بهترین زمان برای خرید لپ‌تاپ چه زمانی است؟

شاید شما هم جزو آن دسته از مصرف‌کنندگانی باشید که تمایل دارید لپ‌تاپ فعلی خود را با قیمت مناسب بفروشید و یک لپ‌تاپ جدید با یک قیمت مقرون به صرفه خریداری کرده و جایگزین لپ‌تاپ قبلی خود کنید. انتخاب زمان برای خرید لپ‌تاپ حائز اهمیت است. رسانه‌ کلیک در این مقاله به این موضوع پرداخته است.

بهترین زمان برای خرید لپ‌تاپ چه زمانی است؟

کلیک، هیچ چیز باعث پشیمانی خریدار نمی‌شود مگر اینکه ببیند لپ‌تاپی را که ماه گذشته ۱۰۰۰ دلار خریداری کرده به قیمت ۷۵۰ دلار کاهش پیدا کرده است. این درست به همان اندازه ناخوشایند است که مثلا برای خرید لپ‌تاپ گران قیمت جدید Dell XPS 13 در ماه آگوست اقدام می‌کنید و بعد از یک ماه مشاهده می‌کنید که کمپانی Dell یک مدل بسیار سریع‌تر و پیشرفته‌تر از لحاظ فنی و تکنیکی به بازار‌ها جهانی عرضه کرده است و این پشیمانی از خرید را برای شما بوجود می‌آورد. قیمت اکثر لپ‌تاپ‌ها در نهایت قطره قطره کاهش پیدا می‌کنند و همیشه مدل‌های جدیدتر لپ‌تاپ‌ها در روز‌های آینده به بازار‌های جهانی عرضه می‌شوند. بنابراین چه زمانی بهترین زمان برای خرید یک لپ‌تاپ است؟ پاسخ این سوال به شرایط مالی شما و نحوه‌ی خرید لپ‌تاپ بستگی دارد.

آیا شما در حال حاضر به آن نیاز دارید؟

بهترین زمان برای خرید یک لپ‌تاپ زمانی است که شما واقعا به آن نیاز دارید. اگر نوت‌بوک فعلی شما از کار افتاده است و یا شما به عملکرد قوی‌تر برای کار یا بازی نیاز دارید و یا اولین‌بار است که از کامپیوتر می‌خواهید استفاده کنید این‌ها همه دلایلی هستند که می‌توانند عوامل خرید برای یک لپ‌تاپ باشد. با این حال اگر شما یک لپ‌تاپ سالم و بدون عیب دارید ولی چندین سال است که از آن استفاده کرده‌اید و فناوری و تکنولوژی‌های بکار گرفته شده در لپ‌تاپ قدیمی و کهنه شده‌اند؛ یا می‌توانید در پول خود صرفه‌جویی کنید و به کار با لپ‌تاپ فعلی ادامه دهید یا اینکه هزینه کنید تا از تکنولوژی‌های جدید و به روز دور نمانید.

1th pic

MacBooks

کمپانی اپل خط تولید لپ‌تاپ‌های خود را هر یک سال یکبار به روز رسانی می‌کند. بنابراین این کمپانی هرگز تمامی مدل‌های جدید لپ‌تاپ‌های خود را یک باره معرفی و به بازار‌های جهانی عرضه نمی‌کند و همیشه با یک برنامه‌ریزی دقیق، معرفی و عرضه‌ی لپ‌تاپ‌های خود را دنبال می‌کند. کمپانی اپل آخرین به روز‌رسانی که در خط تولید لپ‌تاپ‌های خود انجام داده است مربوط می‌شود به خط تولید مک بوک ۱۲ اینچی که ماه می سال ۲۰۱۶ انجام شد. همچنین کمپانی اپل مک بوک‌ پرو‌های ۱۳ اینچ،۱۳ اینچ با تاچ‌بار،۱۵ اینچ با تاچ‌بار در نوامبر سال ۲۰۱۶ به بازار‌های جهانی عرضه کرد. خط تولید مک بوک ایر ۱۳ اینچ از ماه مارس ۲۰۱۵ تا به امروز رفرش یا همان به روز رسانی نشده است. به نظر می‌رسد کمپانی اپل می‌خواهد خط تولید مک‌ بوک‌های ایر را خارج کند و مدل جدید دیگر را معرفی کند. احتمالا خط تولید مک بوک پرو‌ها حداقل تا پاییز ۲۰۱۷ به روز رسانی نشوند همچنین انتظار می‌رود خط تولید مک بوک‌های ۱۲ اینچی تا اواخر امسال به روز رسانی نشوند. با این وجود تحلیلگران انتظار دارند که مک بوک پروی بعدی میزان RAM بیشتری نسبت به مدل‌های قبلی خواهد داشت و همچنین مجهز به CPU نسل هفتمی خواهد بود ضمن اینکه از طراحی ظاهری جدید و بازسازی شده‌ی مک بوک پروی جدید خبر داده‌اند.

فروش لپ‌تاپ‌ها و سیستم‌های PC و به روز رسانی کردن برنامه‌ی فروش آن‌ها

تولید‌کنندگان عمده‌ی PC‌ها، سیستم‌های جدید خود را در سه زمان از سال عرضه می‌کنند: فصل بازگشت به مدرسه (ماه ژوئن تا آگوست)، فصل تعطیلات (سپتامبر تا دسامبر)، فصل بهار (فوریه تا آوریل). مدل‌های جدید معمولا در ابتدا یا اواسط این بازه‌ی زمانی عرضه می‌شوند. با این حال بهترین معاملات خرید در ماه‌های جولای،آگوست،نوامبر و دسامبر که قلب فصل مدرسه‌ها و تعطیلات به شمار می‌آیند، انجام می‌شود.

بهترین زمان برای خرید نوت‌بوک هم وجود دارد، و دقیقا زمانی است که شما فکرش را می‌کنید؛ بین آخرین هفته‌ی ماه جولای و سه هفته‌ی اول ماه آگوست است. یکی از تحلیلگران NPD Group در این باره می‌گوید: دیوانگی تجارت پشت فصل بازگشت به مدرسه است. آقای Stephen Baker تحلیلگری است که سال‌ها درباره‌ی قیمت لپ‌تاپ‌ها و فروش آن‌ها برای NPD Group تحلیل کرده است. او همچنین به این موضوع اشاره کرد که چارچوب زمانی هم شامل لپ‌تاپ‌های مک‌بوک می‌شود و هم شامل سیستم‌های PC (کامپیوتر‌های مستقل). جای تعجب نیست که چرا قیمت لپ‌تاپ‌ها در انتهای سال کاهش پیدا نمی‌کنند به دلیل اینکه مصرف‌کنندگان مشغول خریدن هدایا برای خود و خانواده‌های خود هستند و لپ‌تاپ‌ها هم می‌توانند جزو هدایا محسوب شوند. به عنوان مثال قیمت مک بوک ۱۲ اینچی اپل در ماه مارس و در فروشگاه آمازون ۱۲۹۹ دلار است در حالی که همین لپ‌تاپ در ماه آگوست به قیمت ۱۱۴۹ دلار به فروش می‌رسد و تا ماه نوامبر به قیمت ۱۲۵۰ دلار بر می‌گردد و دوباره با نوسان‌های قیمت مواجه می‌شود و قیمت‌هایی نظیر ۱۱۴۹ دلار و ۱۱۹۹ دلار به ثبت می‌رساند.

متاسفانه هیج نوع تضمینی وجود ندارد لپ‌تاپی را که برای خرید انتخاب کرده‌اید در ماه‌های آگوست و یا دسامبر نسبت به ماه آوریل ارزان‌تر خرید کنید. همچنین این احتمال وجود دارد که مدل جدیدتری را در همان رنج قیمت پیدا کنید.

در سال ۲۰۱۵ کمپانی Dell تخفیف قابل توجهی را برای مدل XPS 13 ارائه نداد. این مدل، لپ‌تاپ مورد علاقه‌ی ما برای هر دو فصل است. با این حال در طول پاییز ۲۰۱۶ که فصل خرید محسوب می‌شود کمپانی Dell خط تولید لپ‌تاپ‌های خود را با مدل جدیدتری رفرش کرد این لپ‌تاپ مجهز به CPU نسل هفتم، باتری بزرگ‌تر و Killer Wi-Fi card است که در کل همه با هم بهترین کارکرد و عملکرد به همراه دو ساعت استفاده از باتری و ارتباطات قدرتمند را برای کاربر فراهم می‌کنند. مدل‌های جدید تقریبا با قیمت یکسان نسبت به مدل‌های قبلی به بازار‌های جهانی عرضه شدند حال آنکه مدل‌های قبلی بازارهای جهانی را ترک کرده‌اند. شما می‌توانید بهترین معاملات را ماه‌های جولای،آگوست،نوامبر و دسامبر انجام دهید همچنین در اوایل بهار،اواسط تابستان و پاییز شاهد مدل‌های جدید لپ‌تاپ‌ها باشید.

2th pic

CPU‌های اینتل، GPU‌های انویدیا و به روز رسانی صنعت

اگر چه فروشندگان PC تمایل دارند محصولات جدید خود را در سه زمان از سال عرضه کنند اما آن‌ها هرگز از هر مدل بیش از یک بار در سال به روز رسانی و رفرش نمی‌کنند. نوت‌بوک‌های ویژه‌ی کسب و کار می‌توانند در بازار تا ۱۸ ماه بدون تغییر باقی بمانند. بیشتر به روز رسانی‌ها با برنامه‌ی اینتل برای پردازنده‌های خود همراه می‌شوند بدین معنی که کمپانی اینتل زمانی که پردانده‌ی جدیدی را به بازار‌های جهانی معرفی و عرضه کرد،سازندگان و توسعه‌دهندگان لپ‌تاپ‌ها و یا حتی سیستم‌های شخصی (PC) دست به کار می‌شوند و مدل‌های جدید و به روز شده‌ای از محصولات خود را معرفی و عرضه می‌کنند. چرا که همه‌ی تولیدکنندگان تمایل دارند که محصولات جدیدشان به آخرین و به روز‌ترین پردازنده‌ها و GPU‌های نسل حاضر مجهز شده باشند.

کمپانی اینتل کار پخش و عرضه‌ی هفتمین نسل از CPU‌های Kaby Lake را از سپتامبر سال ۲۰۱۶ آغاز کرد و بدین ترتیب اکثر لپ‌تاپ‌های مصرف‌کنندگان در پاییز سال گذشته به روز رسانی و رفرش شدند. تراشه‌ی Chipmaker (نسخه‌ی شرکت پسند و چهار هسته‌ای Kaby Lake) در ژانویه‌ی ۲۰۱۷ عرضه شد و لپ‌تاپ‌های گیمینگ و لپ‌تاپ‌هایی که ویژه‌ی کسب و کار هستند پس از ماه عرضه‌‌ی Chipmaker به این تراشه مجهز شده و به بازار‌های جهانی عرضه شدند. هم‌اکنون شاهد تولید و عرضه‌ی این لپ‌تاپ‌های مجهز به تراشه‌ی Chipmaker هستیم. همان‌گونه که انتظار می‌رود، این پردازنده‌های جدید عملکرد بهتری نسبت به محصولات قبلی اینتل دارند. به‌گفته سازندگان، یکی از پردازنده‌ سری "S" همچون Core i7-7700K نسبت به پردازنده قدیمی و البته مشهور Core i7-4770K که ۳ نسل با یکدیگر اختلاف دارند، تا ۲۵ درصد بهتر عمل می‌کند. حال اگر این پردازنده جدید را با نسل‌های جدیدتر همچون محصولات سری "Braodwell" و "Skylake" مقایسه کنیم، اختلاف در عملکرد آنها کمتر نیز می‌شود. همچنین عملکرد Core i7-7700K در زمینه پردازش ویدیوهای ۴K و ۳۶۰ درجه نسبت به پردازنده Core i7-4770K تا ۳۵ درصد بهینه شده است. اگرچه شاید این موضوع در نگاه اول مهم به نظر نرسد، ولی با پیشرفت تکنولوژی در زمینه‌های مختلف، پردازش ویدیوهای ۳۶۰ درجه اهمیت بالاتری نسبت به قبل دارند.اما در رابطه با پردازنده‌های سری "H" که برای لپ تاپ ها توسعه داده شده‌اند، به‌گفته سازندگان عملکرد آنها تا ۲۰ درصد نسبت به پردازنده‌های مشابه خود در نسل چهارم همچون Core i7-4700HQ افزایش پیدا کرده است. البته اینجا یک تفاوت عمده وجود دارد و آن، افزایش ۶۵ درصدی عملکرد نسل جدید در پردازش ویدیوهای ۴K و ۳۶۰ درجه نسبت به نسل چهارم است. علاوه بر این، نسل هفتم پردازنده های اینتل سازگاری بیشتری با کارت‌های گرافیک پولاریس شرکت AMD و کارت‌های پاسکال انویدیا دارند. پروژه‌ی بزرگ و بعدی کمپانی اینتل که با نام Cannonlake شناخته شده است تا پایان نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۷ معرفی و عرضه نخواهد شد.

3th pic

اگر لپ‌تاپی که شما می‌خواهید مجهز به Kaby Lake نیست ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که فعلا منتظر بمانید. به عنوان مثال اگر در مورد ThinkPad لپ‌تاپ فکر می‌کنید بهتر است که منتظر بمانید چرا که نسخه‌‌های جدید در ماه‌های فوریه،مارس و آوریل همراه با ویژگی‌های جدید مانند پورت‌های Thunderbolt 3 و PCIe SSDs به بازار‌های جهانی عرضه خواهند شد. همچنین می‌توانید از Kaby Lake بودن پردازنده‌ی لپ‌تاپ خود مطلع شوید بدین صورت که اگر اولین شماره از چهار شماره‌ی مدل CPU با عدد ۷ شروع شود بدین معنی است که CPU لپ‌تاپ شما از نوع Kaby Lake است. به عنوان مثال: Core i5-7200U.

در دنیای لپ‌تاپ‌های گیمینگ، به روز رسانی و رفرش تراشه‌ی GPU بسیار مهم‌تر است از به روز رسانی و رفرش تراشه‌ی CPU. در ماه آگوست ۲۰۱۶ کمپانی انویدیا نسل جدیدی از پردازنده‌های گرافیکی خود را با نام پاسکال (Pascal) معرفی و به بازار‌های جهانی عرضه کرد. شماره مدل‌های این پردازنده‌های گرافیکی با عدد ۱۰ شروع می‌شود به عنوان مثال: GTX 1060, GTX 1070. تولیدکنندگان و توسعه‌دهندگان لپ‌تاپ‌های گیمینگ مانند کمپانی‌های Alienware، ASUS و MSI بلافاصله لپ‌تاپ‌های فعلی خود را به آخرین نسخه از پردازنده‌های گرافیکی انویدیا یعنی پاسکال مجهز کردند. از مزیت‌های پردازنده‌ی گرافیکی پاسکال می‌توان به عملکرد و کارایی قابل توجه و سریعتر این تراشه‌ها نسبت به تراشه‌های قبلی مانند GTX 960, 970 and 980 اشاره کرد. همچنین GPU‌های پاسکال با هدست‌های واقعیت مجازی سازگاری کامل دارند در حالی که تراشه‌های سری ۹ مانند GTX 960, 970 and 980 نقص‌ها و کمبود‌هایی را در این زمینه داشتند.

بهبود تکامل در عملکرد و عمر باتری‌های لپ‌تاپ‌ها بین دو نسل از پردازنده‌ی اینتل به عنوان مثال نسل ششم و نسل هفتم پردازنده‌های اینتل ارزش انتظار کشیدن را دارد. با این حال تولید‌کنندگان اغلب با استفاده از CPU و GPU‌های به روز‌رسانی شده بهانه‌ای برای تولید یک لپ‌تاپ نو و سبک‌تر همراه با ویژگی‌های جدید مانند صفحه‌نمایش با رزولوشن بالاتر،هارد SSD سریع‌تر و یا اضافه کردن پورت‌های جدید، می شوند. به عنوان مثال پورت‌های تاندربولت لپ‌تاپ ThinkPad 2017 کمپانی Lenovo به کاربر این امکان را فراهم می‌کند با اتصال به لپ‌تاپ آن را شارژ کنید همچنین قدرت مانیتور‌های دو‌گانه و اتصال به لوازم جانبی با سرعت بالا از طریق یک کابل از جمله مزیت‌های پورت‌های جدید Thunderbolt به شمار می‌آیند.

4th pic

بیشتر وقت‌ها، به روز‌رسانی و تازه‌کردن تراشه منجر به تولید یک محصول با شماره مدل جدید می‌شود. به عنوان مثال لپ‌تاپ سوپر اسلیم Asus ZenBook 3 همراه با تراشه‌ی قدرتمند Kaby Lake به بازار‌های جهانی عرضه شده است. همچنین لپ‌تاپ‌های کمپانی Alienware 13 با اضافه شدن تراشه‌ی پاسکال، این کمپانی تغییرات عظیمی را در طراحی لپ‌تاپ‌های خود انجام داد. شما ممکن است در نگاه اول متوجه این تغییرات نشوید اما حقیقت چیز دیگری است ThinkPad T470 با داشتن تراشه‌ی Kaby Lake، چیزی در حدود ۰٫۲۵ پاند سبک‌تر از مدل قبلی خود یعنی T460 طراحی و توسعه شده است. با این حال کاربران می‌توانند برای خرید لپ‌تاپی که تراشه‌ی قدرتمند Kaby Lake را در خود دارد کمی بیشتر هزینه کند.

مدل‌های قدیمی‌تر لپ‌تاپ‌ها اغلب ارزان نمی‌شوند

حتما شما انتظار دارید که با آمدن مدل‌های جدید‌تر و به روز‌رسانی شده‌، مدل‌های قدیمی قیمت‌های مناسبی را به خود بگیرند و درواقع این مدل‌ها ارزان شوند. اما اغلب اینگونه نیست. برخی از تولید‌کنند‌‌گان اصلی خط تولید مدل‌های قدیمی لپ‌تاپ‌ها را بدون ارائه‌ی تخفیف ویژه‌ برای فروش این لپ‌تاپ‌ها، متوقف می‌کنند. البته شما می‌توانید مدل‌های قدیمی لپ‌تاپ‌ها را از خرده‌فروش‌های third-party خریداری کنید اما ممکن است قیمت این لپ‌تاپ‌ها بیشتر از قیمت قبلی و رایچ آن‌ها باشند. به عنوان مثال لپ‌تاپ گیمینگ MSI GT72 Dominator Pro در اکتبر ۲۰۱۴ با قیمت ۲۳۰۰ دلار به بازار‌های جهانی عرضه شد اما در ماه آگوست سال ۲۰۱۵ به قیمت ۱۸۹۹ دلار کاهش پیدا کرد. بعد از اینکه مدل‌ جدید‌تری از این سری با یک CPU پرسرعت و قدرتمند جایگزین مدل MSI GT72 Dominator Pro شد، قیمت مدل قبلی به طور بی‌سابقه‌ به بالاترین حد خود یعنی ۳۳۱۹ دلار افزایش پیدا کرد و مجددا بعد از چند ماه به قیمت ۲۶۴۹ دلار کاهش پیدا کرد حال آنکه مدل جدید لپ‌تاپ با قیمت ۲۱۹۹ دلار به فروش می‌رسید.

البته چند مورد استثنا قابل توجه وجود دارد بدین صورت که تولید‌کنندگان، مدل‌های قدیمی لپ‌تاپ‌های خود را با قیمت پایین‌تر به بازار و مصرف‌کنندگان عرضه می‌کنند. به عنوان مثال کمپانی مایکروسافت بعد از تولید Surface Pro 4، قیمت Surface Pro ۳ را ۱۰۰ دلار کاهش داد.

چگونه بدانیم که یک معامله‌ی خوب را انجام داده‌ایم

زمانی که شما در ماه‌‌های دسامبر،آگوست یا آوریل یک بازار فروش لپ‌تاپ پیدا کردید خیلی سخت می‌توان گفت که شما به قیمت عالی یا یک تخفیف جزیی از MSRP خواهید رسید. مگر اینکه از نحوه‌ی فروش کالای مورد نظر به طور معمول خبر دارید و آمار قیمت آن را بدست آورده‌اید. چندین راه وجود دارد که به شما می‌گوییم:

  • استفاده از ابزار تاریخچه‌ی قیمت محصول: چندین سایت وجود دارد که در طول زمان تغییراتی را در قیمت محصولات خود اعمال می‌کنند که شما به راحتی می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. اگر امروز کمترین قیمت را درباره‌‌ی یک کالا مشاهده کنید مطمئن باشید که آن یک خره‌فروش خاصی است که این قیمت پایین را پیشنهاد داده است. سایت Camelcamelcamel.com و افزونه‌اش در مرورگر کروم گراف مربوط به تاریخچه‌ی قیمت محصولات موجود در سایت آمازون را نشان می‌دهد در حالی که افزونه‌ی مرورگر کروم به نام Hover Hound همین فعالیت را برای محصولات سایت Newegg انجام می‌دهد. با این حال تا به امروز ما سرویسی را پیدا نکرده‌ایم که بر اساس یک سری از خدمات کلیدی تاریخچه‌ی قیمت محصولات را به ما نشان بدهد. به عنوان مثال وبسایت‌هایی مانند Dell.com، Lenovo.com و Microsoft Store که پیشنها‌د‌های ویژه و تخفیف‌داری را ارائه می‌دهند به ما نشان بدهد. ما همچنین به دنبال یک رد‌یاب هستیم که قیمت محصول مورد نظر را در سایر فروشگاه‌های مرتبط نشان بدهد و فیلتری برای نمایش داشته باشد که بر اساس آن فیلتر قیمت‌های فروشگاه‌ها برای محصول مورد نظر از کمترین تا بیشترین قیمت نمایش داده شود. به عنوان مثال شاید پایین‌ترین قیمت آمازون برای یک محصول، بالاترین قیمت در مقایسه با قیمت سایر فروشگاه‌ها باشد.
  • مشاهده‌ی سایت‌هایی که Deal‌های ویژه‌ای را ارائه می‌کنند: سایت‌های خبری هستند که توجه ویژه‌ای به قیمت محصولات دارند و بر اساس قیمت محصولات،Deal‌ها یا معاملات ویژه‌ای را به کاربر پیشنهاد می‌دهند. توصیه ما این است که در هنگام خرید کالای مورد نظر خود همیشه از این وبسایت‌های خبری استفاده کرده و بهترین معاملات را برای خود انتخاب کنید. این سایت‌های خبری همیشه محتوای سایت‌ خود را با جدیدترین Deal‌ها و پیشنهادات معاملات خرید به روز‌ می‌کنند. از جمله‌ی این سایت‌ها می توان به وبسایت‌‌های techbargains.com و bensbargains.net اشاره کرد.

5th pic

منتظر بمانیم یا نمانیم؟

هنگامی که تصمیم می‌گیرید خرید کنید یا منتظر بمانید شما بر اساس دو فاکتور این کار را انجام می دهید: ۱-قیمت محصول۲-قدیمی‌شدن مدل محصول. از دید قیمت، شما انتظار دارید که کالای مورد نظر خود را در بهترین حالت معامله کنید طبق گفته‌های فوق این حالت معمولا در فصل بازگشایی مدارس اتفاق می‌افتد بدین صورت قیمت لپ‌تاپ‌ها در این فصل به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کنند البته نمی‌توان تضمین کرد که حتما این حالت رخ می‌دهد و قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کنند در غیر این صورت باید همچنان منتظر بمانید تا در کمترین قیمت کالای مورد نظر خود را خریداری کنید.

اگر در مورد کهنه شدن سریع مدل لپ‌تاپ خریداری‌تان نگران هستید؛ باید بگویم که این موضوع بیشتر به مارک و برند و نوع لپ‌تاپی که انتخاب کرده‌اید بستگی دارد. طرفداران کمپانی اپل انتظار تغییر بزرگ در کانفیگ لپ‌تاپ‌های مک‌بوک پرو تا پاییز سال ۲۰۱۷ نداشته باشند. ضمن اینکه اگر شما قصد خرید لپ‌تاپ ویندوز را دارید انتظار تغییر در کانفیگ لپ‌تاپ‌های ویندوز تا پاییز ۲۰۱۷ را نداشته باشید چرا که هنوز نسل هشتم پردازنده‌های اینتل با نام "Canon Lake" به صورت عمومی به بازار‌های جهانی عرضه نشده است. کاربرانی که قصد خرید لپ‌تاپ ویژه‌ی کسب و کار را دارند می‌توانند با کمی صبر و انتظار لپ‌تاپ بیزینسی مجهز به تراشه‌ی Kaby Lake را با کمترین قیمت خریداری کنند. گیمر‌ها هم می‌توانند ریگ چند منظوره‌ی قابل حمل خود را در صورت وجود تراشه‌های Kaby Lake (نسل هفتم پردازنده‌های اینتل) و Pascal ( نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی انویدیا) خریداری کنند.

ارسال نظر