواحل در استرالیا به منظور شناسایی و دفع خطر حملات کوسه در نوار ساحلی دست به دامن پهپادهای کوسه یاب و هوش مصنوعی شدند.

این پهپاد کوسه یاب از هوش مصنوعی استفاده می کند!

خطر کوسه در بسیاری از کشورها به معضلی بزرگ تبدیل شده است. مهمترین دلیل این امر را باید در ناتوانی انسان در شناسایی به موقع کوسه در سواحل جستجو کرد. تحقیقات نشان می دهد تنها در ۳۰ درصد مواقع می توان پی به حضور کوسه ها در سواحل برد؛ درصدی که در کشورهای منتهی به آب های آزاد، جان مردم را چندان تضمین نمی کند!

حال کشور استرالیا تصمیم جالبی برای رفع این مشکل گرفته است. مسئولان امنیت در سواحل این کشور در نظر دارند از پهپادهایی به نام Little Ripper برای شناسایی دقیق و به موقع کوسه استفاده کنند. این پهپاد در خط ساحلی به دنبال هر گونه اثر کوسه می گردد و در صورت نزدیک شدن آبزیان گوشتخوار به ساحل از منطقه مورد نظر فیلم گرفته و آن را به سیستم هوش مصنوعی مستقر در مرکز مخابره می کند.

گفته می شود این سیستم هوش مصنوعی قادر است در ۹۰ درصد مواقع حضور کوسه را به درستی تشخیص دهد. البته این ساز و کار کنترل و تشخیص کوسه کاملا هوشمند محسوب نمی شود و کماکان به نیروی انسانی نیاز دارد چرا که یک نفر باید نتایج را با نرم افزارهای مخصوص مورد تایید قرار دهد.

جالب است بدانید پهپاد Little Ripper می تواند سایر آبزیان از قبیل دلفین و نهنگ را نیز تشخیص دهد که کمک بزرگی به محققان برای بررسی جمعیت موجودات آبزی در سواحل به شمار می رود. ضمن آن که این ناجیان غریق رباتیک با خود چراغ و قایق های کوچک بادی حمل می کنند تا در مواقع اورژانسی از آن برای نجات جان شناگران بهره ببرند.

پهپاد

قرار است به این پهپاد هوشمند سیستم دافع الکتریکی افزوده شود تا از آن برای دور کردن کوسه استفاده کند.

گفتنی است؛ سال گذشته در ایالت نیو ساوت ولز استرالیا ۱۴ مورد حمله کوسه در خط ساحلی گزارش شد.

ارسال نظر