چگونه از حمله باج افزاری اخیر در ویندوز ۱۰ جلوگیری کنیم؟

مطمئنا در خبرها شنیده اید که هکرها با استفاده از باج افزارها به سازمان خدمات بهداشت ملی بریتانیا و چند کشور و سازمان دیگر حمله کرده اند. برای پیشگیری از قربانی شدن توسط باج افزارها چند مورد را رعایت کنید.

چگونه از حمله باج افزاری اخیر در ویندوز ۱۰ جلوگیری کنیم؟

کلیک - طبق گزارش مقامات امنیتی این حملات ناشی از یک حفره امنیتی در ویندوز ۱۰ است. افرادی که از نسخه های پیشین ویندوز ۱۰ استفاده می کنند باید یک سری موارد امنیتی را رعایت کند تا از این حمله جلوگیری شود.

چگونه از حمله اخیر به سیستم خودمان جلوگیری کنیم؟

نکته قابل توجه اینجاست که زمانی که از سیستم نام می بریم منظور می تواند یک کامپیوتر به تنهایی یا کامپیوترهایی که در یک شبکه به هم متصل هستند باشد. بنابراین سازمان های دولتی و مراکز بهداشت و درمانی که از یک شبکه استفاده می کنند در خطر بزرگتری قرار دارند.

هشدار: آلوده شدن یکی از کامپیوترهای شبکه می تواند کل سیستم را آلوده نماید.

۱- همانطور که عنوان شد هکرها از یک آسیب پذیری که در نسخه های قبلی ویندوز ۱۰ وجود داشت برای حمله سایبری استفاده کرده اند، بنابراین باید ویندوز ۱۰ را به آخرین نسخه آن ارتقا دهید.

به صورت خلاصه، برای بروزرسانی ویندوز ۱۰ باید به قسمت setting ویندوز بروید، در پنجره تنظیمات آیکون Update and recovery را انتخاب کنید. در سمت چپ صفحه گزینه windows update را مشاهده می کنید، آن را انتخاب کنید و سپس بر روی لینک Advanced Option کلیک کنید. در ابتدای صفحه گزینه Automatic را برای دریافت نسخه های بروزرسانی انتخاب کنید. در پایین همین صفحه نیز می توانید گزینه slow یا fast را برای انتخاب نوع سرعت بروزرسانی انتخاب کنید.

۲- از آنجا که باج افزارها می توانند زیر پوشش فایل های مختلف وارد سیستم شما بشوند، بنابراین از باز کردن هر نوع فایلی که از طریق ایمیل های ناشناس برای شما ارسال شده است خودداری کنید.

۳- هرگونه فایل فشرده یا زیپ که ناخواسته در کامپیوتر خود مشاهده می کنید را باز نکنید. با یک کلیک کافی است تا باج افزار شروع به فعالیت کند.

۴- آخرین راهکار را نیز حتما انجام دهید. در کورتانا Control panel را جستجو کنید و در پنجره کنترل پنل در سمت چپ به دنبال Windows Features بگردید. یا به صورت مستقیم در کورتانا windows features را جستجو کنید. در نتایج کورتانا بر روی Windows features on or off کلیک کنید. در پنجره ای که باز می شود، تیک گزینه SMB 1.0/CIFS File Sharing Support را بردارید و بر روی ok کلیک کنید.

ارسال نظر