تخصیص 3 میلیارد تومان پاداش به عاملان معرفی مراکز غیرمجاز استخراج رمزارزها

وزارت نیرو تاکنون 3 میلیارد تومان پاداش به عاملان معرفی مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز در کشور پرداخت کرده است.

تخصیص 3 میلیارد تومان پاداش به عاملان معرفی مراکز غیرمجاز استخراج رمزارزها

وزارت نیرو به گزارش‌های مردمی که منجر به کشف مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز شوند تا سقف ۱۰ میلیون تومان پاداش ارائه می‌دهد. در صورتی که مرکز غیرمجاز استخراج رمزارز در یکی از نهادهای دولتی و یا نهادهایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند باشد، مبلغ پاداش دوبرابر شده و سقف آن به ۲۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت. در این راستا، تاکنون نزدیک به 3 میلیارد تومان به عنوان پاداش به عاملان شناسایی مردمی پرداخت شده است.

به گزارش ایسنا، گزارش توانیر نشان می‌دهد افزایش سهم گزارش‌های مردمی در شناسایی و جمع‌آوری مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز از ۱۱ درصد در سال ۱۳۹۹ به حدود ۲۰ درصد در بهار سال ۱۴۰۰ رسیده است.

بیشتر بخوانید: اداره برق برای معرفی مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز پاداش تعیین کرد

جمع‌بندی گزارش‌های ارسالی نشانگر آن است که استفاده غیرقانونی از تعرفه برق خانگی یا از طریق انشعاب مستقیم (برق دزدی) برای استخراج رمزارز، به ترتیب از ۶ و ۵ درصد در سال ۱۳۹۹ به ۱۲ و ۱۰ درصد در بهار سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است.

ارائه این آمار از آن جهت نگران‌کننده است که افزایش استفاده غیرمجاز از دستگاه‌های استخراج رمزارز در خانه‌ها یا به صورت انشعاب پشت کنتور، احتمال آسیب رساندن به دستگاه‌های الکتریکی همسایه‌ها (شامل یخچال، کولر، تلویزیون و ...) را هم افزایش می‌دهد.

هموطنان می‌توانند گزارش‌های شناسایی خود را از طریق سامانه سمات توانیر، سامانه تلفنی ۱۲۱ و یا مراجعه حضوری به دفاتر حراست شرکت‌های توزیع نیروی برق ثبت کنند.

از آنجایی که ملاحظات مربوط به حفظ محرمانگی هویت عاملان شناسایی برای شرکت‌های برق ضروری است، تمام مکاتبات مربوط به پیگیری گزارش‌ها به صورت محرمانه انجام می‌شود. بنابراین فرآیند بررسی گزارش‌ها زمان‌برتر از حالت عادی است و هموطنان باید تا اعلام نتیجه نهایی از طرف شرکت‌های برق صبور بوده و از ثبت گزارش‌های تکراری خودداری کنند.

ارسال نظر