Mac دیگر شکست ناپذیر نیست

سیستم‌ عامل‌های کاربران مک اپل برای مقاومت در مقابل بدافزارها، هکرها و ویروس‌ها و باج افزازها زبان زد هستند و به همین دلیل بسیاری از کاربران سیستم عامل مک را انتخاب می‌کنند.

Mac دیگر شکست ناپذیر نیست

کلیک - سیستم عامل مک دیگر شکست ناپذیر نیست و همانگونه که یک شرکت امنیتی به تازگی اعلام کرده است، کاربران مک باید از تهدیدهای بالقوه اطلاع داشته باشند. طبق مطلبی که شرکت پالو آلتو در ۶ مارچ در سایت خود منتشر کرد، باج افزاری که واقعا تهدید محسوب می‌شد، نخستین بار در سیستم عامل OS X مشاهده شد.

باج افزار چست؟

باج افزار چیزی شبیه به نامش است؛ مجرمان سایبری به کامپیوتر شما (اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم به اطلاعات آن) نفوذ می‌کنند و کنترل آن را در دست می‌گیرند و از شما درخواست می‌کنند برای دسترسی مجدد به اطلاعات خود و رفع محدودیت، مبلغی را به آن‌ها بپردازید؛ آن‌ها معمولا درخواست می‌کنند که وجه مورد نظر را با واحد پول دیجیتالی یعنی بیت کوین بپردازید، زیرا ردیابی چنین معاملاتی دشوار است و فرد قربانی چاره‌ای جز پذیرفتن این پیشنهاد ندارد.

اپل سریعا به درخواست اظهار نظر در مورد حملات سایبری گزارش شده واکنش نشان نداد؛ اگر چه پالو آلتو طی انتشار مطلبی در سایت خود اعلام کرد بعد از اینکه وقوع این حمله به اپل گزارش داده شد، طراح سیستم عامل با این حمله مقابله کرد و آن را شکست داد و نرم افزار ضد ویروس را آپدیت کرد.

چگونه باید خود را در برابر باج افزار محافظت کنیم؟

در صورتی که اطلاعات به سرقت رفته در حملات باج افزارها اطلاعات شخصی، اطلاعات کاری و یا فایل‌های غیر قابل جایگزین (مانند تصاویر) باشند، این حملات می‌توانند باعث اضطراب بسیار زیاد در فرد قربانی شوند. بهتر است برای مقابله با تهدید باج افزارها از اطلاعات هارد خود فایل پشتیبانی تهیه کنید. فرقی نمی‌کند که امنیت سیستم شما چه قدر بالا است، حتما در کامپیوتر خود از یک نرم افزار ضد ویروس و محافظت در برابر حملات بد افزارها استفاده کنید.

محافظت از اطلاعات شخصی یک مسأله جدی است و قرار دادن اطلاعات حساس در اختیار یک مجرم سایبری، هویت شما را در معرض خطر قرار می‌دهد. اگر صرف وقت و هزینه بسیار برای دسترسی مجدد به اطلاعات را هم نادیده بگیریم، ممکن است از دست دادن اعتبار و آبرو آسیب روحی جدی را به شما وارد کند. اگر از تمام این موارد بگذریم، در صورتی که مجرمان به کد تامین اجتماعی دست پیدا کنند، رهایی از دست کلاهبرداران امری دشوار خواهد بود، زیرا اداره تامین اجتماعی به ندرت کدها را تغییر می‌دهد.

حساب‌های مالی خود را گاهی اوقات چک کنید و حواستان به کارت‌های اعتباری باشد تا مطمئن شوید که آن‌ها مورد کلاهبرداری قرار نگرفته‌اند

انجام اقداماتی جهت جلوگیری از حملات سایبری لازم و ضروری است، اما در صورت مشاهده چنین حملاتی باید تدابیری اندیشید. این تدابیر می‌تواند هزینه و وقت و همچنین اضطراب ناشی از حملات را کاهش دهد.

منبع: msn

ارسال نظر