ورود خودروهای لوکس به بورس | برای سایر خودروها برنامه‌ای نداریم

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از ورود خودروهای لوکس به بورس خبر داد و گفت یک‌سری از خودرو‌ها که لاکچری محسوب می‌شوند به تدریج وارد بورس می‌شوند.

ورود خودروهای لوکس به بورس | برای سایر خودروها برنامه‌ای نداریم

به گزارش تسنیم، مجید عشقی در حاشیه نشست با تشکل‌های بخش خصوصی بازار سرمایه در جمع خبرنگاران افزود: «در این مرحله خودرو‌های لاکچری که عمدتاً داخلی و مونتاژی هستند و حساسیت قیمتی روی آن‌ها وجود ندارد، به تدریج وارد بورس می‌شوند؛ اما برای بقیه خودرو‌ها برنامه‌ای نداریم.»

وی با اشاره به اینکه اصلاح زیرساخت‌های بورس همزمان با اقبال عمومی مردم به این بازار آغاز شد گفت: «هم‌اکنون بخش عمده‌ای از زیرساخت‌های بازار سرمایه اصلاح شده و امسال بیش از 200 شرکت بورسی سود خود را از طریق سامانه سجام و به صورت متمرکز پرداخت کردند. 70 شرکت در صف پرداخت هستند و بقیه هم به همین نحو عمل خواهند کرد.»

عشقی ادامه داد: «برنامه‌ریزی ما این است که هم زیرساخت‌های معاملاتی و هم زیرساخت‌های پشتیبانی شامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و همچنین بحث‌های نظارتی را به نحوی اصلاح کنیم که نظارت‌ها به جای سلیقه‌ای به صورت هوشمند باشد. اگرچه معتقدیم نظارت‌ها سلیقه‌ای نبوده است، اما شائبه‌هایی در بازار مطرح است که در نظارت‌ها به صورت سلیقه‌ای عمل می‌شده؛ از این رو نظارت‌ها را به نحوی پیش می‌بریم که چالش‌ها از بین برود.»

وی با یادآوری اینکه در فصل بودجه هستیم، گفت: «مهم‌ترین مؤلفه تأثیرگذار در بازار سرمایه شفافیت است؛ از این رو در فصل بودجه درخواست ما از دولت این است که تصمیمات در حوزه بودجه و خارج از بودجه شفاف باشد تا به صورت گسترده به اطلاع سهامداران و ناشران برسانیم و آن‌ها بتوانند بر اساس اطلاعات شفاف تصمیم بگیرند. زیرا شفافیت مهم‌ترین عاملی است که ابهامات را برطرف می‌کند و اگر شفافیت را در شرکت‌ها و معاملات داشته باشیم، روند معاملات نیز منطقی خواهد شد.»

رئیس سازمان بورس حاطرنشان کرد: «بنا داریم با کاهش این فرآیند‌ها ترتیبی اتخاذ کنیم تا شرکت‌ها بتوانند اوراق را راحت‌تر منتشر کنند، هرچند باید ریسک این اوراق را هم ببینیم؛ زیرا مردم اوراق را به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم خریداری می‌کنند که ریسک این اوراق به بازار سرمایه منتقل می‌شود. بنابراین در عین حال که ریسک‌ها را کنترل می‌کنیم، باید فرآیند‌ها را ساده‌تر کنیم تا شرکت‌ها راحت‌تر بتوانند اوراق خود را پذیرش کنند.»

ارسال نظر