چگونه از نفوذ هکرها به حساب‌ کاربری شبکه‌های اجتماعی جلوگیری کنیم؟

آیا تصور می‌کنید حساب‌های کاربری شما در شبکه‌های اجتماعی از امنیت کامل برخوردار است؟ اصلا این چنین نیست؛ زیرا حتی هکرهایی با اطلاعات کم هم می‌توانند در مدت کمی رمزهای عبور ضعیف را هک کنند. به همین دلیل باید امنیت حساب‌های کاربری خود را در این شبکه‌ها تا حد ممکن بالا ببرید.

چگونه از نفوذ هکرها به حساب‌ کاربری شبکه‌های اجتماعی جلوگیری کنیم؟

کلیک - ما در این مطلب داریم پنج روش ساده افزایش امنیت حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی را معرفی کنیم. لازم به ذکر است حتی در صورت به کار گیری این روش‌ها، باز هم ممکن است حساب‌های کاربری شما در شبکه‌های اجتماعی در معرض خطر باشند. پس می‌توان گفت تأمین امنیت ۱۰۰ درصدی حساب‌های کاربری تقریبا غیر ممکن است. حتی به کارگیری امن‌ترین روش ممکن به معنای تأمین امنیت کامل نیست؛ اما به کارگیری روش‌هایی که در ادامه ذکر خواهد شد، مانع بسیاری از حملات سایبری می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید.

فعال کردن روش تشخیص هویت دو مرحله‌ای (two- factor authentication)

social-networks-two-factor-authentication

این روش در حال حاضر امن‌ترین روش موجود برای تأمین امنیت حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی است. بسیاری از شبکه‌های اجتماعی به شیوه‌های مختلفی این روش را به کار می‌گیرند؛ اما معمولا ارسال پیام به تلفن همراه، متداول‌ترین شیوه برای به کار گیری این روش امنیتی است. بهترین کار برای فعال سازی این روش امنیتی، جستجو در تنظیمات شبکه اجتماعی مورد نظر و یافتن گزینه‌ای برای فعال کردن این روش است (نحوه فعال کردن این روش در شبکه‌های اجتماعی مختلف متفاوت است).

شبکه‌های اجتماعی هنگام ورود کاربران به حساب‌ کاربری خود، از این روش امنیتی استفاده می‌کنند. در این روش امنیتی به منظور تشخیص هویت کاربر، از او خواسته می‌شود علاوه بر وارد کردن رمز عبور، کد دیگری را نیز وارد کند که پس از مدت کوتاهی به صورت خودکار از پایگاه داده شبکه‌های اجتماعی حذف می‌شود. این روش برای تأمین امنیت به خوبی جواب داده است؛ زیرا هکرها برای دستیابی به این کد مجبورند یا گوشی فرد مورد نظر را سرقت کنند و یا شماره همراه او را به طریقی به دست آورند. لازم به ذکر است حتی استفاده از این روش هم به معنای تامین امنیت کامل نیست، اما کار هکرها را بسیار دشوار می‌کند.

وارد کردن تمام رمزهای عبور در یک سرویس مدیریت کننده رمز عبور (password manager)

social-networks-lastpass-e1469563405558

بسیاری از افراد نمی‌توانند چندین رمز عبور خوب و قوی را به خاطر بسپارند و از سویی دیگر بسیاری از رمز‌های عبور مورد استفاده کاربران، بر خلاف تصور آن‌ها بسیار ضعیف است. بهترین روش برای مدیریت رمزهای عبور خوب و قوی و فراموش نکردن آن‌ها، وارد کردن آن‌ها در سرویس‌های مدیریت کننده رمز عبور (همانند lastPass) است. این سرویس‌ها به خوبی می‌توانند از رمزهای عبور شما محافظت کند.

زمانی که وارد سرویس مدیریت کننده رمز عبور LastPass می‌شوید، ابتدا می‌توانید رمزهای عبور را خودتان تغییر دهید و سپس می‌توانید از قابلیت این سرویس برای ایجاد رمز عبور استفاده کنید. با انتخاب یک رمز عبور بسیار قوی، امنیت این شبکه‌های اجتماعی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. البته انجام این کار باز هم به معنای تأمین امنیت کامل نیست.

استفاده از یک آدرس ایمیل اختصاصی برای شبکه‌های اجتماعی

social-networks-email-e1469563518244

همان طور که در مورد قبل ذکر شد، مردم گاهی اوقات از رمزهای عبور بسیار ضعیفی استفاده می‌کنند و این امر بسیار متداول است. موضوع بدتر این است که گاهی اوقات کاربران از این رمزهای عبور ضعیف در حساب کاربری چندین شبکه اجتماعی و یا سایر حساب‌های کاربری استفاده می‌کنند. این کار امنیت حساب‌های کاربری شما در شبکه‌های اجتماعی مختلف را به شدت در معرض خطر قرار می‌دهد؛ زیرا در صورت دستیابی هکرها به رمز عبور یکی از حساب‌های کاربری، می‌توانند به تمام حساب‌های کاربری نفوذ پیدا کند و حتی به غیر از حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی، سایر حساب‌های کاربری نیز به صورت بالقوه در معرض خطر قرار می‌گیرند. مهم‌ترین حساب کاربری، حساب کاربری ایمیل کاربر است. ایمیل‌های بسیاری از افراد دربردارنده اطلاعات بسیار مهمی است.

استفاده از آدرس ایمیل اختصاصی برای عضویت در شبکه‌های اجتماعی واقعاً لازم و ضروری است؛ زیرا در صورت هک شدن حساب کاربری، اطلاعات بسیار مهم در حساب ایمیل اصلی شما در معرض خطر قرار نمی‌گیرد

استفاده از شماره همراه برای دسترسی مجدد به حساب کاربری در صورت هک شدن

social-networks-phone

بسیاری از شبکه‌های اجتماعی این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده‌اند تا شماره‌ همراه خود را نیز وارد کنند تا در صورت هک شدن حساب‌های کاربری، برای دسترسی مجدد به آن‌ها از این گزینه استفاده کنند. شما می‌توانید زمانی که حساب‌های کاربری کاملا در معرض خطر هستند، از این گزینه برای دسترسی به آن‌ها و احیای آن‌ها استفاده کنید.

البته تمام شبکه‌های اجتماعی از این قابلیت برخوردار نیستند. برای اطمینان از پشتیبانی شبکه اجتماعی مورد نظر از این قابلیت، گزینه‌ای مرتبط را در قسمت تنطیمات جستجو کنید. در صورت پشتیبانی شبکه اجتماعی از این قابلیت، حتما از آن استفاده کنید.

استفاده از تنظیمات خصوصی شبکه‌های اجتماعی

social-networks-privacy

گاهی اوقات هکرها با بررسی اطلاعات پروفایل شما به سادگی می‌توانند به اطلاعاتی که شبکه‌های اجتماعی برای شناسایی کاربران خود از آن استفاده می‌کنند، دست پیدا کنند. برای مثال فیس‌بوک برای شناسایی کابران خود، از آن‌ها در مورد رنگ حیوان خانگی آن‌ها سوال می‌کند و در صورتی که قبلا تصویر حیوان خانگی خود را در پروفایل خود بارگزاری کرده باشید و همه افراد بتوانند آن را مشاهده کنند، فرد هکر نیز آن را مشاهده می‌کند و به این صورت به سوال فیس‌بوک برای شناسایی کاربر نیز پاسخ می‌دهد. در مورد موارد دیگر همچون نام افراد فامیل شما، نیز این موضوع می‌تواند صادق باشد.

اگر فرد مشهوری نیستید و افراد دیگر در مورد اطلاعات شخصی شما چیزی نمی‌دانند، باید برای محافظت از این اطلاعات حساس از تنظیمات خصوصی شبکه اجتماعی استفاده کنید و از نمایش آن‌ها برای عموم کاربران جلوگیری کنید.

ارسال نظر