ترجمه صفحات اینترنتی با 12 ابزار پرطرفدار در مرورگرها

رسانه کلیک - برای ترجمه صفحات اینترنتی ابزارهای مختلفی در اختیار کاربران قرار گرفته است. در ادامه به معرفی 12 ابزار پرطرفدار برای ترجمه صفحات اینترنتی می پردازیم.

ترجمه صفحات اینترنتی با 12 ابزار پرطرفدار در مرورگرها

بعد از انگلیسی زبان های روسی با ۶٫۳ درصد، آلمانی با ۵٫۷ درصد، ژاپنی با ۵٫۰ درصد و اسپانیایی با ۴٫۹ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. ولی با این حال این به آن معنی است که حدود نیمی از محتوای اینترنت برای شما غیر قابل دسترس است مگر این که به زبان های مختلف مسلط باشید.

برای خواندن محتواهای اینترنتی موجود به زبان های دیگر دلایل زیادی وجود دارد: از مطلع شدن از اخبار محلی گرفته تا تحقیق در مورد اطلاعات مربوط به یک مکان خاص برای گذراندن تعطیلات.

بنابر این در اینجا قصد داریم تا بهترین ابزار های موجود در مرورگر ها برای ترجمه متون اینترنتی را به شما معرفی کنیم.

browser-tools-language-644x373

Google Translate

"گوگل ترنسلیت" با پشتیبانی از بیش از ۹۰ زبان مختلف، داشتن ۲۰۰ میلیون کاربر روزانه و نسخه های مجزا برای مرورگر های مختلف، پادشاه بلامنازع سیستم های ترجمه اینترنتی است.

این سیستم اولین بار در ۲۸ آپریل ۲۰۰۶ راه اندازی شد و از آن زمان تا کنون مرتبا قابلیت های جدیدی را به خود اضافه کرده است. این سیستم اکنون قادر است کلمات بیان شده به صورت صوتی را ترجمه کند، دیکشنری های آفلاین برای استفاده در موبایل پیشنهاد دهد و یا متون موجود در تصاویر را ترجمه کند.

البته "گوگل ترنسلیت" نیز مشکلاتی را با خود به همراه دارد. برای مثال: قواعد دستوری را رعایت نمی کند چرا که به جای رویکرد سنتی قانون مدار روی سیستم تجزیه و تحلیل ماشین های آماری بنا شده است. برای زبان هایی که خارج از محدوده اتحادیه اروپا استفاده می شود، گوگل ترنسلیت خطاهای زیادی را در ترجمه مرتکب می شود ( گوگل ترنسلیت از یادداشت های پارلمان اتحادیه اروپا به عنوان نمونه برای ترجمه استفاده می کند) و زمان های فعلی خاص را ( مانند وجه شرطی اسپانیایی) به هیچ وجه نمی تواند تشخیص دهد.

در هر صورت بیایید ببینیم این سیستم در مرورگر های مختلف چگونه کار می کند.

Google Chrome

همانطور که انتظار می رود، مرورگر گوگل کروم بهترین تجربه کار با گوگل ترنسلیت را فراهم می کند.

google-translate-e1455730198746

افزونه رسمی ترجمه صفحات اینترنتی گوگل ترنسلیت ( Google Translate extension ) در وب استور (Web Store) کروم موجود بوده و با نصب آن یک دکمه به تولبار و قابلیت های دیگری مرورگر اضافه می شود.

این افزونه قادر است:

متن انتخاب شده در یک صفحه را به صورت فوری ترجمه کند.

هر گونه عبارت تایپ شده را ترجمه کند.

با کلیک روی یک دکمه مخصوص کل صفحه را ترجمه کند.

همچنین این افزونه قادر است بخش هایی از متون یک صفحه را که به زبان شما نیست، تشخیص داده و در کنار آن یک دکمه برای ترجمه آن نمایش می دهد.

Firefox

گوگل هیچ گونه افزونه رسمی برای گوگل ترنسلیت روی فایر فاکس ارائه نداده است ولی افزونه های غیر رسمی دیگری موجود است که امکان استفاده از آن ها وجود دارد.

سه عدد از بهترین این افزونه هاfor Firefox Google Translator، S3.Google Translator و Google™ Translator می باشد. هر کدام از آن ها تجربه اندکی متفاوتی را نسبت به بقیه برای کاربر به ارمغان می آورد، ولی همه آن ها خدمات مشابهی را ارائه می دهند.

Google Translator for Firefox

یک گزینه برای ترجمه در منوی کلیک راست اضافه می کند.

یک آیکون قاب کلیک در تولبار اضافه می کند.

امکان ایجاد یک کلید ترجمه فوری را فراهم می کند.

S3.Google Translator

زیرنویس های یوتیوب را به صورت خودکار ترجمه می کند.

امکان تبدیل متن به صدا را فراهم می کند.

دارای حالت یادگیری زبان می باشد.

s3-translate

چیزی که این افزونه را از رقبایش متمایز می کند قابلیت یادگیری زبان آن است. برای استفاده از این قابلیت ابتدا به بخش Settings و سپس به Learning Language رفته و زبان مورد نظر و تعداد عبارت هایی که می خواهید استفاده کنید را وارد کنید. از این پس عبارات موجود در هر سایت با معادل های آن در زبان انتخاب شده جایگزین می شود.

Google™ Translator

ترجمه مطالب طولانی با نگه داشتن کلید ALT و انتخاب متن

ترجمه هر کلمه با دو بار کلیک کردن روی آن

منوی پاپ آپ مخصوص برای ترجمه سریع

Opera

مانند فایرفاکس، مرورگر اپرا نیز هیچ افزونه رسمی برای گوگل ترنسلیت ندارد. معروف ترین افزونه موجود برای اپرا نیز همان Google™ Translator است که برای فایر فاکس معرفی شد. (این افزونه توسط Sarahavilov عرضه شده است).

opera-translate

قابلیت های آن نیز تقریبا مشابه است:

ترجمه هر کلمه با کلیک روی آن

منوی مخصوص برای ترجمه

بررسی درستی املای کلمات به صورت خودکار

Edge

متاسفانه مرورگر اج (Edge) فعلا از قابلیت نصب افزونه پشتیبانی نمی کند و بنابر این امکان استفاده از گوگل ترنسلیت روی آن وجود ندارد. در صورتی که برای ترجمه بخشی از متن موجود در یک صفحه در این مرورگر اصرار دارید می توانید از نسخه اینترنتی گوگل ترنسلیت استفاده کنید.

ساختن کلمه کلیدی برای صفحه اینترنتی گوگل ترنسلیت

اگر شما استفاده از صفحه اینترنتی گوگل ترنسلیت را به استفاده از افزونه ها ترجیح می دهید، می توانید به راحتی برای آن یه کلمه کلیدی بسازید تا باز کردن آن سریع تر و آسان تر شود.

Google Chrome

ابتدا این مراحل را طی کنید: Menu > Settings > Search > Manage Search Engines. حال شما قادرید تا همه موتور های جستجو ذخیره شده در مرورگر خود را مشاهده کنید.

حال آدرس زیر را در کادر خالی موجود برای اضافه کردن آدرس جدید کپی کنید:

keyword-google-e1455730175583

http://translate.google.co.uk/?ie=UTF-8&hl=en&client=tw-ob#auto/[language]/%s

در آدرس فوق به جای عبارت [language] دو حرف اول زبانی که می خواهید متون خود را به آن ترجمه کنید، بنویسید. برای مثال: برای فارسی، fa و برای انگلیسی، en را وارد کنید.

سپس به آن یک کلمه کلیدی مناسب اختصاص دهید. اکنون تنها کاری که شما باید انجام دهید، تایپ کلمه کلیدی اختصاص داده شده و سپس کلمه مورد نظر برای ترجمه در نوار آدرس کروم و سپس فشار کلید Enter است.

نکته: اگر شما با چند زبان مختلف سر و کار دارید و هر بار می خواهید به یک زبان خاص ترجمه را انجام دهید، برای هر کدام از زبان ها یک کلمه کلیدی مجزا تعریف کنید.

Firefox

برای انجام این کار در مرورگر فایرفاکس، بخش بوکمارک ها (Bookmark Library) را با کلیک کردن روی آیکون بوکمارک در تولبار باز کنید و سپس Bookmark Library را انتخاب کنید.

گزینه Bookmark Menu را از پنل سمت چپ انتخاب کرده و سپس در بخش خالی پنجره در سمت راست کلیک راست کرده و New Bookmark را انتخاب کنید.

keyword-firefox-e1455730159388

در پنجره باز شده جزئیات لازم را با کپی کردن آدرس ذکر شده در بالا وارد کرده و یک کلمه کلیدی آسان و مناسب به آن اختصاص دهید. پس از آن روی Add کلیک کنید. حال کافیست ابتدا کلمه کلیدی و سپس کلمه مورد نظر برای ترجمه را در نوار آدرس فایرفاکس وارد کنید و بقیه کار ها را به گوگل بسپارید.

جایگزین های گوگل ترنسلیت

ابزار ترجمه صفحات اینترنتی گوگل ترنسلیت انتخاب اول اکثر افراد است و برنامه ها و افزونه های زیادی برای ارائه خدمات ترجمه از آن استفاده می کنند.

با این وجود، محصولات غیر گوگلی دیگری وجود دارد که قدرت تقریبا مشابهی را دارند.

IM Translate

پشتیبانی از کروم، سافاری و اپرا

IM Translate ترکیبی از سیستم های Google Translate، Microsoft Translator و Babylon Translator است که به کاربران ترکیبی از سیستم ترجمه آماری ماشین و سیستم ترجمه مبتنی بر قانون ارائه می دهد و بنابر این نتیجه آن دقیق تر خواهد بود.

imtranslate-e1455730141219

IM Translate دارای چهار ویژگی شاخص است:

ترجمه خطی

ترجمه کلمه به کلمه

منوی ترجمه پاپ آپ

ترجمه صفحات وب

تمامی فعالیت های شما در بخش تاریخچه ترجمه ها ذخیره می شود و به راحتی قابل دسترسی است. همچنین از یک سیستم تبدیل متن به صوت برخوردار است که از ۲۶ زبان مختلف پشتیبانی می کند.

Bing Translator

پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر و اج

یکی از راه های استفاده از سیستم ترجمه در مرور گر اج استفاده از ترجمه بینگ است.

open-with-ie

اگر شما در هنگام استفاده از جدیدترین مرورگر ویندوز نیاز پیدا کردید تا یک صفحه را ترجمه کنید، کافیست روی آیکونی با سه نقطه افقی در گوشه بالا و راست مرورگر کلیک کرده و گزینه Open With Internet Explorer را انتخاب کنید.

هنگامی که صفحه باز شد، کلیک راست کرده و روی Translate With Bing کلیک کنید.

ابزار ترجمه صفحات اینترنتی بینگ به صورت پیش روی آخرین نسخه های مرورگر اینترنت اکسپلورر نصب شده است. ولی در صورتی که شما آن را غیر فعال و یا حذف کرده اید، مراحل زیر را طی کرده و گزینه های مربوط به بینگ را بیابید و تنظیمات لازم را انجام دهید:

Tools > Manage Add-Ons > Accelerators

Translate Safari

پشتیبانی از سافاری

آخرین ابزاری که قسمت معرفی آن را داریم، Translate Safari است.

translate-safari-e1455730104699

این ابزار ترجمه صفحات اینترنتی یک دکمه مخصوص به تولبار اضافه کرده و با سفارشی سازی آیتم های منو به شما اجازه می دهد هر صفحه ای را با Google Translate و یا Bing Translate ترجمه کنید.

این ابزار را می توان بهترین و مطمئن ترین ابزار ترجمه برای مرور گر اپل دانست.

Doulingo

این ابزار ترجمه صفحات اینترنتی که یک برنامه طراحی شده برای کروم است، علاوه بر ترجمه متون مدنظرتان، به آموزش زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و پرتغالی نیز می پردازد.

Transover

این برنامه نیز برای گوگل کروم طراحی شده و شامل ده ها زبان برای ترجمه است. با کلیک روی هر کلمه به طور پیشفرض این کار را انجام می دهد. همچنین با تکان دادن نشانگر موس روی کلمات نیز می توانید ترجمه آن ها به زبان مدظرتان را ببینید. این ابزار ترجمه صفحات اینترنتی شامل کلیدهای میانبر قابل تنظیم بوده و تعویق زمان ترجمه توسط کاربر تعریف شده است. می توانید ترجمه برای برخی وب سایت ها را نیز غیرفعال کنید.

ارسال نظر