سامسونگ از حافظه ۱۵ ترابایتی SSD خود رونمایی کرد

این بار شرکت سامسونگ قدرت خود را در محصولات SSD به رخ رقیبان خود کشید و با ارائه یک حافظه با فضای ذخیره سازی حیرت آور و سرعت بالا همه را شگفت زده کرد.

سامسونگ از حافظه ۱۵ ترابایتی SSD خود رونمایی کرد

به گزارش کلیک ، شرکت سامسونگ از ماه مارچ شروع به فروش حافظه بسیار عظیم ۱۵٫۳۶ ترابایتی SSD خود، که در حال حاضر به عنوان پیشگام در این صنعت محسوب می شود، به تولیدکنندگان سیستم های کامپیوتری کرد. در حال حاضر قیمت این حافظه در وب سایت های خرده فروشی با قیمت حدود ۱۰۰۰۰ دلار دیده می شود.

حداقل یک سایت خرده فروشی قیمت پایه برای شروع معامله را ۹۶۹۰ دلار اعلام کرد.

در حالی که ۶۳ سنت برای هر گیگابایت تقریبا گران به نظر می رسد (و مطمئنا همین قیمت نیز در مقایسه با سایر حافظه های SSD رده متوسط گران تر است)، حافظه SSD مدل PM1633a واقعا مورد توجه گیمرهای معمولی و مشتاقان دنیای کامپیوتر قرار نمی گیرد. به خصوص زمانی که کارایی و عملکرد آن را بررسی می کنیم. در واقع باید گفت که این حافظه SSD برای نرم افزارهای کاربردی عرضه شده است که بسیار بزرگ هستند و نیاز به پردازش بالایی دارند و در سازمان های تجاری بزرگ به کار گرفته می شوند.

حافظه SSD

شرکت سامسونگ به خود می بالد که حافظه SSD او دارای قابلیت خواندن و نوشتن تصادفی تا حدود ۲۰۰۰۰۰ دور در دقیقه و قابلیت انجام ۳۲۰۰۰ عملیات ورودی و خروجی در ثانیه (IOPS) است. هم چنین این حافظه SSD با داشتن سرعتی در حدود ۱۲۰۰ مگابیت در ثانیه در خواندن و نوشتن متوالی، قدرت خود را به رخ رقیبانش می کشد. می خواهد بدانید که این حافظه چقدر سریع است؟ به زبان ساده می توان گفت که سرعت آن دو برابر سرعت حافظه ای است که با آخرین فناوری حال حاضر در اختیار شما است.

سال گذشته فاش شد که حافظه SSD مدل PM1633a در ابعاد ۲٫۵ اینچ عرضه خواهد شد و همین اتفاق نیز رخ داد و این درایو با همین ابعاد هم اکنون در لپ تاپ های کنونی مورد استفاده قرار می گیرد. ارتفاع این درایو ۰٫۶ اینچ یا همان ۱۵ میلی متر است. در واقع این حافظه SSD به اندازه ای باریک است که به سختی در لپ تاپ های معمولی جا می گیرد. حافظه های SSD که در لپ تاپ ها به کار برده می شوند معمولا ۹ میلی متر، ۷ میلی متر یا ۵ میلی متر ارتفاع دارند. (که البته حافظه هایی با این ارتفاع نیز در نوت بوک های بسیار باریک به کار برده می شوند.)

PM1633a از فناوری SAS یا همان Serial Attached SCSI با سرعت ۱۲ گیگابیت بر ثانیه استقاده می کند.

آیا شما به یک درایو ۱۵ ترابایتی احتیاج ندارید؟ بنابراین باید گفت در اواخر امسال سامسونگ تصمیم دارد تا PM1633a را با ظرفیت های ۷٫۶۸ترابایت، ۳٫۸۴ ترابایت، ۱٫۹۲ترابایت، ۹۶۰ گیگابایت و ۴۸۰ گیگابایت روانه بازار کند.

حافظه SSD

PM1633a توسط نسل سوم فناوری سامسونگ که فناوری سه بعدی ۲۵۶ گیگابیت V-NAND نام دارد ساخته می شود. این فناوری ۴۸ لایه از آرایش های سلولی را بر روی هم قرار می دهد تا تراکم، سرعت عمل و قابلیت اطمینان این محصول نسبت به نسل قبلی خود افزایش پیدا کند. ( نسل دوم فناوری سامسونگ ۳۲ لایه است و از حافظه ۱۲۸ گیگابیتی V-NAND استفاده می کند.)

حافظه PM1633a قادر است با استفاده از فناوری های فلش سلول چند لایه دوجهی (MLC) ، ۲ تا ۱۰ برابر اطلاعات بیشتری را در مقایسه با حافظه های SSD با پورت SATA معمولی بنویسد.

این حافظه SSD هم چنین تضمین می کند که کاربران می توانند هر روز به مدت ۵ سال، که طول دوره Warranty این دستگاه است به طور کامل بر روی این حافظه بدون هیچ مشکلی اطلاعات ذخیره کنند که اگر بخواهیم این میزان را تحمین بزنیم چیزی بیشتر ار ۲۷ پتابایت داده می توان بر روی حافظه این محصول نوشت. علاوه بر این سامسونگ ادعا می کند که این محصول می تواند تا ۲ میلیون ساعت بدون هیچ نقص و مشکلی کار کند. این میزان مشابه نسل اول حافظه SSD مدل PM1633 شرکت سامسونگ است که تنها ۳٫۸ ترابایت ظرفیت داشت.

ارسال نظر