سرعت قطار Alfa-X به 400 کیلومتر بر ساعت می رسد!

رسانه کلیک – انتظار می رود جدیدترین قطار سریع السیر ژاپن بتواند در مرحله آزمایشی به سرعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. برای اطلاع  بیشتر از اخبار مربوط به قطار Alfa-X در ادامه با ما همراه باشید.

سرعت قطار Alfa-X به 400 کیلومتر بر ساعت می رسد!

هر نسل جدید از شینکازن، طراحی خیره کننده تری نسبت به نسل قبلی دارد. قطار Alfa-X نیز از این قاعده مستثنا نیست. نسل جدید قطارهای فشنگی دارای دماغه ای به طول ۲۲ متر بوده که در نوع خود بی سابقه است.

سریع ترین قطار فشنگی فعلی، با سرعت ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می کند. اما قطار Alfa-X قادر به حمل مسافرین با سرعت ۳۶۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود. البته با توجه به نتایج به دست آمده در طی مرحله آزمایش، انتظار می رود سرعت قطار Alfa-X تا ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت نیز افزایش یابد.

با کاهش وزن اجزای تشکیل دهنده قطار، افزایش سرعت Alfa-X امکان پذیر می شود. کارهای زیادی جهت کاهش سر و صدا و همچنین حرکت هموارتر قطار انجام شده است. به عنوان مثال، تعدیلگرهای ارتعاشی جدیدی به دستگاه های فعلی اضافه شده اند. همچنین هدف از طراحی دماغه دراز این قطار نیز، کاهش فشار ناشی از ورود قطار به داخل تونل ها بوده است.

از آنجایی که کشور ژاپن عموما زلزله خیز است، قطار Alfa-X به تعدیلگرهای ضد زلزله ای مجهز شده که در هنگام لرزش های شدید، به طور خودکار فعال می شوند تا حرکت قطار ثابت نگه داشته و از خروج قطار از ریل، جلوگیری کند. این قطار به محض لرزش، سریعا ترمز می کند، اما تعدیلگرهای جدید نه تنها موجب بهبود ثبات حرکت می شوند، بلکه به توقف قطار نیز کمک می کنند.

قطار جدید سریع السیر Alfa-X از نواحی توهوکو، شرق توکیو و شمال جزیره هوکایدو عبور می کند. اما با توجه زمانبر بودن آزمایش ها، انتظار می رود که این قطار تا قبل از سال ۲۰۳۰، به مرحله سرویس دهی وارد نشود. ژاپن همچنین در حال ساخت قطار سریع السیر MagLev است. این قطار توانسته تا سرعت خود را با استفاده از آهن رباهای قدرتمند (برای ربایش و رانش) به ۶۰۳ کیلومتر بر ساعت برساند. با این حال انتظار نمی رود که Maglev بتواند تا پیش از سال ۲۰۲۷، وارد مرحله اجرایی شود.

ارسال نظر