مراسم ۳۰ سالگی نخستین دانشکده مهندسی کامپیوتر ایران

مراسم سی امین سالگرد تاسیس دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف به عنوان نخستین دانشکده مهندسی کامپیوتر ایران هم زمان با پنجاهمین سال تاسیس این دانشگاه و با حضور مسئولان عالی رتبه کشور، در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

مراسم ۳۰ سالگی نخستین دانشکده مهندسی کامپیوتر ایران

به گزارش کلیک، مراسم گرامیداشت سی امین سال تاسیس دانشکده مهندسی کامپیوتر عصر روز چهارشنبه ۷ مهرماه سال جاری با حضور مهندس سید مجتبی هاشمی معاون فناوری و امور بین الملل وزارت ارتباطات، مهندس محمد حسن انتظاری عضو شورای عالی فضای مجازی، مسئولین دانشگاه، روسای سابق، دانش جویان و دانش آموختگان این دانشکده در سالن جابربن حیان دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید.

در این مراسم دکتر صامتی رئیس دانشکده مهندسی کامپیوتر طی سخنانی به پیشینه دانشکده کامپیوتر اشاره کرد و ضمن تعریف از علم کامپیوتر گفت:«موضوعی که مهندسی و علم کامپیوتر به آن می پردازد ماورای علوم کامپیوتر و علوم پایه است.»
وی همچنین با بیان آمار و اطلاعات و نحوه جذب دانشجویان دانشکده مهندسی کامپیوتر اظهار داشت:«دانشکده مهندسی کامپیوتر در سال ۱۳۶۴ تاسیس شد و تاکنون ۸۹ فارغ التحصیل در مقطع دکتری، ۱۴۱۷ نفر در مقطع کارشناسی ارشد، ۲۰۸۱ در مقطع کارشناسی و ۹۷۵ نفر مشغول به تحصیل دارد و هم چنین جمع فارغ التحصیلان آن تا به امروز به ۵۸۷۳ نفر رسیده است.»
وی در ادامه افزود:«دانشکده کامپیوتر بطور کلی دارای ۳۴ عضو هیأت علمی است که شامل ۶ استاد، ۱۲ دانشیار و ۱۶ استادیار است.
دکتر صامتی با اشاره به افتخارات کسب شده توسط دانشکده مهندسی کامپیوتر اضافه کرد:«از بسیاری از جهات دانشکده کامپیوتر در دانشگاه شریف و در کل کشور رکوردار است. در این دانشگاه بالاترین رقم قراردادهای ارتباط با صنعت که به معنی کار کاربردی کردن برای حل مشکلات کشور است وجود دارد.»
وی دیگر افتخارات کسب شده توسط دانشکده مهندسی کامپیوتر را چنین برشمرد: کسب بالاترین سرانه مقالات IsIدر سال های متوالی، افتخارات متعدد مسابقات منطقه ای غرب آسیا در ACM ، افتخارات کسب شده در مسابقات دانشجویی، المپیادها، افتخارآفرینی در ربو کاپ ها برای اولین بار در کشور و در سطح بین المللی، افتخارات ورزشی، طراحی و شروع کنفرانس های علمی متعدد توسط اعضاء هیات علمی و کارکنان دانشکده و ...

در ادامه مهندس سیدمجتبی هاشمی معاون فناوری و امور بین المللی وزارت ارتباطات با بیان سخنانی به شرح وضعیت جهانی پرداخت. وی در این خصوص موضوعاتی شامل؛ درآمد جهانی از حوزه فاوا، بسته بندی حوزه های ICT، تقسیم بندی حوزه ICT، ظرفیت داخلی و برآورد پتانسیل ایران در بازار ICT ، میانگین پنج ساله واردات و صادرات در کشور، برآورد از حجم بازار فعلی در ایران، میزان نیروی انسانی و آمار و اطلاعات دقیق کل دانشجویان در حوزه فنی و حوزه وافا، اطلاعات شرکت های دانش بنیان و آمار مربوط به این شرکت ها را ارائه داد.

در بخش دیگری از مراسم دکتر رشتچیان معاون پژوهشی دانشگاه به ایراد سخنرانی پرداخت و ضمن اشاره به پیشینه دانشکده گفت:«دانشکده مهندسی کامپیوتر یکی از جوان ترین دانشکده های دانشگاه شریف است. این دانشکده از نظر پژوهشی فعالیت بسیار خوبی دارد و از این نظر دانشکده ای پویا است.
وی افزود:«از نظر آموزشی باید گفت در حال حاضر نسبت به گذشته رتبه های بالای کنکور بیشترین گرایش به این رشته را پیدا کرده اند و دانشکده دانشجویان بسیار خوبی را جذب می کند.»
دکتر رشتچیان در ادامه گفت:«این دانشکده از نظر آموزش و پژوهش و ارتباط با صنعت، بخصوص صنعت نفت جزو بهترین هاست و این خود موفقیت بزرگی برای این دانشکده محسوب می شود.»
دکتر رشتچیان به پتانسیل های نهفته در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: ما باید فارغ التحصیلانی که از نظر آموزشی و پژوهشی در دانشگاه ها تربیت شده اند را یک پتانسیل عالی و یک فرصت خوب برای پیشرفت و توسعه کشور بدانیم.
وی افزود:«صنعت گران و مدیران ارشد باید فضا را برای ورود و جذب این فارغ التحصیلان مهیا کنند و از این پتانسیل برای رشد صنعت و عبور از تورم در کشور استفاده کنند.»

سپس مهندس انتظاری عضو شورای مجازی با تاکید بر تاثیرات عمیق فضای مجازی در جامعه گفت:«امروزه شبکه های اجتماعی تأثیر عمیقی بر زندگی انسان ها دارد به طوری که می توان آن را یک فرصت و در صورت غفلت یک تهدید به حساب آورد. هویت ما در دنیای امروزی تحت تأثیر شبکه های اجتماعی است.»
وی در ادامه با بیان تأثیر شبکه های اجتماعی در حوزه های اخلاقی، سیاسی و حقوق شهروندی اظهار داشت: در حوزه اخلاق یکی از تفاوت های اصلی ما نسبت به غرب نوع حضور در شبکه های اجتماعی است، جامعه ما یک جامعه اسلامی ست و مسائل و چالش های موجود در آن با دیگر کشورها کاملا متفاوت است. در شبکه های اجتماعی افکار و اندیشه ها به راحتی در کمترین زمان و با سرعت بالا از کشوری به کشور دیگر انتقال پیدا می کند.»
مهندس انتظاری افزود:«در حوزه فضای مجازی باید حقوق شهروندی بازتعریف شود که این خود نیاز به نظامات جدیدی در این حوزه دارد.»
وی در پایان پیشنهادکرد؛ دانشکده کامپیوتر می تواند برای مسئولین تراز اول کشور همایش هایی جهت بازآموزی و آشنا شدن با این حوزه برپا کند. وی هم چنین توصیه کرد دانشکده کامپیوتر باید هم زمان با تحولات جدید ارتقا پیدا کند.»

دکتر علیرضا انصاری اولین رئیس دانشکده مهندسی کامپیوتر نیز از دیگر سخنرانان در این مراسم بود که طی سخنانی با اشاره به چالش های موجود در رویکرد تاسیس دانشکده کامپیوتر خطاب به حاضرین گفت:«در خصوص تاریخ دانشکده و ارزش آن برای کسانی که به تازگی مشغول تحصیل در این رشته شده اند، باید بگویم که همتاهایشان در گذشته نقش بسیار پرباری در این راه داشته اند.»
وی افزود:«موفقیت فعلی دانشکده را مرهون نقش بسیار بزرگ دانشجویان قدیم هستیم که با کمال خضوع و بدون هیچ چشم داشتی ساعت های متوالی را در خدمت برپایی امور دانشکده صرف کردند و علیرغم کاستی های موجود این استارتاپ را ایجاد کردند.»
دکتر انصاری در ادامه اظهار داشت:«افتخار بنده این است که امروز این دانشکده علاوه بر آزمایشگاه های مربوط به علوم پایه دارای ۲۰ آزمایشگاه مجهز و اساتید برجسته است.»
در ادامه مراسم از دکتر قدسی عضو هیأت علمی و رئیس اسبق دانشکده کامپیوتر برای خدمات سی ساله شان در دانشکده تقدیر و تشکر به عمل آمد و هدایایی به ایشان اهدا شد.
گفتنی ست؛ در پایان مراسم نشستی با حضور دانش آموختگان برگزار شد که در آن به بیان خاطرات خود از دانشکده مهندسی کامپیوتر پرداختند.
خاطرنشان می شود؛ دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف به عنوان اولین در ایران، جهت دهنده به موسسات آموزش عالی کشور برای تربیت کارشناسان و اساتید در زمینه علوم و مهندسی کامپیوتر اعم از تئوری و مهندسی نرم افزار، معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات بوده است. دانش رایانش از پرداختن به طراحی و ساخت کامپیوترها آغاز شده و نام مهندسی کامپیوتر به جهت تاریخی از این جهت بر آن نهاده شده است.

ارسال نظر