مردم دغدغه حریم خصوصی در شبکه ملی اطلاعات نداشته باشند

فاز نخست شبکه ملی اطلاعات پس از ۱۱ سال انتظار سرانجام در آغاز هفته دولت رونمایی و افتتاح شد.

مردم دغدغه حریم خصوصی در شبکه ملی اطلاعات نداشته باشند

به گزارش کلیک، به گفته مسئولان، این شبکه طی دو فاز دیگر نهایتا تا اردیبهشت ماه ۹۶ به پایان می‌رسد، استقلال کاملش را در زمینه کارکردی و محتوایی به دست می‌آورد.

راه‌اندازی شبکه ملی که تجربه‌ای جهانی برای اغلب کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است، از میزان وابستگی به شبکه جهانی (اینترنت) می‌کاهد و موجب شکل‌گیری استقلال شبکه‌ای می‌شود.

زمانی‌ که سرور سایت‌های مورد نیاز کاربران ایرانی به داخل کشور منتقل شود، سازمان‌ها و مردم برای تبادل اطلاعات نیازی به اتصال شبکه جهانی اینترنت نخواهند داشت و کل ترافیک داخل کشور می‌گردد. لذا علاوه بر این که سرعت و کیفیت ارتقا می‌یابد، هزینه دستیابی به خدمات هم کم می‌شود.

اما در طی چند روز گذشته و پس از افتتاح شبکه ملی اطلاعات، شبهات و مسائل زیادی در فضای مجازی منتشر شده است.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ارتباط با این شبهه و نگرانی توضیحات صریحی را ارائه داده است.

واعظی گفت: شبکه ملی اطلاعات کار بزرگی است و فقط مربوط به وزارت ارتباطات نمی‌شود. طی شش ماه گذشته جلسات منظمی با بخش خصوصی، سه اپراتور تلفن همراه، مخابرات، FCPها و شرکت‌های تولید کننده محتوا داشتیم و هر کدام داخل شرکت‌شان کمیته ویژه‌ای برای شبکه ملی اطلاعات تشکیل دادند و نتیجه آن به بهره‌برداری از شبکه منتج شد.

وزیر ارتباطات افزود: وقتی محتوا داخل کشور باشد، امنیت آن بیشتر می‌شود، همواره از گذشته کسانی‌که با شبکه ملی اطلاعات موافق بودند، شبهات زیادی را در ارتباط با آن نظیر اینکه "اگر شبکه ملی اطلاعات دایر شود، دسترسی مردم به اینترنت قطع می‌شود" مطرح کردند که بارها این موضوع را تکذیب کردیم زیرا قرار نیست این اتفاق بیفتد.

وی درباره نگرانی برخی مردم نسبت به اینکه شبکه ملی اطلاعات می‌خواهد ناظر بر اعمال باشد و اطلاعات حریم خصوصی را در اختیار برخی نهادها قرار دهد، نیز تاکید کرد: حریم خصوصی هیچ ارتباطی به اینترنت و شبکه ملی اطلاعات ندارد. طبق قانون، هویت همه مصرف کنندگان تلفن و اینترنت مشخص است و هیچ ربطی به شبکه ملی اطلاعات ندارد. پیش از این هم هویت‌ها مشخص بود.

واعظی تصریح کرد: اما نظامی در کشور ما حاکم است که مانند همه نظام‌های دنیا، برای در اختیار قرار دادن اطلاعات مربوط به هویت‌ها نیازمند حکم قضایی است. با این حال، دولت خود را موظف می‌داند تا از حریم خصوصی همه کسانی‌که از شبکه ما چه در زمینه مخابرات و چه IT استفاده می‌کنند، صیانت کند.

وزیر ارتباطات اعتقاد دارد وقتی اطلاعات کاربران تحت نظر دولت ایران باشد بهتر از زمانی‌ که این اطلاعات در خارج کشور قرار دارد و هیچ‌کس مسئول حراست از آنها نیست، صیانت می‌شود.

وی اطمینان داد: موضوع حریم خصوصی و حقوق شهروندی جزو اولویت‌های ماست، باید در کشورمان ملی فکر کنیم و نباید نسبت به شبکه‌ای داخلی که توسط محققان و شرکت‌های خصوصی خودمان به وجود می‌آید، ابراز عدم اطمینان کنیم.

واعظی تاکید کرد: به عنوان یک مسئول اجرایی می‌گویم خدمتی که توسط شرکت خصوصی و دانشمندان ما به وجود می‌آید امنیت بیشتری نسبت به نمونه خارجی دارد و حریم خصوصی بیشتر در آن رعایت می‌شود.

وزیر ارتباطات به تجربه خصوصی‌سازی مخابرات اشاره کرد و گفت: خاطرتان هست شرکت مخابرات ایران چه در زمان دولتی بودن و چه وقتی‌که خصوصی شد چه میزان تبلیغات منفی و شایعات علیه آن صورت گرفت؟ ولی در نهایت دیدید که برای شرکت مخابرات ایران به دلیل نظارت رگولاتوری و طبق مقررات موجود کشور، هیچ اتفاقی نیفتاد.

وی عنوان کرد: شرکت مخابرات ایران و دیگر فعالان عرصه ارتباطی موظف به حفظ حریم خصوصی و اطلاعات کاربران هستند. حریم خصوصی با استفاده از انواع و اقسام شبکه‌های داخلی قطعا بیشتر حفظ خواهد شد.

ارسال نظر