اپل به خاطر نقض پتنت ۵۰۶ میلیون دلار به دانشگاه ویسکانسن بدهکار شد

رسانه کلیک - روز دوشنبه، قاضی دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده، ویلیام کانلی (William Conley)، اپل را به پرداخت ۵۰۶ میلیون دلار به موسسه‌ی تحقیقاتی فارق‌التحصیلان دانشگاه ویسکانسن (WARF) محکوم کرد.این دادگاه در حقیقت مبلغ ۲۷۲ میلیون دلار را به بدهی قبلی اپل به مبلغ ۲۳۵ میلیون دلار که در رای دیگری در اواخر سال ۲۰۱۵ اعلام شده بود اضافه نمود. حالا سوال این جا است که WARF چیست و چرا اپل باید چنین مبلغ سنگینی را به این مرکز بدهکار باشد؟

اپل به خاطر نقض پتنت ۵۰۶ میلیون دلار به دانشگاه ویسکانسن بدهکار شد

این دادگاه در حقیقت مبلغ ۲۷۲ میلیون دلار را به بدهی قبلی اپل به مبلغ ۲۳۵ میلیون دلار که در رای دیگری در اواخر سال ۲۰۱۵ اعلام شده بود اضافه نمود. حالا سوال این جا است که WARF چیست و چرا اپل باید چنین مبلغ سنگینی را به این مرکز بدهکار باشد؟

به طور خلاصه، WARF بخش گواهی‌های پتنت دانشگاه ویسکانسن است. آرمان و شعار WARF توانمندسازی بخش تحقیقات دانشگاه ویسکانسن-مدیسون برای حل مشکلات دنیا است، که هنگام ساخت چیپ‌های پردازشی مورد استفاده‌ی آیفون به آن وفا کرده است. اما مشکل این جاست که اپل تا به حال به صورت قانونی حقوق این چیپ‌ها را اخذ نکرده است. این شرکت اکنون موظف است به خاطر این نقض پتنت چک سنگینی در وجه موسسه‌ی مذکور صادر کند.

در اکتبر ۲۰۱۵، WARF با مراجعه به یک دادگاه ایالتی اعلام کرد که اپل حقوق یکی از پتنت‌های آن‌ها به شماره‌ی U.S. 5,781,752 را نقض کرده است. این پتنت مدعی ابتکاری است که کارآمدی و سرعت پردازش‌های کامپیوتری را با فراهم کردن امکان اجرای خارج از ترتیب دستورات به کمک یک مدار گمانه‌زنی داده تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد.

در آن زمان، من در دانشگاه ویسکانسن در رشته‌ی زیست‌شناسی بقا تحصیل می‌کردم، دانشگاهی که در زمینه‌ی مخارج تحقیقات سالانه با مبلغ ۱.۱ میلیارد دلار در رتبه‌ی ششم کشوری قرار داشت. من دوستان زیادی در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر داشتم و دانشگاه هم در سر خط اخبار قرار گرفته بود.

دانشگاه ویسکانسن چنان منحصر به فرد است که غرور دانشجویان و فارق‌التحصیلان آن از همه‌ی جاهایی که تا به حال دیده‌ام بیشتر است. این شرایط با توجه به جامعه‌ی ۴۰۰ هزار نفری فارق‌التحصیلان و تحقیقات جهانی دانشگاه چندان عجیب نیست. پس همه منتظر رای دادگاه ماندیم و امیدوار بودیم تا با شکست دادن پر درآمدترین شرکت دنیا بتوانیم اعتباری برای زحمات بچه‌های دانشگاه کسب کنیم.

رای هیئت منصفه به صورت متفق‌القول به نفع WARF بود و علی‌رغم ادعای اپل، پتنت دانشگاه را به رسمیت شناخت. نتیجه این شد که اپل با تولید پردازنده‌های A7، A8 و A8X آیفون مرتکب نقض پتنت‌های WARF شده است. این پتنت در دسامبر ۲۰۱۶ منقضی شد، اما اپل به خاطر همه‌ی خسارات پیش از این تاریخ به WARF بدهکار است.

گوریندار اس. سوهی (Gurindar S. Sohi)، استاد رشته‌های مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه، به همراه سه نفر از دانشجویان در سال ۱۹۹۸ این پتنت را به ثبت رسانده بودند. از آن تاریخ تا الان سوهی هشت پتنت دیگر را هم ثبت کرده است. او هم اکنون در حال تحقیق بر روی طراحی قدرتمندترین تک‌پردازنده‌ی نسل حاضر و بررسی معماری پردازنده‌ای است که متعلق به سال ۲۰۰۰ می‌باشد.

با این حال، سوهی در زمینه‌ی ساخت چیپ‌های آیفون هیچ همکاری با این شرکت نداشته است. در عین حال، اگرچه حکم قاضی کانلی به عنوان قاضی دادگاه ثانویه‌ی این دعوی به نفع WARF بوده، اما اپل احتمالاً درخواست استیناف خواهد کرد و پرونده به دادگاه استیناف ایالات متحده (U.S. Court of Appeals) ارسال می‌شود.

من از رئیس بخش ارتباطات استراتژیک (Strategic Communications) موسسه‌ی WARF یعنی جینان یاسیری موی (Jeanan Yasiri Moe) درخواست کردم تا نظری درباره‌ی این دادگاه بدهد، و او با شرح خلاصه‌ای درباره‌ی پیش زمینه‌ی این پرونده گفت: «WARF به حمایت از محققان دانشگاه و پتنت WARF ادامه خواهد داد. شرکت اپل باید درخواست استیناف کند. WARF معمولاً در مورد دعوی‌های قضایی نظر نمی‌دهد و تا زمانی که این مسئله به طور کامل در دادگاه بازبینی و حل نشود نظر دیگری در مورد آن نخواهد داد.»

اپل به درخواست ما برای ارائه‌ی بیانیه در این باره پاسخ نداده است. تحقیقاتی که تحت پوشش WARF انجام می‌شود همتا ندارد و اپل به خوبی از این موضوع آگاه است. دانشگاه ویسکانسن یک دانشگاه تحقیقاتی است، یعنی استادهای آن بیشتر از تدریس باید به تحقیق بپردازند. بسیاری از این استادها هم با WARF کار می‌کنند.

چند مورد از دستاوردهای علمی بی‌نظیر WARF از این قرار است: استفاده از ویتامین دی برای مقابله با راشیتیسم، کمادین (که همچنان به طور گسترده در سراسر جهان به عنوان درمانی برای بیماری‌های قلبی و عروقی استفاده می‌شود) و قدم‌های اولیه در زمینه‌ی سلول‌های بنیادی جنین انسان.

WARF

موسسه‌ی WARF در ساختمان زیبای Discovery با فاصله‌ی کمی از استادیوم تاریخی کمپ رندال (Camp Randall Stadium) دانشگاه قرار دارد که در زمان جنگ داخلی کمپ تمرینی ارتش اتحادیه بود. دانشجویان در این مکان می‌توانند به مطالعه بپردازند و از آزمایشگاه‌ها استفاده کنند. فناوری‌های روز جهان به خوبی در اطراف این ساختمان به چشم می‌خورد. ساختمان تحقیقاتی دیگری هم در کنار بیمارستان و مسیر سر باز دانشگاه وجود دارد.

WARF به طور پیوسته در حال کار بر روی اکتشافاتی است که دنیا را تغییر می‌دهد و به سمت ایده‌ی ویسکانسن (Wisconsin Idea) می‌برد. ایده‌ای که معتقد است که تحصیل باید فراتر از چارچوب کلاس درس در زندگی مردم تاثیر بگذارد. هدف آن‌ها این است که بازار را طوری تغییر دهند تا نوع بشر در ویسکانسن و در سراسر دنیا از آن بهره ببرد.

WARF بدون شک یکی از مراکز تحقیقاتی طراز اول دنیا است، و هر کس که از آیفون استفاده می‌کند به نوعی باید سپاسگزار این موسسه باشد. اکنون ما شاید از داشتن این تلفن‌های هوشمند خوشحال باشیم، اما اپل احتمالاً چنین نیست، چون باید به فکر غرامت سنگینی باشد که محکوم به پرداخت آن شده است.

ارسال نظر