طراحی اپلیکیشنی که درختان را دوست دارد

محققی ایرانی اپلیکیشنی را طراحی کرد که می تواند ریشه کن شدن یا شکسته شدن درختان را با دقت ۸۷ درصد پیش بینی کند.

طراحی اپلیکیشنی که درختان را دوست دارد

به گزارش کلیک، نوذر نوذری، طراح اپلیکیشن درختبان، گفت: این اپلیکیشن می تواند با دریافت اطلاعات مکانی و مشخصات ظاهری درخت و همچنین اتصال به ایستگاههای هواشناسی ((سینوپتیک) دمای هوا، وزش باد، برف)، آن را مورد بررسی قرار دهد و شکستن یا ریشه کن شدن درخت را با دقت ۸۷ درصد پیش بینی کند.

نوذری افزود: این اپلیکیشن قابلیت ذخیره اطلاعات بر بستر GIS را دارد؛ همچنین این اپلیکیشن می تواند خطر سرمازدگی را با دقت بالا به باغدار برای اقدامات پیشگیرانه اعلام کند.

وی با تاکید بر اینه که قابلیت دریافت اطلاعات و پیش بینی رطوبت خاک و ارائه زمان مناسب برای آبیاری توسط اپلیکیشن درختبان امکان پذیر بوده تا بالاترین بهره وری را در مصرف آب داشته باشد، اضافه کرد: درختبان با دریافت مشخصات نوع درخت می تواند آفت ها و مشکلات درخت را مشخص و راهکارهای لازم را به اطلاع برساند؛ شهروندان نیز می توانند اطلاعات درختان منطقه خود را به نرم افزار بدهند تا نسبت به رفع مشکل و کمک به آن اقدام شود.

طراح اپلیکیشن درختبان ادامه داد: سالانه خسارت متعددی از طریق واژگونی و سقوط درختان به شهروندان وارد می شود که شهرداری ها و سازمان فضای سبز شهری می توانند از این راهکار استفاده کنند.

نوذری بیان کرد: این اپلیکیشن مشابه داخلی و خارجی ندارد و برای اولین بار طراحی شده است.

اپلیکیشن درختبان با همکاری دکتر رضا مستوری و دکتر نرگس کارگری تحلیل های استاتیکی، دینامیکی و هیدروژیکی مورد بررسی قرار گرفت و سپس طراحی شد.

ارسال نظر